Opis ksiązki
Kup Teraz

100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Krakowie
Data wydania: 2015-12-02
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7581-194-0
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:czytam
Średniowieczne miecze rycerskie, strzelba hrabiny Cosel, szabla „batorówka” po naczelniku powstania listopadowego gen. Janie Skrzyneckim, topór Bohdana Chmielnickiego czy misternie zdobiona „zbroja szacha Sulejmana” – militaria to nie tylko pamiątki historyczne, ale także przedmioty niezwykłej urody, często dekorowane szlachetnymi kamieniami i kruszcami. Można się o tym przekonać, oglądając najnowsze Wydawnictwo Muzeum Narodowego w Krakowie, album „100 rarytasów z kolekcji militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie”, opracowany przez kustosza Michała Dziewulskiego.

Zaletą wydawnictwa są piękne, całostronicowe zdjęcia, wykonane w Pracowni Fotograficznej MNK. Natomiast opisy militarnych skarbów Muzeum, pełne historycznych ciekawostek oraz nawiązań do tradycji i literatury, zainteresują z pewnością nie tylko miłośników dawnej broni. Każdemu z eksponatów poświęcony jest niewielki rozdział o intrygującym tytule. Jeden z nich - „Honor rycerza” - opowiada o gotyckiej ostrodze, inny: „Miecz więcej powie niż uczone księgi”, poświęcony parze tureckich szabel, zaczerpnął tytuł ze średniowiecznej poezji arabskiej.

- Wybór tak niewielkiej reprezentacji z liczącej ponad 12 tys. eksponatów kolekcji był boleśnie trudny – przyznaje autor Książki i kierownik Działu Militariów w Muzeum Narodowym w Krakowie Michał Dziewulski. – Nie kierowało mną jedno kryterium, dlatego wśród stu rarytasów znalazły się przedmioty szczególnie cenne zarówno ze względu na swoja wartość artystyczną, jak i historyczną. Na przykład topór Bohdana Chmielnickiego czy para pistoletów, które trafiły do Muzeum jako pamiątka po Tadeuszu Kościuszce, sprezentowana mu przez prezydenta USA Jerzego Waszyngtona.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów