Szufladkowe notatki czterdziestoparolatki
Zwolnij w codziennym biegu ,dostrzeż piękno chwili .

logo

PEWNA „NIEPEWNOŚĆ „
Notatkę dodano:2013-01-22 21:25:04

Dziś parafrazując tytuł wiersza wieszcza ,a może bardziej znany w wersji utwór Marka Grechuty, zawrę paroma słowy sprawę ,którą sobie przeanalizowałam ,i odkrywczo zauważyłam coś koło czego codziennie od przeszło 23 lat byłam a to moje bycie stanowiło o niejakiej nieświadomości .

Przyjaźń,uczucie stawiane przeze mnie na równi a może nawet na jakimś wyższym poziomie od miłości .Coś nad brakiem czego u siebie zawsze bolałam,bo w przeszłości bywały przyjaźnie ,które gdzieś z biegiem lat się rozmyły ,zbladły a następnie zanikły. Dwa razy w swoim życiu miałam szansę na prawdziwą przyjaźń,z kobietami. Wiem ,że w sprzyjających warunkach te dwie przyjaźnie mogłyby trwać ,jednak okoliczności ,zbiegi życiowych przypadków, nie dały się tym pięknym uczuciom rozwinąć .Boleję nad tym zawsze w chwilach refleksji i prowadzi mnie to do smutnych wniosków ,że moje życie z brakiem tych przyjaźni jest puste ,pozbawione pewnego kolorytu i rumieńca. Zdarza się ,że brak tej bratniej duszy której w chwilach słabości powierzę swoje kłopoty ,zwierzę się z problemów ,i podzielę smutek ,który stanie się mniejszy i łatwiejszy do zniesienia. Zauważając ten brak powierniczki ,na dobre i na złe ,ale też sama nią nie będąc czuję swoją jakby niepełną wartość .A może jest to żal, że innym udają się poszukiwania oraz potrafią utrzymać więzi z przyjacielem. Nie kolegą ,znajomym ,kumplem tylko właśnie przyjacielem ,bez względu na płeć ,choć ja zawsze pragnęłam tej przyjaźni z kobietą .Może tak sobie ubzdurałam ,że tego mi akurat potrzeba, że to by dopełniło i ukolorowało moje życie .A może to nie tylko tęsknota a także porażka w utrzymaniu wcześniej czegoś co przyjaźnią mogło być ,powoduje poczucie klęski i niespełnienia jako człowiek wśród ludzi ,którzy tworzą różnie ubarwione emocjonalnie moje otoczenie. Bo przecież krąg ludzi wśród których się obracam to nie tylko rodzina ale też koledzy ,dalsi lub bliżsi znajomi oraz tylko mijani beznamiętnie ludzie . Każdy z nas porusza się w jakimś kręgu o ograniczonej liczbie osobników ,niektórzy większej ,inni sporo mniejszej .Nasza umiejętność kontaktów międzyludzkich wrodzona,czy też nabyta daje nam możliwość poznania lub też tylko krótkiej znajomości z innymi. A ja notoryczna domatorka tych znajomych mam wcale nie tak wielu ,kolegów i koleżanki tylko w pewnych etapach życia ,a prawdziwych przyjaciół właśnie najbardziej bolesny brak .

Dziś uświadomiłam sobie jak bardzo się myliłam i jak wiele nie dostrzegałam .Moje parcie na przyjaźń z kobietą ,jej brak i poczucie pewnej pustki sprawiły może moją krótkowzroczność, niezauważenie a nawet ślepotę .Codziennie się o to potykałam i nigdy nie dostrzegłam czegoś co było zawsze na wyciągnięcie ręki. Nie widziałam przyjaźni ,która była zawsze tuż obok . Może nie widziałam ,bo była tak ciasno spleciona z miłością ,że tworzyła jakby okrętową linę ,widząc którą widzimy jeden sznur zapominając ,że składa się on z paru splecionych ze sobą linek czy też sznurków. Tak też u siebie dostrzegłam prawdziwego przyjaciela i powiernika,którego miałam zawsze i który jak cień w słoneczny dzień nigdy mnie nie opuszczał. Jest obok,kiedy potrzebuję,asekuruje ,kiedy się chwieję,podtrzymuje ,kiedy się potykam. A ja dotychczas przyjmując wszystkie jego gesty nie zauważałam bo wydawało się to tak naturalne i normalne że dopiero po pewnej rozmowie zdałam sobie sprawę,że łączy nas nie tylko miłość ,przywiązanie ,wspólne dzieci i zwykła proza życia ,kilkadziesiąt lat wspólnej przeszłości ,epizody i sprawy wielkie ale wśród tego wszystkiego jest także prawdziwa przyjaźń. Może dlatego jest ona możliwa że są te wszystkie inne czynniki a ona jest dodatkowym spoiwem ,który łączy ten cały ogrom naszego wspólnego MY. Jednak ,czy każdy może o swojej drugiej połówce powiedzieć ,że jest ta osoba prawdziwym jego przyjacielem ? Wspólne życie czasami buduje mury,miłość staje się przeszłym uczuciem ,którego gorzki smak nawet wspomnieniom dodaje goryczy ,coś co łączyło dzieli a nam pomimo tylu już wspólnych lat ciągle dobrze i ciągle razem .

Więc jak to z tym jest ,skoro nawet wieszcz tematu nie ogarnął i pytał bez odpowiedzi ?

 

Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,

Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;

Jednakże gdy cię długo nie oglądam,

Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;

I tęskniąc sobie zadaję pytanie:

Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

 

A może i jedno i drugie ,choć takiej możliwości wieszcz nie rozpatrywał .

 

Inny człowiek -,Oscar Wilde ,w epoce innej napisał :

Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa.

Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość - tak, lecz nie przyjaźń.

Może ta oderwana ,od wszystkich innych wymienionych przez niego uczuć ,jako uczucie samodzielne nie jest możliwa ,jednak w połączeniu z namiętnością,uwielbieniem i miłością spaja się z nimi i tworzy jednolity wspaniały związek ,za którego dar powinnam każdego dnia dziękować opatrzności.

Dziękuję więc,w ten zasypany śniegiem wieczór.


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


ZAUWAŻYĆ INNOŚĆ CHWILI
Notatkę dodano:2013-01-21 08:04:11

 

Są takie chwile ,kiedy zauważamy jak bardzo weszliśmy w zwykłą prozę życia i jak dalece odsunęliśmy się od tego co niegdyś było kolorytem i nadawało zwykłym dniom rumieńca.

Życie ucieka w zawrotnym tempie i to co jeszcze wczoraj było mirażem przyszłości dziś okazuje się już minioną przeszłością . Ucieczka życia przed naszą gonitwą jest z góry skazana na naszą porażkę i choćbyśmy robili wszystko ,przepłynie ono albo z naszym udziałem lub obok nas .

Kwestia tylko jak zauważyć mijające chwile i wyłapać na czas swoje błędy ,aby móc zareagować i zmienić co będzie możliwe do zmiany. Nasze oczy choć otwarte nie widzą ,widzące nie zauważają drobiazgów ,które mogą dodać smaku ,koloru i pomóc zatrzymać dawne ,dodające emocji chwile.

Dziś szerzej otworzyłam oczy ,choć nieprzyjazne otoczenie sprawiające wrażenie przełomu zimy z wiosną dawało nikłe szanse na zauważenie czegoś dającego nadzieję .Wilgoć powodująca zimne dreszcze pod ciepłym z pozoru okryciem, zmierzch wczesnego wieczoru ,który w miesiącach letnich bywa popołudniem,to wszystko przemawia za tym ,że nic nie da się wyłapać z tego ciemno -smutnego pejzażu. I zapewne realista pędzący do domu po pracy , czy też zamyślona nad problemami domowymi matka polka nie zauważą ,jeśli nie zwolnią swojego biegu w codzienność.

A jak można zapomnieć czy zwolnić w codzienności ,skoro ona jak piasek na nadmorskiej plaży wdziera się w każdy zakamarek naszego jestestwa. Oblepia z każdej strony i gości w każdej szczelince i załamaniu nic sobie nie robiąc z naszych chaotycznych otrzepywań .

Może ucieczka przed prozą bytu jest tak trudna bo z przyzwyczajenia wszędzie gonimy i biegniemy nie mając chwili przestoju i choćby zwolnienia tempa.

Zapewne mój dzisiejszy wieczór też odbywałby się w tempie bliżej niesprecyzowanego cwału w życie ,jednak  i ciemność, i padający deszcz utrudniały odpowiednią prędkość.

A dodatkowo samoistnie hamujące moje rozpędzenie kałuże spowodowały ,że pomimo nawyku szybkiego kroku musiałam jednak zwolnić .Już nie szybki chód a krok uważająco spacerowy stał się moim udziałem. Oczy stały się bardziej widzące i prozaicznie z początku zauważały tylko przeszkody ,którymi były błotne bardziej lub mniej kałuże. Jednak koncentrując się na wolniejszym chodzie i zwalniając tempo zaczęłam zauważać też to co wyżej od poziomu ziemi.

W przeciętej oświetlonymi oknami sklepu ciemności zauważyłam coś co dało maleńką chwilkę refleksji, twarz rozpogodziła się uśmiechem ,w głowie przeleciały dawno minione wspomnienia i samopoczucie pomimo niesprzyjającej aury nastroiło się pozytywnie i optymistycznie.

Jaki obraz stał się przyczyną tej mojej przemiany ,cóż tak zaskakującego dostrzegłam w ciemności słotnego wieczoru? Zobaczyłam siebie sprzed wielu ,wielu lat. Może zbytnio uprościłam ten zauważony widok ,jednak takie skojarzenia i myśli przeleciały mi w tym właśnie momencie chwilowego zatrzymania codzienności. Pomiędzy iluminacją sklepowych okien a ciemnym i nieprzyjaźnie wilgotnym murem budynku stała dwójka młodych ludzi .Porównując ich wiek do mojego to bardzo młodzi ludzie ,do których wydawałoby się jeszcze wczoraj się zaliczałam.

Cóż tak dziwnego i zaskakującego w tym widoku ? Stali w tym dla mnie mało romantycznym miejscu i namiętnie się całowali .On unosił jej niewielką osobę jednocześnie osłaniając od deszczu ,a ona stając na paluszkach podążając za namiętnością poddawała się w lekkim jakby zawstydzeniu przed otoczeniem. Może były to pierwsze poznawane smaki ust innych niż swoje , może pierwsze odkrywanie tajemnic miłosnych uniesień. Tego się nie dowiem i nie jest to dla mnie istotne .Jednak ważniejsze to co ja zauważyłam w tym obrazku .Zauważyłam jak dalece odbiegłam w swojej codzienności od tych ukradkowo darowanych chwil namiętnego pocałunku .Kiedy ostatnio w takim zapamiętaniu poświęcaliśmy sobie czas w tak próżny a zarazem przyjemny sposób ? Parę lat temu ,paręnaście ,a może wtedy ,kiedy nasza znajomość rozwijała się niczym godowy

taniec a my nie byliśmy jeszcze małżeństwem. Nie pamiętałam ani dokładnej ani nawet przybliżonej daty takich między nami ekscesów . A przecież kochamy się ,jesteśmy razem już wiele ,wiele lat .Przeżyliśmy nie jedno ,wszystko razem i wspólnie a o namiętnym pocałunku w wyłomie jakiejś bramy z czasem zapomnieliśmy. Czy staliśmy się przez to ubożsi ,nie ,ale miło powspominać coś co kiedyś było chlebem powszednim spotkań . Idąc tak w ciemności ,uśmiechając się do siebie i na wspomnienie nas sprzed lat, oraz miniony widok młodych ludzi , myśli krążące po mojej głowie stawiały znak zapytania czy jeszcze umiemy tak spontanicznie i bez małżeńskiego obowiązku połączyć nasze usta . Nic prostszego ,wrócić do domu i po prostu sprawdzić ile w nas rutyny ,doświadczenia a ile spontaniczności i chęci odkrywania tego co pozornie odkryte i poznane dogłębnie .

Wróciłam ,sprawdziłam i okazało się ,że pewnych umiejętności nie zapominamy ,są w nas i choć nie tak smakują jak te pierwsze, odkrywcze to jednak po tak długim czasie dają jeszcze inne smaki - zaskoczenia ,zadziwienia i nadziei na dalszy rozwój przez nikogo nie ganionych wypadków.

Może aby nasza poszarzała wspólnymi latami codzienność zyskała barw będę częściej sprawdzać i zaskakiwać męża swoją spontanicznością.

A może pora częściej zwalniać kroku i w taki prosty a zarazem jedyny sposób zacząć zauważać coś co bezpowrotnie, i bez dania nam odczuć mija ,a my pogrążeni codziennym bytem nie widzimy braku czasami dających błysk inności rzeczy wcześniej niezbędnych jak powietrze.

 


Brak komentarzy

-------------------------------------------------------------------


SZUFLADKOWE NOTATKI CZTERDZIESTOPAROLATKI
Notatkę dodano:2013-01-21 07:54:13

 

Zamiast wstępu

Jestem istotą niesystematyczną ,więc mój mariaż z blogowaniem może być tylko chwilowym wybrykiem poszukiwawczym na ujście słów ,które przelewam ,mam nadzieję ,nie z pustego w próżne.

Nie wiem ,czy ktoś tu trafi ,jak odbierze moje słowa ,czy teksty. Ile osób będzie się z nimi identyfikować a ile odgoni od czci i wiary. Spróbuję ,jeśli zakradnie się jakiś błąd czy to ortograficzny,interpunkcyjny czy też postrzegania przeze mnie świata proszę nie dokonujcie na mnie linczu .Jestem omylna,średnio wykształcona i błądzenie bywa moim udziałem .

 


Komentuj(1)

-------------------------------------------------------------------


Wątki:

Licznik

Odsłon: 131931
Osób: 115128