Życiowy bigos
Życie nie jest ani tak złe, ani tak dobre, jak sobie wyobrażamy

logo

Słów gorzkich kilka
Notatkę dodano:2016-08-05 23:49:16

Mam wrażenie, że wraz z ciężarem brzucha, wzrasta również ciężar moich myśli. Muszę, za radą mojej pani doktor od migreny, przestać oglądać i słuchać wiadomości, wtedy będzie mi nieco lepiej. Migreny w ciąży co prawda nie mam, ale głowa jednakowoż ciężka i przeszkadza, a bez głowy nie da się żyć w żaden sposób. Kiełbasi się w niej i przerabia cały czas.

Drażni mnie wiele rzeczy, nawet głupie komentarze, do których nie powinnam przywiązywać żadnej wagi. Często jednak mnie podkusi, żeby poczytać te idiotyzmy. Na przykład pod artykułami o dzieciach i sławetne 500+ na dziecko. Jest taka masa zawistnych komentarzy, że zaczynam wątpić w to, iż dziecko jest dobrem i szczęściem dla ogółu. Z takim myśleniem naród daleko nie zajdzie. Wszędzie w cywilizowanych krajach wspiera się rodziny z dziećmi i jest to zupełnie oczywiste i naturalne. Tylko nie w Polsce? W Polsce się każdego automatycznie podejrzewa o interesowność. Jako, że nie korzystam z tego programu, nie będę musiała czuć się podejrzana, bowiem jedno dziecko po drugim, to już na pewno patologia i nastawienie na kasę...Jakby za 500 zł można było utrzymać przez miesiąc dziecko. Może i można, ale tego nie sprawdziłam. Dziecko potrzebuje zabawek, wakacji i mnóstwa innych rzeczy, które są nie do przeliczenia w skali miesiąca. I każdy normalny rodzic o tym wie. Czy tylu mamy zatem w Polsce debilnych rodziców, czy wypowiadają się tylko sfrustrowani single? A może większość ma jedno dziecko, na które nie dostaje nic i stąd ten jad?

Przeraża mnie postawa Polaków w niektórych kwestiach. Jesteśmy narodem frustratów, źle radzącymi sobie z rzeczywistością. Chcemy, by innym było gorzej, niż nam, wtedy dopiero jest ok. Niektórzy uważają, że człowiek korzystający z jakiejkolwiek pomocy opieki społecznej powinien być totalnym nędzarzem, bez telefonu, Internetu a nawet nie powinien posiadać starego auta. Skąd się biorą tacy ludzie, w jakich warunkach wyrośli? W dodatku są tak przekonani o swoich racjach, że żadne argumenty do nich i tak nie trafią, szkoda słów.

Myślę, że jest wielki deficyt pozytywnych uczuć i stąd to irracjonalne zachownie. Totalny brak miłości w życiu, który z ludzi czyni jedynie coś na kształt człowieka, czyli jest tylko pusta skorupa w której zbierają się złe emocje. Brak dobra zawsze robi miejsce dla zła.


Komentuj(1)

-------------------------------------------------------------------


Rozterki małe i średnie
Notatkę dodano:2016-07-28 23:37:20

Życie toczy się naprzód, dlatego nie warto rozpamiętywać tego, co było. Ciągle trzeba patrzeć do przodu. Wspominać, to sobie można, będąc na emeryturze...Dlatego na razie odpuszczam wszystkie grzechy mojego lubego, dając mu szansę na poprawę, choć wygląda ona na razie bardzo niestabilnie. Za to z pełnym przekonaniem szykuje się na porodówkę, by znów ze mną przeżyć te szczęśliwe, lecz trudne chwile. I oby nie były one długimi godzinami...Pamiętam, że przy Emilce adrenalina nie dawała mi później zasnąć a on chrapał ze zmęczenia, jak dzik.

Waga litościwie się zatrzymała i dziś u lekarza nie przeżyłam chwil grozy. Wystarczy mi już naprawdę tych kilkanaście dodatkowych kilogramów, nie muszę dobijać do dwudziestki, choć zostało mi jeszcze kilka tygodni i wszystko jest możliwe. Teraz wyglądam nieco groteskowo z jakby doczepionym brzuchem. Nie mogłabym być ciągle gruba, to jest straszne! Chyba wolałabym głodować a móc normalnie schylać się i biegać. Ludzie są grubi z różnych powodów, ale nie można dopuścić, by życie było z tego powodu udręką. Spanie, wchodzenie po schodach i mnóstwo innych rzeczy staje się problemem.

