Kalendarz imprez
Belka

Wyszukiwarka [BETA - w testach]

Belka_3

 

Belka

Najbliższe imprezy

Belka_3
Nazwa:Targi Dobre Strony [2017-05-26]
Data rozpoczęcia:2017-05-26
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Wrocławski Dom Literatury
Miasto:Wrocław
Miejsce:Rynek, Wrocław
Tematyka:targi książki

Info:

8. Targi Książek dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony odbędą się w tym roku w wyjątkowym miejscu. W weekend poprzedzający Dzień Dziecka (26-28 maja), Przejście Garncarskie, obok Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu PROZA, zostanie zamienione w niezwykłą ulicę książek.

 Targi Dobre Strony , to jedna z niewielu takich imprez w kraju, dedykowana przede wszystkim młodym czytelnikom, ich rodzicom, opiekunom, pedagogom, nauczycielom i animatorom kultury. Co roku Wrocław odwiedza kilkudziesięciu Wydawców najlepszych i najpiękniejszych książek dla dzieci i młodzieży. Oferta jest bogata i często zupełnie inna niż ta, z którą możemy spotkać się w dużych, sieciowych księgarniach. Można liczyć miedzy innymi na niszowe i unikatowe wydania oraz premiery książek. Tradycyjnie pojawią się także duże, popularne wydawnictwa ze swoimi nowościami i bestsellerami oraz producenci dobrych edukacyjnych gier i zabawek.  

W tym roku DOBRE STRONY zajmą całą ulicę biegnącą przez środek wrocławskiego Rynku. Przez trzy dni Przejście Garncarskie stanie się ulicą książek. Tutaj staną stoiska Wydawców, dzieci spotkają swoich ulubionych pisarzy i ilustratorów oraz aktorów-animatorów przebranych za Bajarzy i Mole Książkowe. Dodatkowo będzie okazja zwiedzić Wrocławski Dom Literatury zajmujący dwa piętra w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Drzwi otwarte przez cały czas będzie miał także mieszczący się na drugim piętrze klub literacko-muzyczny PROZA. Tutaj nie tylko odpoczniemy  i zjemy coś pysznego, ale także będziemy mogli poczytać na miejscu czy skorzystać z największego w mieście regału bookcrossingowego.  Duża przestrzeń ze sceną pomieści również część spotkań autorskich i warsztatów dla dzieci, które znajdą się w programie Dobrych Stron. W działania programowe obiecał włączyć sie także Instytut im. Jerzego Grotowskiego, który mieści się obok w Przejściu Żelaźniczym. Dyrektor Jarosław Fret zadeklarował przeprowadzenie specjalnych, otwartych warsztatów artystycznych dla młodych  miłośników książek.  

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dwa artystyczne przejścia  wrocławskiego Rynku zamienią się w ulice pełne dobrej literatury. Cieszymy się,  że  w  Przejściu Garncarskim, gdzie pracujemy na co dzień, przez te trzy dni zapanuje świąteczna atmosfera. Ważne jest także to, że będziemy mogli wykorzystać potencjał naszej siedziby i świetną przestrzeń klubu PROZA. W tym samym czasie w Rynku odbywa się również ogromy Jarmark Świętojański, który w weekendy przyciąga tłumy wrocławian i turystów. To fantastyczna okazja, by wszystkich tych gości zaprosić również do nas, zaprezentować im ofertę literacką i zachęcić, by skorzystali z bezpłatnych atrakcji rozwijających czytelnictwo i aktywne uczestnictwo w kulturze - komentuje Anna Morawiecka, dyrektor Targów. 

Co roku podczas Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony jest przyznawana, ufundowana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Nagroda Dobre Strony - prestiżowe wyróżnienie dla Wydawców najlepszych książek dla dzieci lub młodzieży. Tym razem jury przyzna dwie równorzędne nagrody w osobnych kategoriach. W ten sposób poznamy najlepszą książkę dla najmłodszych czytelników i najlepszą książkę dla nastolatków. Laureaci otrzymają po dwadzieścia tysięcy złotych, które muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. 

Już po raz szósty odbędzie się także ogólnopolski konkurs dla młodych bajkopisarzy "A  to moja bajka właśnie...", na który co roku przychodzi około sześciu tysięcy prac. Wręczenie nagród nastąpi podczas Dobrych Stron, a teksty małych literatów zostaną wydane w kolejnym roku we wspólnej książce. 

Lista wystawców, program Targów Dobre Strony oraz tytuły książek nominowanych do Nagrody Dobre Strony  zostaną opublikowane w połowie maja na stronie internetowej organizatora: www.domliteratury.wroc.pl 

 

Nazwa:Big Book Festival. Back to beginning [2017-06-23]
Data rozpoczęcia:2017-06-23
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Fundacja „Kultura nie boli"
Miasto:Warszawa
Miejsce:Warszawa, Emilii Plater 31
Tematyka:festiwale literackie

Info:

Big Book Festival po raz piąty!

POWRÓT DO POCZĄTKU | BACK TO BEGINNING

Warszawa | 23-25 czerwca 2017 r. | Emilii Plater 31

 
Piąta edycja Big Book Festival – Dużego Festiwalu Czytania rozpocznie się w piątek, 23 czerwca i potrwa do niedzieli, 25 czerwca. W tym roku największemu międzynarodowemu festiwalowi książki w Warszawie towarzyszy hasło powrót do początku | back to beginning.

 
W czasie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 50 wydarzeń, w tym wiele spotkań interaktywnych i happeningów. Gośćmi festiwalu będą autorzy z Polski i świata, w programie znajdą się spektakle, performance i doznania multimedialne. Znakiem firmowym festiwalu stały się własne produkcje plenerowe, słuchowiska i gry angażujące publiczność. 

 

- powrót do początku I back to beginning - to metaforyczny powrót do czasu, w którym zaczynaliśmy czytać książki, gdy pisane opowieści uczyły nas marzyć, podróżować i tęsknić – mówi Anna Król, dyrektor Big Book Festival. - Czytanie obudziło w nas jako dzieciach pierwsze pragnienie innych doznań i dalekich spraw. Bohaterowie i ich przygody przeżywane z wypiekami i wielkimi emocjami uruchomiły naszą wyobraźnię. Od nich zaczęło się wszystko, co w życiu ważne.

 
Piąta edycja Big Book Festiwalu będzie też przewrotnym powrotem do szkoły. Wydarzenia odbędą się przy ul. Emilii Plater 31, gdzie do niedawna działały gimnazjum i liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Była to jedna z najsłynniejszych szkół w Warszawie. Powstała pod koniec XIX wieku jako renomowana pensja dla dziewcząt. Wśród słynnych wykładowców znalazł się Adam Kryński, współautor Słownika Języka Polskiego, a wśród wychowanek – Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni”. Pensja Hoffmanowej była pierwowzorem tej opisanej przez Bolesława Prusa w „Emancypantkach”. Szkołę wielokrotnie przenoszono, ostatnio znów się przeprowadziła, opuszczone mury zostaną w przyszłości wyburzone. Big Book Festival zamknie symbolicznie wielką edukacyjną karierę budynków przy Emilii Plater, przemieniając na jeden czerwcowy weekend klasy, korytarze, szatnie oraz boiska w teren zaskakujących doświadczeń, wykładów, eksperymentów i zespołowych zajęć literackich. Pobyt w szkole nigdy nie był tak ekscytujący.


- Także sam festiwal wraca do pragnień, które towarzyszyły nam na początku jego tworzenia. Zamiast dojrzewać i osiadać, pozostaniemy bezpretensjonalnym i prostolinijnym spotkaniem czytelników z autorami i tekstami. Nie przestajemy eksperymentować. Podobnie jak w pierwszej edycji – Big Book Festival zaskoczy nieoczywistymi pomysłami na doświadczanie literatury – dodaje Paulina Wilk, wicedyrektor wydarzenia.


Big Book Festival odbywa się od 2013 r., jego organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli”. To najbardziej nowatorskie wydarzenie literackie w Polsce. Co roku gromadzi ponad około 10 tysięcy uczestników. BBF otrzymał m.in. certyfikat EFFE przyznawany najciekawszym festiwalom w Europie i nagrodę S3KTOR dla najlepszej inicjatywy pozarządowej.

 

Magazyn „Co Jest Grane“ i „Gazeta Wyborcza“ nominowały BBF do nagrody dla najlepszego wydarzenia 2016 r. Głosowanie trwa: http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24//1,500,13,Wdechy-2016.html


Program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony w maju.


Zapraszamy także na:

http://bigbookfestival.pl/

https://www.facebook.com/bigbookfestival

https://www.instagram.com/bigbookfestival/

Nazwa:Spotkanie z Sylwią Zientek [2017-03-07]
Data rozpoczęcia:2017-03-07
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Wydawnictwo W.A.B.
Miasto:Warszawa
Miejsce:Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Wydawnictwo W.A.B. i Dom Spotkań z Historią gorąco zapraszają na spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki Kolonia Marusia. Rozmowę poprowadzi Magdalena Rigamonti.

Wtorek, 7 marca, godz. 18:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie

Wstęp wolny

 

Sylwia Zientek tworzy poruszające, przenikliwe i niezwykle realistyczne studium traumy tak wielkiej i niewyobrażalnej, że oddziałuje na kolejne pokolenia. To także wzruszający, niekiedy bolesny obraz relacji matki i córki, które są dla siebie jednocześnie największym rozczarowaniem i najważniejszym punktem odniesienia. To również piękna opowieść o szczęściu, które w każdej chwili może zostać nam odebrane.


Halina dorastała w kolonii Marusia, niewielkiej wiosce na polskim Wołyniu. Potomkini polskiej szlachty, córka bogacza i miejscowej piękności Konstancji ma wszystko, o czym można marzyć. Sielankę przerywa wybuch wojny. A gdy Ukraińcy zaczynają mordować Polaków, świat małej Haliny się rozsypuje. I choć jej samej i jej rodzinie udaje się uciec, przeczucie nadchodzącej tragedii już zawsze będzie jej towarzyszyć, odciskając piętno, które kobieta jak swoiste dziedzictwo przekaże córce.


Sylwia, pisarka, a wcześniej wzięta prawniczka, po śmierci matki próbuje odtworzyć dramatyczne losy rodziny, o których Halina nigdy nie chciała mówić. Ma nadzieję, że dzięki temu odzyska spokój ducha i kontrolę nad swoim życiem, w którym zaczynają dominować coraz silniejsze ataki paniki. Od dziecka bowiem jest przekonana, że lada chwila wydarzy się katastrofa.

Nazwa:Śniadanie literackie: dzieci gotują [2017-03-05]
Data rozpoczęcia:2017-03-05
Godzina rozpoczęctia:11:00
Organizator:Klub PROZA
Miasto:Wrocław
Miejsce:Wrocław, Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro).
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Śniadanie literackie w klubie PROZA odbywa się co tydzień. Za każdym razem poza pysznym menu czeka nas tam inna atrakcja. W niedzielę 5 marca organizatorzy wracają do pomysłu śniadania dedykowanego rodzicom z dziećmi - podobna edycja miała miejsce już w lutym i cieszyła się ogromnym powodzeniem!

 

Tym razem Śniadanie literackie odbędzie się pod hasłem: dzieci gotują! Podczas, gdy dorośli będą mogli spokojnie delektować się posiłkiem, dzieci zostaną zaproszone do wspólnej zabawy. Warsztaty poprowadzi Mariola Jarocka, autorka książki Dzieci gotują czyli kuchnia pełna przygód.

 

Mali smakosze dowiedzą się m.in. jakich zasad należy przestrzegać w kuchni i co zrobić, by dobrze gotować. Pod okiem autorki przygotują także kolorowe i zdrowe przekąski, a po ich degustacji będzie czas na zagadki, quizy i zabawy plastyczne. Na wszystkich gości PROZY (Przejście Garncarskie 2) od 11:00 do 13:00 będzie czekał obfity niedzielny bufet pełen smacznych, przygotowanych na miejscu potraw. Dzięki śniadaniom literackim można przenieść się w świat smaków opisywanych przez znanych autorów. Na stole znajdziemy kilkanaście potraw, wśród których są zarówno ciepłe, jak i zimne przekąski, wybór ciast, zimne napoje, kawa i herbata – obowiązuje zasada „jesz ile chcesz". Przygotowane zostaną m.in. potrawy takie jak: „poranek w Nawłoci”, „półmisek Sędziego, „nie zawsze musi być kawior”, „sałatka selerowa hrabiego Berchtolda”, „malinowy chruśniak”, „deser Bilbo Bagginsa”, „jajecznica kryminalna", czy „tajemniczy ogród". Dodatkowo pojawią się na stole specjalne dania dla dzieci inspirowane m.in. lekturą Kubusia Puchatka, Muminków, Dzieci z Bullerbyn, czy Ani z Zielonego Wzgórza

 

Ceny:

Dorośli: 25 zł (bufet, napoje, kawa+ciasto wliczone w cenę).

Dzieci: 15 zł (menu dziecięce + warsztaty)

Rabat 30 % dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Rodzina Plus

Seniorzy (Wrocławska Karta Seniora)oraz studenci (legitymacja) - 20 zł

Śniadanie literackie: niedziela 5 marca, 11.00:13:00Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro). 

Nazwa:Spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką [2017-02-28]
Data rozpoczęcia:2017-02-28
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Iskry
Miasto:Warszawa
Miejsce:Księgarnia MDM, ul. Koszykowa 34/50, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Wydawnictwo Iskry zaprasza na spotkanie autorskie Zbigniewa Mikołejki wokół książki Żywoty świętych poprawione ponownie. 

 

28 lutego 2017 (wtorek), godzina 18:00, Księgarnia MDM, ul. Koszykowa 34/50 w Warszawie. 

Nazwa:Spotkanie wokół książki „Kajtek, uważaj!" [2017-02-11]
Data rozpoczęcia:2017-02-11
Godzina rozpoczęctia:11:00
Organizator:MBDDIM
Miasto:Warszawa
Miejsce:Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów, ul. Tyniecka 40a, Warszawa
Tematyka:spotkania autorskie

Info:

Kajtek – mały szpak kochający książki – boryka się z problemami ze wzrokiem. Podczas czytania odkrywa, że widzi niewyraźnie. Udaje się więc do okulisty i dostaje swoje pierwsze okulary.

Z początku jest nimi zachwycony, ale jego kuzyni wyśmiewają go.

Niestety, obserwując maleńkie rzeczy, których wcześniej nie dostrzegał, wpada w tarapaty...

 

Jeśli chcecie poznać przygody Kajtka i dowiedzieć się, jak poradził sobie z przeciwnościami losu, zapraszamy na spotkanie wokół książki Jennifer Berne Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Warsztaty poprowadzi Ilona Chylewska.

Spotkanie dla dzieci w wieku 4+ i rodziców 11 lutego, godz. 11.00.

Rejestracja na warsztaty przez stronę internetową www.mbddim.pl

Patrz kalendarz wydarzeń.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

Nazwa:Śniadanie literackie z Piotrem Załuskim [2017-02-12]
Data rozpoczęcia:2017-02-12
Godzina rozpoczęctia:11:00
Organizator:Wrocławski Dom Literatury
Miasto:Wrocław
Miejsce:Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Tematyka:spotkanie autorskie

Info:

W niedzielę 12 lutego gościem Śniadania literackiego we wrocławskim klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2) będzie Piotr Załuski - dziennikarz i autor książek U siebie...Mój liryczny PRL oraz Zamęt. Opowieść o czasach i życiu Mickiewicza.

Śniadanie literackie to cotygodniowa propozycja Wrocławskiego Domu Literatury. Obywa się zawsze w niedzielę od 11:00 do 13:00 i jest świetną okazją, by spędzić spokojne niedzielne przedpołudnie w gronie przyjaciół lub rodziny przy pysznym posiłku. Stół jest obficie zastawiony różnymi potrawami inspirowanymi literaturą. Tylko tutaj dowiesz się jak smakuje: „poranek w Nawłoci”, „półmisek Sędziego, „nie zawsze musi być kawior”, „kuszenie Wiktora”, „malinowy chruśniak”, „deser Bilbo Bagginsa”, „jajecznica kryminalna", „naleśniki Mamusi Muminka", czy „tajemniczy ogród". Obowiązuje zasada: "jesz ile chcesz". Wśród dań znajdziemy zarówno ciepłe, jak i zimne przekąski, wybór ciast, zimne napoje, kawę i herbatę . Zadbano także o to, by na stole znalazły się także propozycje dla osób na diecie bezglutenowej, czy wegetariańskiej. 

Każdego tygodnia na uczestników śniadania czeka także dodatkowa atrakcja związana z literaturą.  Często jest to spotkanie z pisarzem, ale proponowane są także inne formy kontaktu z książką tj. warsztaty dla dzieci,  etiudy aktorskie, quizy z nagrodami.

W tym tygodniu Śniadanie literackie możemy zjeść w towarzystwie dziennikarza i pisarza Piotra Załuskiego, który nawiązując do swojej książki U siebie...Mój liryczny PRL przytoczy niejedną anegdotę i wspomnienie o codzienności PRL-u. Był to czas, który dane było Autorowi przeżyć ciekawie i intensywnie, czasami dramatycznie i boleśnie, a niekiedy grzesznie i barwnie. Będzie czego posłuchać! 

Śniadanie Literackie rozpoczyna się o 11:00 i trwa do 13:00. Warto zarezerwować sobie wcześniej miejsca (w tym celu należy wysłać maila na adres:wdl@domliteratury.wroc.pl i podać ilość osób oraz godzinę przyjścia). 

Do śniadania - jeśli tylko są wolne miejsca - można dołączyć także bez wcześniejszej rezerwacji.

Tematy kolejnych Śniadań literackich w lutym to:

19 lutego - Śniadanie literackie z Nadią Szagdaj 

26 lutego - Śniadanie literackie na LUZ-ie, czyli radiowa audycja na żywo. 

Ceny:

•Dorośli: 25 zł (bufet, napoje, kawa + ciasto wliczone w cenę).

•Studenci: 20 zł

•Dzieci powyżej 3 lat: 15 zł (bufet, napoje, desery wliczone w cenę).             

Dzieci do 3 lat - bezpłatnie

•Dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Rodzina Plus - 50% rabatu

Śniadanie literackie: niedziela 12 lutego, 11.00:13:00.

Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro).    

Rezerwacja miejsc: wdl@domliteratury.wroc.pl

 

Nazwa:Jakkolwiek patetycznie... Szymborska w BN-ce [2017-02-14]
Data rozpoczęcia:2017-02-14
Godzina rozpoczęctia:17:00
Organizator:Ossolineum
Miasto:Wrocław
Miejsce:Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Rynek 6, Wrocław
Tematyka:dyskusje literackie

Info:

Po dwudziestu latach od Nagrody Nobla popularność dzieła Wisławy Szymborskiej nie słabnie. Ta poezja powściągliwości uczuć, przewrotnego humoru, filozoficznej głębi oraz przenikliwego namysłu nad tym, kim jest człowiek, doczekała się tak wielu komentarzy naukowych i krytycznych, że wypełniłyby one dużą bibliotekę. Po wiersze Noblistki chętnie sięgają miłośnicy poezji, w szkolnej oraz uniwersyteckiej edukacji nie sposób pominąć nazwiska Szymborskiej, a jej wiersze inspirują muzyków, plastyków, filmowców. Kiedy zajrzymy do Internetu, to okaże się, iż lawinowo narasta czytanie i komentowanie utworów poetyckich Wisławy Szymborskiej.
A jednak edycja najcelniejszych utworów poetki w Bibliotece Narodowej jest potrzebna. Objaśnienia wierszy uświadamiają, jak rozległa jest erudycja Szymborskiej – ukryta w pozornie prostych stwierdzeniach i potocznej rozmowie z czytelnikami. Zaś Wstęp staje się przewodnikiem po najważniejszych tematach, motywach i rozwiązaniach formalnych tej poezji. Nie mogło w nim także zabraknąć uwag o biografii poetki, zmiennych czasach historycznych oraz omówienia felietonów, limeryków i kolaży Szymborskiej.

Premiera Wyboru poezji Wisławy Szymborskiej w serii Biblioteka Narodowa jest także okazją do rozmowy o literackim dorobku autorki, o jej wpływie na współczesną lirykę, a także o recepcji twórczości poetki kiedyś i dziś. Dlatego 14 lutego, w walentynki, Wydawnictwo Ossolineum oraz Wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza mają przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone noblistce.


W panelu dyskusyjnym Jakkolwiek patetycznie… Szymborska w BN-ce, które poprowadzi Jakub Skurtys, wezmą udział: autor opracowania, Wojciech Ligęza, literaturoznawca i dawny sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek oraz Stanisław Bereś, redaktor serii Biblioteka Narodowa.

 

wtorek, 14 lutego 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica pod Złotym Słońcem

Rynek 6, Wrocław
Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Zapraszamy!

Nazwa:3. Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” [2017-04-06]
Data rozpoczęcia:2017-04-06
Godzina rozpoczęctia:
Organizator:Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Miasto:Gdańsk
Miejsce:Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk
Tematyka:festiwale literackie

Info:

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku to jedyny w Polsce festiwal literacki poświęcony w całości sztuce translacji. Podczas trzeciej edycji wydarzenia porozmawiamy o wielkiej literaturze, która powstaje w językach pozacentralnych i poznamy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego.

 
Gośćmi festiwalu, który odbędzie się 6 – 8 kwietnia w Gdańsku, są m.in. Alberto Manguel, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Łukasiewicz, Bill Johnston, Tuesday Bhambry, Stefan Ingvarsson, Piotr Blumczyński, Margot Calier, Karol Lesman czy Żanna Słoniowska. Razem z nimi i innymi wybitnymi pisarzami, tłumaczami i krytykami przekładu, zastanowimy się nad obiegiem dzieł literatur pozacentralnych, zarówno w kontekście wielkich sukcesów, jakie bywają ich udziałem, jak i klęsk, które czasem ponoszą. Porozmawiamy o wartości i znaczeniu kultywowania językowej różnorodności, o sposobach na jej podtrzymywanie, problemach tłumaczenia i popularyzowania literatury pozacentralnej, wielojęzyczności i wielokulturowości. Częścią programu Spotkań są też warsztaty krytyki przekładu dla blogerów literackich, warsztaty przekładu z języka francuskiego z Jackiem Giszczakiem (rekrutacja trwa do 3.02, więcej na: www.odnalezionewtlumaczeniu.pl) oraz spotkania z poetami Versopolis - europejskiej platformy sieciującej młodych twórców.


- Wielka literatura małych języków istnieje w międzynarodowym obiegu dzięki tłumaczom, którzy pełnią nie tylko rolę drugich autorów, lecz nierzadko także agentów, wydawców, promotorów i sprzedawców. To im oraz przekładanym przez nich pisarzom oddamy głos podczas trzeciej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, które odbędą się 6–8 kwietnia – zapowiada Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. Twórczyniami programu Spotkań są wybitne tłumaczki i jednocześnie osoby działające aktywnie na rzecz promocji przekładu: Magda Heydel, Urszula Kropiwiec i Justyna Czechowska.


Spotkania poprzedza program edukacyjny. Od jesieni ubiegłego roku w Gdańsku trwają spotkania z książką w przekładzie dla najmłodszych, a w Krakowie otwarty cykl wykładów mistrzowskich Małgorzaty Łukasiewicz. Ostatniego wykładu z serii posłuchamy podczas „Odnalezionego w tłumaczeniu”. Całość ukaże się w druku nakładem Instytutu Kultury Miejskiej i wydawnictwa Karakter pod tytułem „Pięć razy o przekładzie”.


Drugą publikacją, która towarzyszy tegorocznym Spotkaniom jest wywiad Grzegorza Jankowicza z gościem „Odnalezionego w tłumaczeniu” Alberto Manguelem, kanadyjskim pisarzem argentyńskiego pochodzenia, lektorem samego Jorge Luisa Borgesa, autorem bestsellerowej „Mojej historii czytania” (tłumaczenie polskie Hanna Jankowska). Podczas Spotkań otworzymy także wystawę zdjęć Renaty Dąbrowskiej, która sfotografowała tłumaczy przy pracy.


Ze spotkaniami związana jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, która stanowi wyraz uznania dla zasług i maestrii tłumaczy literatury pięknej. Po raz pierwszy nagroda za całokształt twórczości została przyznana podczas drugiej edycji festiwalu (2015) i trafiła do Maryny Ochab, tłumaczki z języka francuskiego. W kwietniu, podczas Spotkań, przyznana zostanie Nagroda za całokształt twórczości (50 000 zł) oraz za przekład jednego dzieła (30 000 zł). Nazwiska nominowanych zostaną ogłoszone w marcu. Jury Nagrody: Anna Wasilewska (przewodnicząca Kapituły), Jacek S. Buras, Andrzej Jagodziński, Michał Kłobukowski, Sławomir Paszkiet, Justyna Sobolewska, Tomasz Swoboda.

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

www.odnalezionewtlumaczeniu.pl, www.facebook.com/odnalezionewtlumaczeniu

Nazwa:Spotkanie z Bogumiłem Paszkiewiczem [2017-01-30]
Data rozpoczęcia:2017-01-30
Godzina rozpoczęctia:18:00
Organizator:Wydawnictwo Iskry
Miasto:Warszawa
Miejsce:Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa
Tematyka:spotkanie autorskie

Info:

Prezes Wydawnictwa Iskry, Wiesław Uchański, zaprasza na spotkanie autorskie Bogumiła Paszkiewicza wokół książki Cwana panienka z Juraty. 69 limeryków freewolnych. Spotkanie poprowadzi Jerzy Kisielewski, a czytać będzie Krystyna Czubówna. Wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek, 30 stycznia 2017, o godz. 18:00 w Klubie Księgarza (Rynek Starego Miasta 22/24 w Warszawie). 

 

REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
Wyszukiwarka:

 

POLECAMY
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów