Forum

Wątek - Wielkopostne wyzwanie - książki z religią w tle
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-20 11:35:00

Coraz więcej osób przyłącza się do naszych wyzwań czytelniczych. Wygrać w nich możecie między innymi zestawy liczące 52 książki, 26 książek i 12 książek. Ale zachęcamy również do lektury książek należących do określonego gatunku czy dotyczących konkretnej tematyki. Pierwszym z nich było wyzwanie dotyczące literatury faktu Dziś wspólnie z wydawnictwem WAM chcemy zaprosić Was do udziału w kolejnym wyzwaniu tematycznym. Tym razem związane jest ono z książką katolicką lub literaturą z religią w tle. Mogą to być książki o tematyce typowo religijnej, może to być również literatura, w której Bóg i wartości związane z wiarą odgrywają ważną rolę. Zachęcamy, byście w Wielkim Poście 2013 roku i w czasie Świąt Wielkanocnych, a więc do 1 kwietnia 2013 - sięgali po takie właśnie książki. Nie określamy liczby książek, które musicie przeczytać. Nie określamy konkretnych tytułów, choć poniżej prezentujemy kilka propozycji wydawnictwa WAM, po które - być może - zechcecie sięgnąć. Aby wziąć udział w naszym wyzwaniu, po prostu: - wypowiedzcie się w tym temacie na naszym forum, zgłaszając się w ten sposób - utwórzcie półkę w swojej wirtualnej biblioteczce i nazwijcie ją "Wyzwanie - książka katolicka" - dodawajcie na nią przeczytane książki, podobnie jak w przypadku wyzwania głównego, oznaczając książki jako przeczytane, oceniając je i dodając opinie o nich. W kwietniu zapoznamy się z Waszymi zgłoszeniami i wybierzemy laureatów, którzy otrzymają specjalne zestawy książek. A oto niektóre propozycje wydawnictwa WAM, patronującego naszemu wyzwaniu:
Zobacz trwające wyzwania: - Wyzwanie: 52, 26, 12 książek rocznie - Wyzwanie Maga: fantasy, science fiction - Wyzwanie Impulsu: psychologia, pedagogika, edukacja - Wyzwanie Granic: najlepsze książki na wiosnę - Wyzwanie Iskier: literatura faktu
Mimozami
Avatar użytkownika - Mimozami
2013-02-20 13:22:35

Chyba wymiękam, nie moja tematyka zupełnie. A czy wliczamy w to wyzwanie różne mitologie, czy tylko religia chrześcijańska może być?
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-20 13:52:32

Myślę, że tu skupimy się na kręgu chrześcijańskim :) Będzie wyzwanie dla węższego grona - zobaczymy, czy zbierze się "silna grupa pod wezwaniem" :) Ale pewnie wkrótce coś nowego wykoncypujemy i wtedy będą dodatkowe szanse.
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
pokooj36
Avatar użytkownika - pokooj36
2013-02-20 15:00:18

hm, wyzwanie wielkie :) moim zdaniem wystarczy zadeklarować jedną książkę - Biblię ;), bo ile znacie osób, które ją przeczytały? Ja znam jedną. I nie jestem to ja. Co do wyzwania - nie wiem, może, bo w końcu mam kilka książek z kręgu KNS (katolicka nauka społeczna) i warto by było je przejrzeć zanim się ich pozbędę na zawsze.
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-20 15:02:47

pokooj36 - moim zdaniem warto spróbować. Czas jest dobry, okazja też. A i nagrody czekają :)
takahe
Avatar użytkownika - takahe
2013-02-20 15:03:33

Toż to prawdziwe wyzwanie ale czego się nie robi dla nowej książki skoro pojawia się taka okazja ;) oczywiście Biblia na pierwszym miejscu i pieką się trzy pieczenie na jednym ogniu ;)
mgielka_rosy
Avatar użytkownika - mgielka_rosy
2013-02-20 15:32:26

A ja z miłą chęcią się zgłaszam! Wyzwanie jest bardzo wymagające, książka religijna nie należy do popularnych i najłatwiejszych. Czas Wielkiego Postu sprzyja refleksji...
alison2
Avatar użytkownika - alison2
2013-02-20 16:14:50

pokooj36 hmmm ja znam nawet kilka osób, w tym siebie ;-) Naprawdę piękne wyzwanie. Jeszcze nie wiem, czy będę w stanie zdobyć odpowiednie książki, gdyby jednak się tak stało, z przyjemnością wezmę udział :-)
just_monca
Avatar użytkownika - just_monca
2013-02-20 16:55:55