Ostatnio pojawia się też zgaga. Nie życzę nikomu. Trochę pomaga jedzenie migdałów, lecz niestety dzieje się to głównie w nocy. W dodatku mam paskudną dolegliwość zwaną zespołem niespokojnych nóg, która w ciąży też solidnie daje popalić, szczególnie osobom, które mają niedobory żelaza. Staram się jak mogę, aby ze wszystkim się uporać i nie popadać w skrajności...Zresztą nie mam na to czasu. Dlatego, jak słyszę słowa: ryby, grzyby i owoce...dostaję piany, bo oznacza to obieranie, gotowanie, smażenie, pasteryzowanie i takie tam...Ryb raczej nie skrobię, ale i tak mam przy nich sporo roboty. Wędkowanie może jest przyjemne, chodzenie na grzyby też, nawet zrywanie owoców. Lecz ktoś musi później odwalić resztę czarnej roboty. Jeżeli wszystko zbierze się w jednym czasie, to nic dziwnego, że mam dość. A chcę poświęcić więcej czasu Emi, przynajmniej dopóki go mam. Później będzie trochę gorzej. Na początku będzie opiekunka do pomocy a w przyszłym roku trzeba wysłać małą do przedszkola, skończy dwa lata, więc w sam raz. Tu dzieci idą bardzo szybko do żłobka i przedszkola, choć myślę, że będąc do trzech lat w domu, nie dzieje im się krzywda, jak to można odebrać z podejścia instytucji. Taaa, socjalizacja przede wszystkim...

Teraz mała chodzi codziennie do parku i na plac zabaw z Dużym Dzieckiem i kontakt z innymi dziećmi ma zapewniony. Na podwórku też ma pełno ciekawych zajęć. Dopóki jest pogoda, dopóty jest dobrze.

Duże Dziecko ma wakacje do połowy sierpnia a później wio na uczelnię.Tak sobie myślę, jak to dobrze, że nie widzimy jak żyje tam na codzień, bo na pewno przybyłoby nam siwych włosów. Podejście dzisiejszej młodzieży, w większości rzeczy, jest co najmniej niefrasobliwe i lepiej tego za bardzo nie analizować. Młodzi mają dziwnie zawężone horyzonty, aż czasem mnie to przeraża. Co to będzie, gdy zaczną się prawdziwie dorosłe problemy a stare jęczące zgredy, (czyli my) będą daleko? Tata słusznie nazwał Duże Dziecko, bo długo jeszcze takim pozostanie. Na to się przynajmniej zapowiada. Ja w wieku 22 lat po prostu musiałam myśleć inaczej i on tak samo. Czasy były inne i warunki też.

Teraz mogę próbować wychować dzieci po swojemu, na efekty długo się pewnie poczeka. Duże Dziecko miało tego pecha, że za wiele osób przewinęło się w jego życiu a tak naprawdę nikt nie zdążył go ukształtować. Charakter też ma chwiejny, co bardzo wszystko utrudnia. A zbyt szybka utrata matki na pewno zostawiła solidny ślad. Tak, czy inaczej stara się po swojemu iść naprzód i to się chwali. 


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Trochę chaosu i bigosu.
Notatkę dodano:2016-07-24 00:00:03

Może coś napiszę, zwyczajnie, żeby nie oszaleć...Jest bardzo ciepło, ale w końcu to lato. Brzuch ciąży, nic nowego. Dalszy ciąg robienia soków i dżemów. Miało być spokojnie, miało...Po tym jak goście postanowili nas uszczęśliwić, panuje mały chaos, nikt nie wie, co ze sobą zrobić. Myślałam, że będą chcieli zwiedzać, poznawać kraj itd. nic z tego. Trzeba im dodatkowej motywacji, żeby się ruszyli poza galerię handlową i budkę z kebabem. Ona ponoć domatorka...Po co w takim razie wyjeżdżać z domu? Poza tym mały szczegół, którego mój nadobny narzeczony nie usłyszał jest taki, że zostają pięć nocy, nie trzy. Super sprawa. Duże Dziecko, jako, że ma najwięcej wolnego czasu jest zobligowane najwięcej się angażować w ich aktywizację. Inaczej musiałabym chyba wyskoczyć przez okno, tylko nie od strony tarasu, bo tam trwa okupacja. Trzeba jednak przyznać, że choć rodzice mają swoje wady, tzn. ona chwilami ą, ę, on skłonność do konfabulacji, to dzieci są grzeczne i dobrze wychowane. Całe szczęście, bo np. taka trójka jak u mojej siostry, wykończyłaby mnie po dwóch dniach.

