Forum

Wątek - Klub Książki - listopad 2016 - „Dziewczyna z pociągu"
← powrót

Kto Post
slk
Avatar użytkownika - slk
2016-11-03 11:29:40

Jako lekturę października w naszym Klubie Książki wybraliśmy wspólnie Dziewczynę z pociągu Pauli Hawkins (Świat Książki). Proponujemy, byśmy przy okazji spróbowali wspólnie odnieść się również do jej ekranizacji. Jeśli ktoś jej jednak nie obejrzał - nie ma problemu Zacznijmy od opisu wydawniczego: Trzymający w napięciu hitchcockowski thriller idealny dla fanów „Zaginionej dziewczyny", „W cieniu" i „Zanim zasnę". Rachel codziennie jeździ tym samym pociągiem, mijając po drodze urokliwe domki na przedmieściach, i codziennie obserwuje przez okno tę samą parę jedzącą śniadanie na tarasie. Z perspektywy Rachel życie Jess i Jasona – tak ich nazywa – jest idealne, w przeciwieństwie do tego, które jeszcze niedawno było jej udziałem. Pewnego dnia Rachel jest świadkiem sceny tak szokującej, że postanawia opowiedzieć policji o tym, co widziała; wkrótce jednak zaczyna się zastanawiać, czy na pewno była to mądra decyzja… Zapraszamy Was, byście w listopadzie w tym wątku dyskutowali właśnie o tej książce. My również postaramy się sięgnąć po publikację Pauli Hawkins i włączyć w rozmowę. Zamieszczajcie interesujące cytaty, własne refleksje, spostrzeżenia. Wreszcie - dyskutujcie ze sobą nawzajem - w końcu jesteśmy w Klubie Książki :) Spróbujcie nie spojlerować - inni mogli jeszcze nie dojść tak daleko w lekturze, jak Wy. Oczywiście wątek pozostanie otwarty także po 30 listopada, jednak to przede wszystkim przed tą datą, mamy nadzieję, rozgorzeje dyskusja. Dla członków naszego Klubu Książki postaramy się przygotować specjalne niespodzianki. O szczegółach napiszemy wkrótce. To kto się pisze na udział w trzeciej odsłonie naszych dyskusji klubowych? Naszą lekturą grudnia będzie Podarunek Cecelii Ahern Jak działa Klub Książki serwisu Granice.pl? 1. Co miesiąc prosimy Was o wskazanie swoich propozycji lektur na kolejne 30 dni. Jeśli zgadzacie się z propozycją innego uczestnika, koniecznie o tym napiszcie. 2. Propozycje, które najczęściej pojawiać się będą w Waszych komentarzach znajdą się w naszej specjalnej ankiecie i poprosimy Was o głosowanie. 3. W głosowaniu wybieramy książkę, którą czytać będziemy w danym miesiącu. 4. Czytamy. 5. W wątku dotyczącym książki wybranej na dany miesiąc dzielimy się swoimi opiniami, wrażeniami z lektury. 6. W kolejnym miesiącu cała zabawa zaczyna się od początku. Podstawowe zasady: Bądź otwarty na innych! Nasz Klub Książki to miejsce dyskusji na temat interesujących książek. Masz prawo do własnego zdania - ale pozwól je mieć również innym. Dyskutujemy, nie kłócimy się. Bądźmy uprzejmi. Jesteśmy przecież ludźmi książki - literatura powinna nas łączyć, a nie dzielić. Poznajmy się! W specjalnym wątku będziecie mogli się przedstawić i napisać kilka słów o sobie. Jesteśmy tu także po to, żeby poznać innych ludzi, którzy uwielbiają czytać. Spróbuj odkryć nowe przestrzenie literackie. Nie trzymaj się kurczowo autorów czy gatunku, który czytasz zawsze. Nie musisz brać udziału w każdej dyskusji i czytać każdej książki, którą wybierzemy. Ale przecież szkoda byłoby stracić okazję do odkrycia świetnej książki? Bez spojlerów! Każdy z nas w innym momencie może przystąpić do dyskusji i do udziału w zabawie. Dzielmy się więc wrażeniami z lektury, ale spróbujmy nie zdradzać zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły. Te pozostawmy sobie na ostatnich 5 dni każdego miesiąca - wówczas możemy już pisać bez oporów. Bawmy się dobrze!
azetka79
Avatar użytkownika - azetka79
2016-11-03 11:45:04

bardzo się cieszę:) pozdrawiam :)
Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2016-11-03 11:47:03

