Kalendarz imprez
Belka

Wyszukiwarka [BETA - w testach]

Belka_3

 

Belka

Najbliższe imprezy

Belka_3
Nazwa:Salon Książki Historycznej w Krakowie [2017-10-12]
Data rozpoczęcia:2017-10-12
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Polskie Towarzystwo Historyczne, Targi w Krakowie
Miasto:Kraków
Miejsce:Auditorium Maximum UJ sala wystawowa, II piętro ul. Krupnicza 33, Kraków
Tematyka:targi książki

Info:

Nie od dziś wiadomo, że Historia jest nauczycielką życia. Choć od czasów Cycerona, który jest autorem tej sentencji, upłynęło wiele lat, wciąż wyciągamy wnioski z doświadczeń wcześniejszych pokoleń. Na szczęście nasi przodkowie spisywali wspomnienia i doświadczenia, a my z tych książkowych kart możemy poznać dzieje ludzkości.

 

W dniach 11-14 października 2017 roku odbędzie się III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, organizowany przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wydarzeniem dopełniającym program Kongresu będzie Salon Książki Historycznej (12-14 października), miejsce szczególnie interesujące dla wydawców, środowiska akademickiego oraz pasjonatów historii: zarówno tej najdawniejszej, jak i tej najnowszej. 

 

Uczestnicy Kongresu to miłośnicy historii, badacze dziejów i przede wszystkim aktywni czytelnicy, którzy właśnie dzięki literaturze realizują swoją pasję. Międzynarodowa ranga, prelekcje wybitnych naukowców czy wręczenie nagrody Pro Historia Polonorum - to tylko wybrane elementy, które czynią towarzyszący mu Salon wydarzeniem tak wyjątkowym. 

 

Salon Książki Historycznej to znakomite miejsce do prezentacji wydawnictw historycznych, okazja do wymiany poglądów i doświadczeń z uznanymi, światowymi autorytetami w zakresie wiedzy na temat historii Polski, a także idealna arena do popularyzowania literatury historycznej i spotkania z miłośnikami dawnych dziejów. Każdy uczestnik Salonu wśród bogatej oferty wydawnictw znajdzie coś dla siebie: uzupełni biblioteczkę o nowe pozycje czy zaopatrzy się w reprinty. 

 

Nad organizacją tego wyjątkowego, branżowego spotkania wydawców, środowiska akademickiego oraz pasjonatów starodruków czuwać będą Targi w Krakowie, które od ponad 20 lat z wielkim sukcesem organizują  Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. 

 

Nazwa:Monika Mostowik w księgarni Tarabuk [2017-05-21]
Data rozpoczęcia:2017-05-21
Godzina rozpoczęctia:16:00
Organizator:JanKa Wydawnictwo
Miasto:Warszawa
Miejsce:księgarnia Tarabuk, ul. Nowy Świat 63, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Wydawnictwo JanKa i księgarnia Tarabuk zapraszają na spotkanie z Moniką Mostowik, promujące najnowszą książkę autorki - zbiór opowiadań zatytułowany Patrzę. Wieczór poprowadzi Janina Koźbiel, a podczas spotkania zostanie wyświetlony film Urodziny, który powstał na podstawie jednego z opowiadań ze zbiorku.

 

Niedziela, 21 maja 2017, godz. 16:00-18:00. Księgarnia Tarabuk, ul. Nowy Świat 63, Warszawa. Wstęp wolny. 

Nazwa:Martin Widmark w Bibliotece Śląskiej! [2017-05-20]
Data rozpoczęcia:2017-05-20
Godzina rozpoczęctia:15:00
Organizator:Biblioteka Śląska
Miasto:Katowice
Miejsce:Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, Katowice.
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Zapraszamy na jedyne na Śląsku spotkanie z Martinem Widmarkiem, gigantem szwedzkiej literatury dziecięcej. 

 

 Autor – po wizycie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie – przyjedzie do Biblioteki Śląskiej. W sobotnie popołudnie oczekujemy na wszystkich, dorosłych i mniej dorosłych, miłośników dobrej literatury, zagadek kryminalistycznych i bezsprzecznego talentu szwedzkiego pisarza. 

