Stanisław Ligoń

(1879-07-27) - (1954-03-17)

1934 Wesele na Górnym Śląsku (sztuka)

1981 (pośmiertnie) Bery i bojki śląskie 

Stanisław Ligoń - biografia, życie i twórczość


Stanisław Ligoń, znany też jako Karlik z Kocyndra, przyszedł na świat 27 lipca 1879 r. w Królewskiej Hucie. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli poetami (choć nie literatura, a praca fizyczna stanowiła źródło ich utrzymania), więc wzrastał w nasyconej kulturą atmosferze.
Po ukończeniu podstawówki od razu zaczął pracować zawodowo - został gońcem w księgarni, a następnie w zakładzie malarskim. Parę lat później powrócił do edukacji- zaczął uczyć się w krakowskiej szkole artystyczno- przemysłowej, natomiast w r. 1900 zaczął studia malarskie w Berlinie. Prowadził także w tym mieście działalność kulturalno- społeczną wśród miejscowej Polonii. Po powrocie na Śląsk rozpoczął pracę jako malarz- ilustrator. Zainteresował się też teatrem amatorskim- zaczął reżyserować, grać, projektować dekoracje, organizował też wieczory artystyczne. W 1911 r. rozpoczął kontynuację studiów na ASP w Krakowie.
W latach 1914-1917 przebywał w Truskolasach. Tam namalował polichromię w kościele św. Mikołaja i założył polską szkołę (nauczał tam wraz z żoną). W r. 1917 został przymusowo wcielony do wojska niemieckiego.
Po wojnie pisał i rysował pod pseudonimem Karlik w polityczno- satyrycznym piśmie "Kocynder". W 1921 r. był działaczem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic. Tam w latach 1923-1928 uczył rysunku w gimnazjum im. Adama Mickiewicza. W tym samym czasie współpracował jako scenograf z Teatrem w Katowicach. Został też kierownikiem Związku Śląskich Teatrów Ludowych.
Był też prezesem Związku Zawodowego Artystów Plastyków oraz członkiem Rady Muzealniczej przy tworzącym się Muzeum Śląskim i aktywnym radiowcem (od 1927 r.). Prowadził audycje: "Bery i bojki śląskie", "Przy sobocie o robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela", a w latach 50-tych "Radiową czelodkę". W 1934 r. został dyrektorem katowickiej rozgłośni Polskiego Radia.
1 września 1939 r. wyjechał do Warszawy, stamtąd do Lublina i do granicy węgierskiej. Przez Węgry, Jugosławię, Cypr i Turcję dotarł do Palestyny i zamieszkał w Jerozolimie. Tam nadal zajmował się pracą pisarską i radiową.
Zmarł 17 marca 1954 r. w Katowicach.

Kalina Beluch


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/StanisA?aw_LigoA?

Stanisław Ligoń - twórczość

Niestety nie znaleźliśmy wyniów pasujących do podanych kryteriów wyszukiwania

Reklamy