Żeby było weselej, nasi sąsiedzi, w liczbie trudnej do określenia, bowiem zmienia się ona zbyt szybko, rasy czarnej, przestawili się na nocny tryb życia. Odkąd dzieci nie chodzą do szkoły, śpią do południa i drą się do północy lub dłużej, w bliżej nieokreślonym języku, albo też językach, od których robią się dziury w mózgu. Naprawdę czuję się jak po drenażu. Wczoraj już nawet skończyła się cierpliwość taty Emi, który wziął mocną latarę i zaczął im świecić w oczy, aż pouciekali. Teoretycznie nie mieszkają nawet na naszej ulicy, ale w praktyce okna od sypialni i salonu mamy nad nimi. Dom stoi na dużej skale i niestety nic się nie da zrobić, patrzymy na nich i ich słuchamy, chcemy czy nie. Chyba, że nam zajdą gorzej za skórę, to zgłosimy do miasta, niech się zajmie komuna swoimi lokatorami...

Spać i tak nie mogę, zasypiam ciężko, czasem dopiero o trzeciej nad ranem. Dlatego rano zawsze mam podły humor, jedynie Emi jest w stanie mi go poprawić. Nie sposób jej nie kochać, potrafi być przeurocza, co oczywiście nie znaczy, że nie daje nam czasem nieźle popalić...

Jutro, chyba pojedziemy wszyscy nad morze, bo inaczej kiepsko widzę ten dzień. I nawet wspaniale zamarynowana karkówka na grilla, nie będzie w stanie poprawić tego rozłarzącego się w szwach czasu...


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Goście (nie)oczekiwani
Notatkę dodano:2016-07-14 23:00:06

Jestem zła, a nawet wściekła, bo nie dość, że sama ledwie się toczę do przodu, to mój kochany wpadł na  cudowny pomysł i zaprosił gości, tzn. twierdzi, że sami się zaprosili. Fajnie, zaprosić się do kogoś w pięć osób na 3 noce, bo tak nam pasuje... Po prostu brak mi słów. Mamy bowiem na wakacje Duże Dziecko, oraz dwóch pracowników a apartamentów to aż tyle nie mamy...Nie wiem już, czy fakt ten zignorować, spychając problem na jego twórcę, czy w jakiś sposób szukać ratunku.

Kręgosłup mi wysiada, mam pełno owoców do przerobienia, bo urodzaj  całkiem niezły, wszystko pyszniutkie, malinki, jagody, agest, czereśnie, wiśnie i porzeczek pełno. I jeszcze brak mi tylko gości. Gości będziemy mieli i tak, oczekiwanych, z rodziny, jednych po drugich. Tu jednak nie przewiduję problemów, bo zwolni się miejsce a i goście mniej kłopotliwi. I nie muszą mieć wszystkiego, co najlepsze...

Jakoś nie przekonuje mnie fakt, że ktoś pragnie nas odwiedzić. Ot, najlepiej załapać się na darmowe wczasy...I co za strata, że urlop tak króciutki...bo mogło by być jeszcze fajniej. Taaa...I to do tego tylko znajomi, których rzadko widujemy. I dobrze, bo niezupełnie nam po drodze. Przynajmniej według mnie. Nie lubię ę, ą, ja, u mnie, dla mnie i tego typu gadki, brrr...

Koleżanka kilka dni temu mówiła, że ona w ciągu miesiąca miała od znajomych dwie prośby o pożyczenie drobnych sum, pięć tysięcy i siedem, bo przecież pracuje w Norwegii. Już może by nas nie dziwiły takie sytuacje, ale dotyczą one właśnie ludzi tylko znajomych, nie rodziny, przyjaciół, tylko właśnie znajomych. Też miałam raz dziwną propozycję urządzenia córki mojej znajomej z pracy, której w dodatku nie trawiłam, bo uważała, że wszyscy są głupsi od niej. Akurat jej się spodobała Norwegia. Dodam, że tej córki wcale nawet nie znałam a miałam ją zabrać sobie do domu. To się nazywa tupet! Ludzie często balansują na skraju bezczelności. A to aż człowieka zatyka, bowiem bezczelnemu trzeba by odpowiedzieć bezczelnie a człek tak nie potrafi.


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Nie jestem koniem
Notatkę dodano:2016-07-10 13:10:52

Czy wywalanie swoich frustracji ma sens? Pomaga-nie pomaga? Może przeczekać, kolejne godziny i dni...Ostatnio jest gorzej. Nie umiem tego logicznie wytłumaczyć, czemu wszystko zaczyna wyglądać w coraz ciemniejszych barwach. Oddalamy się od siebie i nie chce mi się robić nic, aby to naprawić. Samopoczucie mam kiepskie, fizycznie przeszkadza mi tylko brzuch, ale psychicznie klapa na całej linii. Nie jestem wyrozumiała, nie umiem być pokornego serca. Chyba mam to odziedziczone po babci. Emocjonalne podejście. Tylko, że później zamykam się w sobie i koniec. To nie jest rozwiązanie, wiem o tym. Z drugiej strony, ile razy można wałkować to samo? Tłumaczyć się, że nie jestem koniem.

Zakiełkowała mi myśl, że to koniec jakiegoś etapu, bo niestety nie umiem nagiąć karku. Nie będę dla wygody i korzyści przytakiwać głupocie, ani zmieniać się. Jestem na to za stara i za uparta. Lepiej mieć giętki kark i twarde serce, lecz tego się nie wybiera, a ja mam akurat na odwrót.

Ucieczka w pracę taty Emi, jest dla niego super wyjściem, w końcu ma doskonałe usprawiedliwienie na wszystko. Zaczyna mnie martwić, że to co było zaletą, staje się aż tak uciążliwe. Nadmierny materializm go wciąga i wciąga. A człowiek naprawdę nie potrzebuje tak wiele do szczęścia, przecież nie zostaniemy na tym świecie wiecznie. Przeraża mnie myśl, że się z tym nie uporamy a ucierpią na tym najbardziej dzieci. Dziś mamy zaproszenie na obiad i wcale nie chce mi się iść, udawać zgodną rodzinę, skoro nie jest dobrze. Wydawało mi się, że hierarchia wartości jest dla każdego podobna, ale widocznie tak nie jest. Nie trzeba się też przyzwyczajać, że coś jest i będzie zawsze. Tata Emi myśli, że nie dałabym bez niego rady, bardzo się myli, bo całe swoje życie dawałam sobie radę. Dla niego zostawiłam pracę i całe środowisko, więc życiowo nie było to dla sprawiedliwe. Nie czuję się męczennicą, lecz nigdy nie pozwolę mu myśleć, że nade mną w jakiś sposób góruje. I niegdy nie pozwolę sobie wmówić, że robię coś źle jako mama, bo wiem, że tak nie jest.


Komentuj(2)

-------------------------------------------------------------------


Nie chce się
Notatkę dodano:2016-07-01 13:14:19

Życie jest w ciągłym ruchu, płynie, nawet jeżeli nic się nie robi. Pogoda ostanio jesienna a mecz nieszczęśliwie przegrany. Na stole talerz ze słodkościami zachęca do nieopanowanego jedzenia. Co ze sobą zrobić? Włosy domagają się farbowania, wyprane ciuchy do skłaniania a mnie się nie chce...Brzuch robi się coraz cięższy. Jeszcze wczoraj, korzystając z chwilowego przejaśnienia, wyszłam do ogródka. Trochę ruchu dobrze mi robi, tylko szybko się zasapałam ganiając za Emi polującą na nie do końca dojrzałe czereśnie. Zwątpiłam całkiem w swoją kondycję. Chwasty, z którymi Duże Dziecko bezskutecznie walczy, dalej rosną w kwiatach, a przekleństwa powstałe w mojej głowie na widok ogródka warzywnego, nie nadają się do powtórzenia. Tata Emi postanowił bowiem, że w tym roku on zajmnie się planowaniem ogródka. Nie miał racji, że się na tym zna. I uznaje chyba tylko buraki, sałatę, rzodkiewkę, marchew i kalarepkę, z czego tylko sałata się udała, i buraczki po przerwaniu jeszcze rokują. Próbuję jeszcze ratować marchew, rośnie gęsto jak trawa.

Facet, do tego uparty, jest zjawiskiem nie do opanowania. Część kwiatów została kompletnie zagłuszona przez inne, bo pomysł, żeby mniejsze sadzić pod większymi, był co najmniej niemądry a i truskawki rosną w najdziwniejszych miejscach. Powinien zająć się jedynie drzewkami. Czasem pewnie zapomina, że ziemia nie rozciąga się w cudowny sposób, w zależności od potrzeb. A i tak, jak na miasto, mamy sporą działkę. Nie można jednak mieć na niej wszystkiego, co się wymyśli.

A ja ze zdziwieniem patrzę na moj wielki brzuch. Wygląda zupełnie nienaturalnie, jak napompowany. I jak ja wytrzymam do września? Emi robi się coraz bardziej uparta. Ponoć to normalne, ale brak mi już chwilami cierpliwości, gdy wrzystko rzuca na podłogę. Zrobiła jednak postęp, bo siada codziennie po śniadaniu na nocniku i robi kupę. Jedna pielucha do przebrania mniej. Jak na takiego malucha to nieźle. Postanowiłam szukać pozytywnych rzeczy. A tych zawsze jest więcej.


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Osiągnięcia
Notatkę dodano:2016-06-28 22:48:36

Co to właściwie znaczy coś osiągnąć w życiu? Jakoś nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi, chociaż u niektórych osób jest ona bardzo prosta, bo wybudowali dom, czegoś się dorobili, zdobyli uznanie za swoją działalność, zdobyli dobre wykształcenie...Każdy patrzy na to trochę inaczej, bo też i coś innego jest dla niego ważne. Bardzo mnie ostatnio poruszyło stwierdzenie co ty takiego osiągnęłaś w życiu? Które to już w swym wydźwięku zawierało odpowiedź nic. Nie uważam się za osobę, która osiągnęła w życiu sukces, ale też nie wydaje mi się, bym na tle innych wyglądała tak żle. To, że nie mierzę osiągnięć kwotą na koncie chyba mnie nie dyskredytuje. Poza tym jeszcze zamierzam trochę pożyć na tym padole i odchowawszy swoje dziatki czymś się wykazać. Na razie musi być tak jak jest, maluch potrzebuje opieki a we wrześniu, mam nadzieję, urodzi się szczęśliwie następna pociecha. Nie było mi wcale w życiu lekko, bo o wszystko musiałam zadbać sama i na swoje wykształcenie sama zarobić, czasem kosztem wyrzeczeń i życia osobistego. I to w ciężkich latach dziewięćdziesiątych.

Nie mam pretensji do losu, że nic nie zostało mi podarowane na tacy, cenię to co mam i nie zamierzam umniejszać swojej wartości, tylko dlatego, żeby ktoś inny mogł się dowartościować i lepiej poczuć. Każdy może przecież w życiu wybrać swój cel. Jeżeli ktoś chce pomanżać majątek, niech to robi ale niech nie narzuca innym, że mają żyć w ten sam sposób. Mnie nie brakuje na razie pieniędzy na życie i to mnie zadowala, nie muszę mieć wszystkiego naj, gonić za własnym ogonem i robić inwestycji, jakbym miała żyć jeszcze przez trzy kadencje. Życie jest kruche. Ostatnio bardzo poruszyła mnie wiadomość o tragicznej śmierci mojego kolegi z młodości, który robił dalekosiężne plany a zostawił wszystko i koniec. Reklamacji nie uwzględnia się. Zostaną pewnie duże długi, bo skoro firma dobrze prosperowała, to trzeba było mieć wszystko najlepsze i zaciągać kredyty. Karta niestety czasem się odwraca a po co rodzina ma cierpieć.

Zaczęłam znów myśleć co zrobić ze swoim życiem, by być po prostu szczęśliwą. I żeby moje dzieci cieszyły się z tego co mają. Wrócić kiedyś do kraju, zostać? Czy da się to wszystko pogodzić, by cała rodzina była zadowolona? Teraz Emi jest szczęśliwa, biega po podwórku i ma wszystko czego dziecku potrzeba. Ja odczuwam pewne braki, tata Emi w połowie jest zadowolony, ale wrósł w to środowisko, bo kilkanaście lat zrobiło swoje. Czy nasze dążenia są rozbieżne,  czy da się to jeszcze jakoś zgrać?

Ludzie wracają, zostają, lub są rozdarci a z tego wszystkiego to rozdarcie jest chyba najgorsze...Nie umiem patrzeć biało-czarno. Tak byłoby prościej. Może mam pesymistyczne myśli, bo ostatnio nie rozumiemy się w domu najlepiej. Dobrze, że dziecko nie odczuwa tej dysharmonii, bo zajmujemy się nią oboje najlepiej jak potrafimy a właściwie nawet we troje, bo Duże Dziecko przyjechało na wakacje i też sporo się angażuje w opiekę i zabawę. I bądź tu mądry człowieku i wymyśl rozwiązanie. Może jak w wierszu problemów się nie rozwiązuje, problemy się przeżywa...


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Po urlopie są wakacje
Notatkę dodano:2016-06-26 14:08:56

Długo mnie nie było. Dostępu do sieci także nie miałam. Na początku brakowało mi wiadomości i innych treści, ale po kilkunastu dniach pomyślałam, że to nawet dobrze, zrobić sobie urlop od wszystkiego. Nasz urlop w ogóle był nieco pokręcony. Często tak ostatnio bywa, nie da się bowiem nadrobić iluś miesięcy nieobecności w tak krótkim czasie a do tego odpocząć i załatwić sprawy.

Mieliśmy w atrakcjach zjazd rodzinny, poźniej wesele mojego chrześniaka i skromne zwiedzanie kraju. Pogoda była aż za dobra, tzn. ciepełko dawało się we znaki na tyle, że z pokaźnym brzuchem i Małą, która woli biegać po trawie i rwać kwiatki, niż oglądać inne rzeczy, więcej się nie dało...Dodam tylko, że wrażenie zrobił na mnie Pałac Myśliwski w Antoninie, gdzie wpadliśmy na kawę i lody ale tak nas oczarował, że  zostaliśmy na noc. Cena apartamnentu księcia Radziwiłła trochę mnie przygnębiła, ale tata Emi zapłacił bez większego żalu. Emi skakała więc z radością po zabytkowym łóżku, za nic mając powagę minionych czasów, wiszącą jeszcze w powietrzu. Wokoł cisza i spokój i tylko na dole pobrzmiewała muzyka Chopina, jako że mistrz był trzykrotnie tam gościem i do tej pory organizuje się tam wspaniałe koncerty.

Tak się złożyło, że pięć nocy z rzędu spędzaliśmy w różnych miejscach i mogliśmy sobie porównać warunki i podejście ludzi. Podsumowując, jesteśmy zadowoleni, bo oprócz drobnych braków, wszędzie było sympatycznie.

Wesele również bardzo się udało. Cieszę się ze względu na młodych, którzy naprawdę włożyli w organizację wiele czasu i pracy, nic nie zostawiając przypadkowi. Trwało więc długo i radośnie, aż orkiestra nie wyrabiała grać dwa dni z rzędu przez tyle godzin...W okolicach Poznania jest tradycja i moda na duże i efektowne wesela i każdy przygotowuje się do nich starannie. Taka impreza jest kosztowna więc młodym najlepiej pasuje dostawiać w prezencie pieniądze. W pewnym sensie to upraszcza sprawę. Nie oceniam takich oczekiwań, bo każdy przecież może dać na ile go stać. Młodzi zapewnili nocleg w hotelu i nie zbierali dodatkowo w takcie żadnych funduszy. Sporo naskładali na wesele sami i to też się chwali, że nie oglądali się na rodziców.

Ponad trzy i pół tygodnia zleciało migiem, tym bardziej, że tydzień chorowaliśmy. Tak się niefortunnie składa, że zazwyczaj w Polsce coś łapiemy. Emi biedna miała zapalenie oskrzeli i my też porządnie się przeziębiliśmy, a że nie mogę brać mocnych leków, to męczyłam się dość długo kaszląc i charcząc, jak stary rzęch. Tu mamy przeważnie tylko katarek, ale zmiana klimatu i liczne kontakty robią swoje. Mała dostała pierwszy raz atybiotyk i niestety miała kilka dni biegunkę, trzymało ją jeszcze aż do drogi powrotnej. Ale i tak dzielnie zniosła długą podróż.

Teraz czeka nas lato w Norwegii. Jakoś nie ubolewam z tego powodu, miasto w wakacje się wyludnia i można odpocząć. Klimat też jest lepszy, bo przynajmniej od wody wieje ożywczy wiaterek. Kwiaty kwitną, owoce dojrzewają, damy radę...A Emilka może siedzieć na podwórku całymi dniami, trudno ją zagonić do domu.


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Kryzys
Notatkę dodano:2016-05-20 15:56:11

Nie mogę się zabrać do pisania, choć to w jakiś sposób mi zawsze pomaga na uporanie się z myślami. Najpierw byłam wybita z rytmu długim weekendem, bo akurat poniedziałek i wtorek był w Norwegii dniem świątecznym. A szczególnie celebruje się tu 17 maja, kiedy to Norwegia odzyskała niepodległość. Byliśmy więc z małą na pochodzie. Jest po prostu uroczo, idą orkiestry, szkoły, zakłady pracy, kluby sportowe, a wszyscy są ubrani bardzo, bardzo odświętnie, w strojach jak na wesele albo w ich bunad, czyli ubiór regionalny, ktorych jest tu całe mnóstwo. Wszyscy jak jeden się stroją, my też wyciągamy więc najlepsze ubrania i flagi. Ludzie idą całymi rodzinami, bardzo chętnie uczestnicząc w ogólnej radości. I pomimo zgromadzonego tłumu, jest spokojnie. Życie na jakiś czas przenosi się na ulicę, choć w dni poprzedzające to święto miasto było jak wymarłe, bowiem większość wyjechała nad morze, lub w góry.

Później był tradycyjny grill w ogródku. A od środy trzeba było wziąć się w garść, chociaż jest to nieco trudne, bo żyję już wyjazdem do Polski.

Wczoraj zaliczyłam kontrolną wizytę u lekarza, nie zdziwiło mnie nawet bezlitosne wskazanie wagi +10 kg. Na pewno urodzę małego smoka, bo mam wrażenie, że te wszystkie kilogramy są wyłącznie w brzuchu.

A dzisiaj Emilka zaliczyła swoje szczepienie i na długo będzie miała z tym spokój. Znosiła je i tak bardzo dzielnie, bo choć bywa ostrożna, ma też coś z wojownika. Spędziliśmy w ośrodku dobrą godzinę. Z racji tego, że pośpiech nie jest charakterystyczną cechą narodu norweskiego, najpierw była przerwa śniadaniowa, póżniej ważenie i mierzenie, póżniej rozmowa i zabawa, później szczepienie i 20 minut czekania na ewentualną reakcję organizmu...Dobrze, że wytrzymała, bo to była jej pora na spanie. Jest tam jednak sporo zabawek i trochę dzieci do obserwowania, więc miała zajęcie.

Tatulek ma ostatnio kryzys i nie możemy w niektórych sprawach dojść do porozumienia. Niestety, nie jestem wyrozumiała, czasem nad tym ubolewam, ale tak już jest. Nie potrafię też ustąpić dla świętego spokoju, bo przecież prawda jest tylko jedna.

Wychodzę na niezłą jędzę i nawet jak dobrze mówię i radzę, to uparte oślisko robi po swojemu. Przykładu nie trzeba długo szukać, wczoraj źle zaparkował auto, choć mówiłam i prosiłam, żeby znalazł inne miejsce. I oczywiście 500 NOK mandatu. A wina oczywiście była moja, bo mogłam sama pójść do lekarza, bez fatygowania jego osoby. Pewnie, że mogłam, ale jakoś poszedł ze mną.

Ja pewnie też mam kryzys, czasem mam chęć uwiązać małą do jakiegoś pala, bo uwzięła się skakać po fotelach, sprawia jej to taką radochę, że nie może się powstrzymać. Już stawiam fotele inaczej...ale włazi wtedy na sofę i skacze dalej, jak małpka. I w ogródku biega jak nakręcona, w dodatku bardzo lubi wszystko wyrywać. Ciężko mi czasem za nią nadążyć. Zabawki w domu i wszystko wokół rozwalone i rozwleczone, jak się da...I oczywiście wtedy przychodzą niespodziewani goście...

Ale nie mogę specjalnie narzekać, bo dziecko lubi bajki, piosenki i książki i słucha ich z uwagą, czasem dość długo. Albo wdrapie się na kolana i przytluli tak uroczo, że od razu serce mięknie.

Tylko, co tu zrobić ze starym...


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Gość w dom...
Notatkę dodano:2016-05-09 13:03:14

Wczoraj, po dziewięciodniowym pobycie, odlecieli nasi goście, dwójka gości. Mam nadzieję, że zadowoleni. Pogoda przez ostatnie dni wyjątkowo dopisała, więc i atrakcji mieli więcej, niż na początku.

Bardzo się cieszę, że byli, cieszę się też, że od dziś wszystko jest po staremu, bo chwilami dość ciężko mi było wszystko opanować, czyli pilnować Małej, oraz dorosłych stawiających kubki z kawą na brzegu stołu oraz inne przedmioty na razie na niej zakazane.

Każdy chciał jeść, spać i oglądać tv o najdziwniejszych porach a decybele nieźle dawały po uszach Kuzynka ma w zwyczaju pokrzykiwać, choć osoba z niej miła i kulturalna a kuzyn za to mówi cicho, ale tv słucha na całą parę, nie złośliwie, być może ogłuchł słuchając żony...

Chrapali czasem jak dziki, kuzynka jest nieco uzależniona od gier i często też bywa odcięta od świata, czyli trwa w wirtualnej rzeczywistości.

Ogólnie jednak rzecz biorąc, będę dobrze wspominać ich jako gości. Zapowiedzieli się z dużym wyprzedzeniem, upewnili się, czy nie będzie to dla nas kłopot, przywieźli masę prowiantu, większość naprawdę niepotrzebnie, chociaż to miły gest. Starali się pomagać w domu i nie wymagali ciągłej obsługi, co byłoby dość trudne ze względu na dziwne pory ich aktywności. Sami robili sobie kawę, leżakowali na tarasie i czekali na nasz wolny czas dość cierpliwie.

Ja też starałam się, by mieli urozmaicony czas, trochę zależało to oczywiście od pogody. W okolicy jest mnóstwo ciekawych miejsc. W niektóre udali się sami, bo z Emi i ze sporym brzuszkiem już nie jestem tak aktywna, ale chętnie wybierałam się z nimi na krótsze wycieczki i na zakupy. Ich pozytywne nastawienie do wszystkiego bardzo mi się podobało. Zwiedzili już naprawdę kawał świata, lecz nie robią porównań lepiej-gorzej, raczej jak jest inaczej.

To fajnie pomyśleć, że są goście, którzy mimo wad, jakie każdy z nas ma, a które przy dłuższym pobycie zawsze się ujawniają, potrafią uprzyjemnić czas.

I jeszcze jedno, moja druga połówka nareszcie wczoraj przemówiła normalnym głosem, bo każda odbiegająca od codzienności sytuacja, wpływa na nią bardzo źle, czyli z charakterku wyłazi wszystko, co najgorsze. Choć to jego rodzina i lubi mieć gości, to z nim był nawiększy problem, nic mu się nie podobało i jego marudzenie stało się wyjątkowo męczące, zamiast nam pomagać, rzucał ciągle kłody pod nogi. Już miałam myśl, że nie wytrzymam z nim ani dnia dłużej, ale chyba przemyślał sprawę i najpierw było coś w rodzaju przeprosin, czyli kwiaty a później pokrętna rozmowa z której wynikało mniej więcej to, że czuje się odrzucony i nich go ktoś przytuli...


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


Wątki:

Licznik

Odsłon: 3827
Osób: 3442