Martin Widmark z zawodu jest nauczycielem, przez 10 lat pracował w szkole podstawowej w Rinkeby. Od 1980 roku na stałe mieszka wraz z rodziną w Sztokholmie. Był również nauczycielem w szkole średniej, uczył imigrantów języka szwedzkiego i napisał kilka podręczników. Fascynuje się dziwactwami i osobliwościami jedzenia, muzyki, języka czy ludzi. Jest autorem popularnych detektywistycznych serii dla dzieci: „Upiorna agentka Nelly Rapp” (wyd. Mamania), „Lasse i Maja” czy „Dawid i Larisa” (wyd. Zakamarki). Jego książki nie schodzą z list bestsellerów w wielu krajach, zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków i cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najbardziej wymagających czytelników, jakimi są dzieci. 

Promowana obecnie „Tyczka w Krainie Szczęścia” (wyd. Mamania) to efekt połączenia talentu literackiego Martina Widmarka i wyobraźni plastycznej Emilii Dziubak, utalentowanej i wielokrotnie nagradzanej polskiej ilustratorki. Spotkanie z pisarzem, które poprowadzi Marta Dybula, będzie tłumaczone. 

20.05.2017, godz. 15.00, Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny, zapraszamy!

Nazwa:Spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2017 [2017-05-19]
Data rozpoczęcia:2017-05-19
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Fundacja im. Wisławy Szymborskiej
Miasto:Kraków
Miejsce:Kraków, księgarnia De Revolutionibus, Bracka 14
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

19 maja o godz. 18.00  zapraszamy do księgarni De Revolutionibus w Krakowie na spotkanie z poetami nominowanymi w tym roku do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. 
 
W spotkaniu udział wezmą: Tomasz Bąk (nominowany za [beep] generation), Jerzy Kronhold (nominowany za Skok w dal), Tomasz Różycki (nominowany za tom Litery), Marcin Sendecki nominowany za tom W) oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (nominowany za tom Nie dam ci siebie w żadnej postaci).
 
Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik.
 
W księgarni podczas spotkania będzie również można kupić nominowane tomy.
 
Nazwisko laureata, który otrzyma 100 000 zł i statuetkę autorstwa Terenu Prywatnego, zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali 10 czerwca 2017 w Krakowie, w czasie Festiwalu Miłosza.
 

Nazwa:I Kamionkowski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży [2017-05-23]
Data rozpoczęcia:2017-05-23
Godzina rozpoczęctia:18.00
Organizator:Księgarnia Cafe - Klub "Między Wierszami"
Miasto:Warszawa
Miejsce:ul. Grochowska 288
Tematyka:Literatura dla dzieci i młodzieży

Info:

Każda dzielnica ma swoje skarby, które czekają na odkrycie, wymyślenie, opowiedzenie.
Czy tym skarbem jest dla Ciebie miejsce, z którym wiążą się ciekawe historie?
A może nawiązana na Kamionku przyjaźń? Może jeszcze inna wartość?
Uwolnij swoją wyobraźnię-to jest Twój czas!
Jeżeli jesteś uczniem klas III-VI, lubisz pisać i masz wyobraźnię, zgłoś się do konkursu.
Z ogromnym zainteresowaniem czekamy na teksty wierszem i prozą na temat skarbów na Kamionku.
Harmonogram konkursu:
I. Wtorek 23 maja, godzina 18:00
Oficjalna inauguracja Konkursu.
Wieczór autorski Pana Roberta Rynkowskiego, autora książki
„Szyfr, muzeum i sykomora – czyli gdzie jest skarb prapradziadka”
II. Piątek 22 września, godzina 23:59
Termin końcowy zgłaszania prac.
III. Sobota 30 września, godzina 16:00
Ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród Laureatom
Prace prosimy nadsyłać:

 

Nazwa:Targi Dobre Strony [2017-05-26]
Data rozpoczęcia:2017-05-26
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Wrocławski Dom Literatury
Miasto:Wrocław
Miejsce:Rynek, Wrocław
Tematyka:targi książki

Info:

8. Targi Książek dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony odbędą się w tym roku w wyjątkowym miejscu. W weekend poprzedzający Dzień Dziecka (26-28 maja), Przejście Garncarskie, obok Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu PROZA, zostanie zamienione w niezwykłą ulicę książek.