Zabieram się za czytanie :)
Reklama
Avatar usuniętego użytkownika
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2016-11-03 20:47:42

To ja jutro startuję z czytaniem :)
dayna15
Avatar użytkownika - dayna15
2016-11-05 16:38:43

Warto sobie wyrobić opinię o tej książce i nie opierać się tylko na tym, co się od kogoś usłyszało. Wiadomo, że są różne gusta i nie wszystkim książka podejdzie. "Dziewczyna z pociągu" jest świetnie zaplanowana marketingowo. O książce jeszcze przed premierą było głośno, co początkowo faktycznie mnie do niej zniechęciło - nie lubię takich szumiących tytułów, bo raczej rozczarowują. Powiem tak - szału nie ma, ale zła książka to też nie jest. Bardzo szybko się czyta, więc spokojnie można na nią poświęcić dwa wieczory. Faktycznie jest nieco statyczna, a główna bohaterka budzi pewną niechęć, ale zakończenie totalnie mnie zaskoczyło (choć na filmwebie szukając informacji o filmie, natrafiłam na wredny spoiler, zdradzający tożsamość sprawcy). Jeśli książka Wam się spodoba to polecam również jej polski odpowiednik - "Idealna" Magdy Stachuli.
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2016-11-05 19:16:09

Zaczęłam czytać i na razie początek strasznie mnie nudzi. Czy dalej coś się rozkręci?
slk
Avatar użytkownika - slk
2016-11-06 06:44:47

CicheBaBum - moim zdaniem nie ma różnicy, czy czytasz, czy też słuchasz książki, więc audibook też powinien być dobry, chociaż pewnie trudniej Ci będzie operować cytatami :)
bachacz
Avatar użytkownika - bachacz
2016-11-06 07:43:48

Jakiś czas temu trafiła do mnie ta książka i choć początkowo ciężko było mi się wczuć w akcję, która wydawała mi się miałka i pozbawiona dynamizmu udało mi się przebrnąć przez te trudności by móc się delektować pełnym wachlarzem odczuć oferowanym treścią. Nie potrafiłam jednoznacznie osądzić głównej bohaterki bo jej osoba była przedstawiana w sposób, który raz powodował, że się nad nią litowałam by po czasie stawać się kimś, kogo zachowań nie potrafiłabym w żaden sposób usprawiedliwić.Sporo miejsca jest poświęcone by zagmatwać nasze odczucia, byśmy nie byli na "tak" ani na jednoznaczne "nie". Jako, że książka oprócz psychologicznego obrazu posiada wątek kryminalny, jako czytelnik zaczęłam podświadomie zakładać kto i dlaczego jest tam złym charakterem. Sposób prowadzenia fabuły był dla mnie doskonały. Do samego rozwikłania popełniałam obserwacyjne błędy i w finale zostałam zaskoczona rozwojem akcji. W biblioteczce oceniłam książkę wysoko jednak myślę, że każdy, kto ją przeczyta może mieć własne o niej zdanie.
wiolamp
Avatar użytkownika - wiolamp
2016-11-06 09:32:22

Shi4 rozkręci się i z pewnością coraz bardziej zacznie Cie wciągać ;)
Emilly26
Avatar użytkownika - Emilly26
2016-11-06 21:32:54

Nowa książka przyznam,że cieszę się z tego powodu. Nie czytałam jej jeszcze tej pozycji książkowej. Ciekawi mnie ta książka ze względu na podróż życia i poznanie ludzi z daleka. Każdy ma inne zdanie w tym temacie i wzbudza to emocje czytelnicze. Nie oglądałam ani filmu i cieszę się. Dokładnie tak jak mówisz Bachacz każdy z czytających wyrobi sobie zapoznając się z losami Rachel.
bachacz
Avatar użytkownika - bachacz
2016-11-07 05:31:41

CicheBaBum Myślę, że jednoznaczne określenie gatunku może być odrobinę utrudnione. Sporo tu treści poświęconej głównej bohaterce, pewnej analizie jej osoby i przyczyn,które doprowadziły do pogrążenia się w nałogu. Jednak nie jest to tak do końca jednoznaczne aby nas ukierunkować i abyśmy tę postać bez uwag polubili i się z nią utożsamiali. Czyli odrobina psychologii. Trudno też zaliczyć ją do typowych książek kryminalnych, bo sam ten wątek pojawia się ale bez prowadzenia nas po szczegółach. Mamy mieć dylemat czy to nasza bohaterka w pijanym widzie narozrabiała czy też zupełnie ktoś inny. W moim całkiem subiektywnym odbiorze ta pozycja to taki miks paru gatunków,z których żaden nie jest szczególnie przewodni.
alams
Avatar użytkownika - alams
2016-11-08 08:16:42

Miałam okazję słuchać e-booka w sumie mój pierwszy i byłam zachwycona mimo że fabuła była dość mroczna wciągała tak bardzo że wysłuchałam jej w jeden dzień uważam że warto przeczytać sama też postanowiłam wypożyczyć książkę i przeczytać.Ktoś pytał o gatunek myślę że można to zaliczyć jako thriller psychologiczny. Główna bohaterka nie jest wzorcem do naśladowania i ciężko jest się z nią utożsamiać ale mimo ,,słabego" charakteru i uzależnienia walczy o zupełnie sobie obcych ludzi. Fajnie że książka podzielona jest na osoby dzięki temu poznajemy dokładnie kobiety ich życie, ich charaktery i podejście do życia łatwiej jest się odnaleźć szczególnie że ich historie w pewnych momentach się splatają .Koniec był dla mnie najlepszy. Cieszę się że książka dobrze się kończy
wiolamp
Avatar użytkownika - wiolamp
2016-11-08 15:54:33

CicheBaBum Właśnie to, że bohaterka jest pod wpływem dodaje książce jeszcze więcej ciekawości. Nie wiadomo czego się spodziewać i jak się potoczy wszystko. Główna bohaterka co prawda od początku wzbudza niechęć, bo nie dość, że jest alkoholiczką to do tego sprawia wrażenie delikatnie chorej psychicznie.
Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2016-11-08 20:20:08

1/3 książki za mną :) Powiem szczerze, że pierwsze 50 stron było mało interesujące. Zastanawiałam się, kiedy akcja się zagęści, ale z każdą kolejną stronę miałam wrażenie, że to już było i poczułam wielki żal, że choć tak wielu pochlebnych opinii, nie potrafię się odnaleźć. Później coś zaczęło się zmieniać, a mianowicie od momentu zaginięcia Megan. Coś się ruszyła, a akcja przybrała na tempie. Autorka stworzyła dobry wątek psychologiczny postaci. Alkoholiczka, zgorzkniała rozwódka, która nie potrafi pogodzić się ze stratą męża na początku wzbudzała we mnie litość, ale teraz mam wrażenie, że okaże się ciekawą postacią. Mam już swoje podejrzenia dotyczące zbrodni, ale wraz z pojawieniem się nowych postaci mam wrażenie, że autorka nie raz zamiesza mi w głowie. Jestem ciekawa, jak dalej potoczy się te śledztwo i co wspólnego z tym ma rudy mężczyzna z pociągu. A tak jeszcze dodatkowo znalazłam dwa cytaty: ,,Spaceruję po lesie. Wyszłam, kiedy było jeszcze ciemno, a teraz dopiero świta i wszędzie panuje martwa cisza, nie licząc skrzeczenia srok na drzewach. Czuję, że mnie obserwują, oceniają, świdrują wzrokiem. Stado srok. Jedna sroczka smutek wróży, dwie - radości pełne dni. Trzy to dziewczę urodziwe, cztery - chłopiec ci się śni. Pięć da srebra cały dzbanek, sześć przyniesie złota moc. Siedem tajemnice kryje w najstraszniejszą ciemną noc." ,,Nie wiem. Nie wiem, gdzie podziała się moja siła, nie pamiętam, jak ją straciłam. Myślę, że kawałek po kawałku odłupało ją życie, że się powoli zużyła."
Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2016-11-12 16:28:03

2/3 książki za mną :) ,,Dziewczyna z pociągu" to jedna z tych książek, która otumania zmysły i prowadzi czytelnika do krętych drogach, by powoli dojść do celu. Nie brak tu ślepych zaułków oraz niebezpieczeństw. Na początku myślałam, że Rachel przestanie pić, kiedy zacznie badać sprawę zaginięcia Megan. Niestety tak się nie stało. Kobieta ma swoje wzloty i upadki. Nie potrafię jednoznacznie określić moich uczuć, co do jej postaci. Wzbudza we mnie wiele emocji, zarówno tych złych, jak i dobrych. Sama fabuła ciągle zaskakuje i rzuca to coraz nowe światło na wydarzenia. Nie wiem, co jest prawdą, a co kłamstwem. I właśnie to jest najlepsze. Twórczość Pauli Hawkins zaintrygowała mnie. Autorka potrafi budować napięcie. Wiem, że w przyszłości sięgnę po jej inne powieście, ale teraz myślę tylko o tym, gdzie dalej zawiezie mnie ten pociąg i jak to wszystko się zakończy.
muszkasia
Avatar użytkownika - muszkasia
2016-11-12 23:24:30

Ja już jakiś czas temu przeczytałam tę książkę. Bardzo ciekawa i pomimo wszystko życiowa powieść.
Shi4
Avatar użytkownika - Shi4
2016-11-13 19:46:22

Dziś zakończyłam czytanie. Zwykle taką ksiazkę pochłąniam 1-2 dni. Z tą męczyłam się chyba ponad tydzień. Fakt, rozkręciła się nieco potem, ale dalej ciążko było mi się wciągnąć. I dosyć szybko domyśliłam się kto jest mordercą, więc książka mnie tak nie ciekawiła. Ale także miałam nadzieję, że Rachel wyjdzie z nałogu i może zwiąże się z jakimś innym mężczyzną. Jeśli będę miała okazję to obejrzę film tak dla porównania.
slk
Avatar użytkownika - slk
2016-11-14 13:47:44

Mały offtopic, by nikomu nie umknęło: naszą książką grudnia będzie Podarunek Cecelii Ahern. Zbieramy też propozycje na książkę stycznia 2017 - ale to w specjalnym wątku na forum
enigma1
Avatar użytkownika - enigma1
2016-11-14 17:13:08

może tę uda mi się wypozyczyć ;)
Simi_48
Avatar użytkownika - Simi_48
2016-11-14 20:11:48

3/3 - koniec :) ,,Dziewczyna z pociągu" okazała się niepokojącą, wciągającą lekturą, którą na długo zapamiętam. Nie spodziewałam się, że aż tak mnie wciągnie. Autorka zrobiła mi mętlik w głowie i do samego końca nie wiedziałam, kim jest sprawca. Główna bohaterka nie jest idealna. Czasami miałam ochotę nią potrząchnąć. Ma swoje problemy i uzależnienia, z którymi się mierzy. Rachel nie ufa samej sobie, więc my jesteśmy ciągle bombardowani nowymi podejrzeniami. Nie wiadomo, jaka jest prawda. Ta książka intryguje i porusza. Właśnie tak powinno być. Autorce udało się stworzyć książkę, która trzyma w napięciu do ostatniej strony i nawet na samym końcu zaskakuje. Jestem bardzo zadowolona, że w końcu ją przeczytałam i mam nadzieję, że Wy również nie będziecie tego żałowali!
Odpowiedz