Bardzo chętnie zmierzę się z tym wyzwaniem :) W końcu dla chcącego nic trudnego :)
white_swan
Avatar użytkownika - white_swan
2013-02-20 17:33:36

Wyzwanie interesujące, sprzyjający czas - nawet jedną książkę już mam "na celowniku" - przymierzam się do kupna najnowszego tytułu Szymona Hołowni, który chciałam podpiąć pod literaturę faktu. Myślę, że gorzej będzie ze znalezieniem kolejnych książek, no chyba że do tytułów z religią w tle (bo nie tylko katolicką, ale i islamem, judaizmem, buddyzmem...) można zaliczyć "Księgę o Niewidzialnym" Schmitta, która już trochę czasu kurzy się na półce i czeka na swoją kolej :)
siloe
Avatar użytkownika - siloe
2013-02-20 19:03:22

Ja mam "Dzienniczek siostry Faustyny", chyba by się nadawał. Jeszcze nie sczytałam jej. jest dość gruba. Mam talent do znajdywania grubych lektur. ;)Ale te propozycje też wyglądają dość ciekawie. :0 Te książki, jak rozumiem, będzie można również zaliczyć do tego głównego zadania 52 książki w rok? Bo jeśli tak to też chętnie się przyłączę. ;)
alison2
Avatar użytkownika - alison2
2013-02-21 07:14:13

siloe gdzieś już slk to pisał więc myślę że sama mogę Ci odpowiedzieć. ;-) Książki jak najbardziej można zaliczyć do wyzwania głównego. Wielkopostne wyzwanie jest "wyzwaniem pobocznym", które urozmaica te główne, tak więc śmiało startuj :-)
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2013-02-21 09:26:51

A ja mam pytanie, czy do tej kategorii mona zaliczyc ksiazki, w ktorych bohaterami sa np. anioly, czy inne postacie zwiazane z religia chrzescijanska? Jest przeciez wiele ksiazek z gatunku fantasy poruszajacych taka tematyke. W nich tez jest przeciez religia w tle ;)
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-21 09:47:56

Shi4 - tu jest pewien problem. Generalnie chodzi o książki, w których są elementy religijne, ale obecne są też pewne wartości, jakie zwykle wiążemy z religią. Czyli na przykład cykl o Narnii C.S. Lewisa spokojnie się tu kwalifikuje, natomiast w przypadku romansów paranormalnych możemy mieć pewne wątpliwości. Ale nie będziemy przesadzać z "czepliwością". Warto jednak pamiętać, że przez to wyzwanie staramy się zachęcić do sięgnięcia po książki, które czasem leżą poza naszym kręgiem zainteresowań, do odkrywania lektur nowych i nietypowych. Będą też z czasem organizowane kolejne wyzwania tematyczne - zachęcamy do śledzenia ich na bieżąco :)
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2013-02-21 10:01:07

Ja akurat mysle o ksiazkach A. Rice Pokuta i Kuszenie. Bo cykl Chrystus Pan tej autorki raczej sie kwalifikuje.
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-21 10:08:30

Shi4 - na "moje oko" obie te książki się kwalifikują. Rice w ostatnich latach zaskoczyła swoich miłośników niemożliwie :)
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2013-02-21 10:22:36

Dziekuje za wyjasnienie. Zapytam jeszce o "Rodzine Borgiow" za ktora sie ejszcze nie zabralam i nie wiem jak skwalifikowac i nie mecze wiecej ;)
slk
Avatar użytkownika - slk
2013-02-21 10:55:01

Shi4 - można :) Do wyzwania z literaturą faktu / książkami historycznymi też można tę książkę zakwalifikować.
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2013-02-21 11:33:05

No to sie zglaszam do wyzwania ;)
Jula567
Avatar użytkownika - Jula567
2013-02-21 15:39:48

Ja również spróbuje swoich sił i ruszam do wyzwania! :) Szczególnie dlatego, że życie wystawiło mnie na ogromną próbę, gdzie od pewnego czasu zaczęłam zadawać sobie bardzo wiele pytań na temat religii a w szczególności na temat 'życia po śmierci' Także w ostatnim czasie wiele książek tematyki religijnej pojawiło się na mojej półce i w moich rękach, także trafiłam na zadanie dla mnie ;)
Odpowiedz