 Targi Dobre Strony , to jedna z niewielu takich imprez w kraju, dedykowana przede wszystkim młodym czytelnikom, ich rodzicom, opiekunom, pedagogom, nauczycielom i animatorom kultury. Co roku Wrocław odwiedza kilkudziesięciu Wydawców najlepszych i najpiękniejszych książek dla dzieci i młodzieży. Oferta jest bogata i często zupełnie inna niż ta, z którą możemy spotkać się w dużych, sieciowych księgarniach. Można liczyć miedzy innymi na niszowe i unikatowe wydania oraz premiery książek. Tradycyjnie pojawią się także duże, popularne wydawnictwa ze swoimi nowościami i bestsellerami oraz producenci dobrych edukacyjnych gier i zabawek.  

W tym roku DOBRE STRONY zajmą całą ulicę biegnącą przez środek wrocławskiego Rynku. Przez trzy dni Przejście Garncarskie stanie się ulicą książek. Tutaj staną stoiska Wydawców, dzieci spotkają swoich ulubionych pisarzy i ilustratorów oraz aktorów-animatorów przebranych za Bajarzy i Mole Książkowe. Dodatkowo będzie okazja zwiedzić Wrocławski Dom Literatury zajmujący dwa piętra w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Drzwi otwarte przez cały czas będzie miał także mieszczący się na drugim piętrze klub literacko-muzyczny PROZA. Tutaj nie tylko odpoczniemy  i zjemy coś pysznego, ale także będziemy mogli poczytać na miejscu czy skorzystać z największego w mieście regału bookcrossingowego.  Duża przestrzeń ze sceną pomieści również część spotkań autorskich i warsztatów dla dzieci, które znajdą się w programie Dobrych Stron. W działania programowe obiecał włączyć sie także Instytut im. Jerzego Grotowskiego, który mieści się obok w Przejściu Żelaźniczym. Dyrektor Jarosław Fret zadeklarował przeprowadzenie specjalnych, otwartych warsztatów artystycznych dla młodych  miłośników książek.  

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dwa artystyczne przejścia  wrocławskiego Rynku zamienią się w ulice pełne dobrej literatury. Cieszymy się,  że  w  Przejściu Garncarskim, gdzie pracujemy na co dzień, przez te trzy dni zapanuje świąteczna atmosfera. Ważne jest także to, że będziemy mogli wykorzystać potencjał naszej siedziby i świetną przestrzeń klubu PROZA. W tym samym czasie w Rynku odbywa się również ogromy Jarmark Świętojański, który w weekendy przyciąga tłumy wrocławian i turystów. To fantastyczna okazja, by wszystkich tych gości zaprosić również do nas, zaprezentować im ofertę literacką i zachęcić, by skorzystali z bezpłatnych atrakcji rozwijających czytelnictwo i aktywne uczestnictwo w kulturze - komentuje Anna Morawiecka, dyrektor Targów. 

Co roku podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony jest przyznawana, ufundowana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Nagroda Dobre Strony - prestiżowe wyróżnienie dla Wydawców najlepszych książek dla dzieci lub młodzieży. Tym razem jury przyzna dwie równorzędne nagrody w osobnych kategoriach. W ten sposób poznamy najlepszą książkę dla najmłodszych czytelników i najlepszą książkę dla nastolatków. Laureaci otrzymają po dwadzieścia tysięcy złotych, które muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. 

Już po raz szósty odbędzie się także ogólnopolski konkurs dla młodych bajkopisarzy "A  to moja bajka właśnie...", na który co roku przychodzi około sześciu tysięcy prac. Wręczenie nagród nastąpi podczas Dobrych Stron, a teksty małych literatów zostaną wydane w kolejnym roku we wspólnej książce. 

Lista wystawców, program Targów Dobre Strony oraz tytuły książek nominowanych do Nagrody Dobre Strony  zostaną opublikowane w połowie maja na stronie internetowej organizatora: www.domliteratury.wroc.pl 

 

Nazwa:Big Book Festival. Back to beginning [2017-06-23]
Data rozpoczęcia:2017-06-23
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Fundacja „Kultura nie boli"
Miasto:Warszawa
Miejsce:Warszawa, Emilii Plater 31
Tematyka:festiwale literackie

Info:

Big Book Festival po raz piąty!

POWRÓT DO POCZĄTKU | BACK TO BEGINNING

Warszawa | 23-25 czerwca 2017 r. | Emilii Plater 31

 
Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 23 czerwca i potrwa do niedzieli, 25 czerwca. W tym roku największemu międzynarodowemu festiwalowi książki w Warszawie towarzyszy hasło powrót do początku | back to beginning.

 
W czasie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 wydarzeń, w tym wiele spotkań interaktywnych i happeningów. Gośćmi festiwalu będą autorzy z Polski i świata, w programie znajdą się spektakle, performance i doznania multimedialne. Znakiem firmowym festiwalu stały się własne produkcje plenerowe, słuchowiska i gry angażujące publiczność. 

 

- powrót do początku I back to beginning - to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. - Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

 
Piąta edycja Big Book Festiwalu będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się przy ul. Emilii Plater 31, gdzie do niedawna działały gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Była to jedna z najsłynniejszych szkół w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku jako renomowana pensja dla dziewcząt. Wśród słynnych wykładowców znalazł się Adam Kryński, współautor Słownika Języka Polskiego, a wśród wychowanek – Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni”. Pensja Hoffmanowej była pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w „Emancypantkach”. Szkołę wielokrotnie przenoszono, ostatnio znów się przeprowadziła, opuszczone mury zostaną w przyszłości wyburzone. Big Book Festival zamknie symbolicznie wielką edukacyjną karierę budynków przy Emilii Plater, przemieniając na jeden czerwcowy weekend klasy, korytarze, szatnie oraz boiska w teren zaskakujących doświadczeń, wykładów, eksperymentów i zespołowych zajęć literackich. Pobyt w szkole nigdy nie był tak ekscytujący.


- Także sam festiwal wraca do pragnień, które towarzyszyły nam na początku jego tworzenia. Zamiast dojrzewać i osiadać, pozostaniemy bezpretensjonalnym i prostolinijnym spotkaniem czytelników z autorami i tekstami. Nie przestajemy eksperymentować. Podobnie jak w pierwszej edycji – Big Book Festival zaskoczy nieoczywistymi pomysłami na doświadczanie literatury – dodaje Paulina Wilk, wicedyrektor wydarzenia.


Big Book Festival odbywa się od 2013 r., jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”. To najbardziej nowatorskie wydarzenie literackie w Polsce. Co roku gromadzi ponad około 10 tysięcy uczestników. BBF otrzymał m.in. certyfikat EFFE przyznawany najciekawszym festiwalom w Europie i nagrodę S3KTOR dla najlepszej inicjatywy pozarządowej.

 

Magazyn „Co Jest Grane“ i „Gazeta Wyborcza“ nominowały BBF do nagrody dla najlepszego wydarzenia 2016 r. Głosowanie trwa: http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24//1,500,13,Wdechy-2016.html


Program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony w maju.


Zapraszamy także na:

http://bigbookfestival.pl/

https://www.facebook.com/bigbookfestival

https://www.instagram.com/bigbookfestival/

Nazwa:Spotkanie z Sylwią Zientek [2017-03-07]
Data rozpoczęcia:2017-03-07
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Wydawnictwo W.A.B.
Miasto:Warszawa
Miejsce:Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Wydawnictwo W.A.B. i Dom Spotkań z Historią gorąco zapraszają na spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki Kolonia Marusia. Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.

Wtorek, 7 marca, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

Wstęp wolny

 

Sylwia Zientek tworzy poruszające, przenikliwe i niezwykle realistyczne studium traumy tak wielkiej i niewyobrażalnej, że oddziałuje na kolejne pokolenia. To także wzruszający, niekiedy bolesny obraz relacji matki i córki, które są dla siebie jednocześnie największym rozczarowaniem i najważniejszym punktem odniesienia. To również piękna opowieść o szczęściu, które w każdej chwili może zostać nam odebrane.


Halina dorastała w kolonii Marusia, niewielkiej wiosce na polskim Wołyniu. Potomkini polskiej szlachty, córka bogacza i miejscowej piękności Konstancji ma wszystko, o czym można marzyć. Sielankę przerywa wybuch wojny. A gdy Ukraińcy zaczynają mordować Polaków, świat małej Haliny się rozsypuje. I choć jej samej i jej rodzinie udaje się uciec, przeczucie nadchodzącej tragedii już zawsze będzie jej towarzyszyć, odciskając piętno, które kobieta jak swoiste dziedzictwo przekaże córce.


Sylwia, pisarka, a wcześniej wzięta prawniczka, po śmierci matki próbuje odtworzyć dramatyczne losy rodziny, o których Halina nigdy nie chciała mówić. Ma nadzieję, że dzięki temu odzyska spokój ducha i kontrolę nad swoim życiem, w którym zaczynają dominować coraz silniejsze ataki paniki. Od dziecka bowiem jest przekonana, że lada chwila wydarzy się katastrofa.

Nazwa:Śniadanie literackie: dzieci gotują [2017-03-05]
Data rozpoczęcia:2017-03-05
Godzina rozpoczęctia:11:00
Organizator:Klub PROZA
Miasto:Wrocław
Miejsce:Wrocław, Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro).
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Śniadanie literackie w klubie PROZA odbywa się co tydzień. Za każdym razem poza pysznym menu czeka nas tam inna atrakcja. W niedzielę 5 marca organizatorzy wracają do pomysłu śniadania dedykowanego rodzicom z dziećmi - podobna edycja miała miejsce już w lutym i cieszyła się ogromnym powodzeniem!

 

Tym razem Śniadanie literackie odbędzie się pod hasłem: dzieci gotują! Podczas, gdy dorośli będą mogli spokojnie delektować się posiłkiem, dzieci zostaną zaproszone do wspólnej zabawy. Warsztaty poprowadzi Mariola Jarocka, autorka książki Dzieci gotują czyli kuchnia pełna przygód.

 

Mali smakosze dowiedzą się m.in. jakich zasad należy przestrzegać w kuchni i co zrobić, by dobrze gotować. Pod okiem autorki przygotują także kolorowe i zdrowe przekąski, a po ich degustacji będzie czas na zagadki, quizy i zabawy plastyczne. Na wszystkich gości PROZY (Przejście Garncarskie 2) od 11:00 do 13:00 będzie czekał obfity niedzielny bufet pełen smacznych, przygotowanych na miejscu potraw. Dzięki śniadaniom literackim można przenieść się w świat smaków opisywanych przez znanych autorów. Na stole znajdziemy kilkanaście potraw, wśród których są zarówno ciepłe, jak i zimne przekąski, wybór ciast, zimne napoje, kawa i herbata – obowiązuje zasada „jesz ile chcesz". Przygotowane zostaną m.in. potrawy takie jak: „poranek w Nawłoci”, „półmisek Sędziego, „nie zawsze musi być kawior”, „sałatka selerowa hrabiego Berchtolda”, „malinowy chruśniak”, „deser Bilbo Bagginsa”, „jajecznica kryminalna", czy „tajemniczy ogród". Dodatkowo pojawią się na stole specjalne dania dla dzieci inspirowane m.in. lekturą Kubusia Puchatka, Muminków, Dzieci z Bullerbyn, czy Ani z Zielonego Wzgórza

 

Ceny:

Dorośli: 25 zł (bufet, napoje, kawa+ciasto wliczone w cenę).

Dzieci: 15 zł (menu dziecięce + warsztaty)

Rabat 30 % dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Rodzina Plus

Seniorzy (Wrocławska Karta Seniora)oraz studenci (legitymacja) - 20 zł

Śniadanie literackie: niedziela 5 marca, 11.00:13:00Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro). 

Nazwa:Spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką [2017-02-28]
Data rozpoczęcia:2017-02-28
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Iskry
Miasto:Warszawa
Miejsce:Księgarnia MDM, ul. Koszykowa 34/50, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Wydawnictwo Iskry zaprasza na spotkanie autorskie Zbigniewa Mikołejki wokół książki Żywoty świętych poprawione ponownie. 

 

28 lutego 2017 (wtorek), godzina 18:00, Księgarnia MDM, ul. Koszykowa 34/50 w Warszawie. 

REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
Wyszukiwarka:

 

POLECAMY
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów