Franciszek Karpiński


1781 - 85 (dokładne daty nieustalone) - 4 tomiki wierszy, wszystkie o nazwie "Zabawki wierszem"
1782 O wymowie w prozie albo wierszu
1792 Pieśni nabożne
1792 Historia mego wieku i ludzi, z którymi żyłem

Franciszek Karpiński - biografia, życie i twórczość

Franciszek Karpiński, twórca sentymentalizmu, przyszedł na świat 4 października 1741 r. w Holoskowie (okolice Kołomyi). Po naukach podstawowych wstąpił do gimnazjum w Stanisławowie, którego fundatorem był sam założyciel miasta. Szkoła od 1718 r. należała do jezuitów i odznaczała się bardzo wysokim poziomem.
Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia na Uniwersytecie Lwowskim. Tam obronił doktorat z filozofii oraz nauk wyzwolonych. Półtora roku kontynuował naukę w Wiedniu, gdzie doskonalił znajomość przyrody i języków obcych. Gdy zakończył edukację, rozpoczął sam nauczać dzieci na różnych dworach magnackich.
Jako czterdziestolatek wydał pierwszy tomik wierszy, który zyskał uznanie rodziny Czartoryskich. W 1780 r. wyjechał do Warszawy, gdzie został sekretarzem księcia Adama Czartoryskiego. Wydał trzy kolejne tomiki wierszy. Zyskał sławę, ale rozczarował się atmosferą stolicy i wrócił po paru latach na Ruś Czerwoną, gdzie był guwernerem na dworach magnackich i dzierżawcą kilku majątków.
W latach 1785- 1818 przebywał na dworze Branickich w Białymstoku. W r. 1918 kupił wieś Chorowszczyzna. Tam spędził resztę życia. Nigdy się nie ożenił, choć jego serce zajmowały kolejno trzy kobiety, które nazywał Justynami. Zmarł 16 września 1825 r.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_KarpiA?ski

Franciszek Karpiński - twórczość

Okładka -  Poezje wybrane
Poezje wybrane

Oprac. T. Chachulski. W zbiorze znalazły się wiersze: Do Justyny. Tęskność na wiosnę, Laura i Filon, List wymawiający się, Pieśń dziada sokalskiego w kordonie cesarskim, Mazurek, Powrót z Warszawy na...czytaj dalej

1
Cytaty Autora

Jakże ten król nasz bogaty! Skarb jego, serc miliony.


Więcej

Lenistwo traci, praca zyskuje ostrożna, Nie odkładaj na jutro, co dziś zrobić można.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy