Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne

Data wydania: 2009-08-10
Kategoria: Komiksy
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficzne
Intymny autoportret i kronika kariery człowieka, dzięki któremu komiks stał się sztuką. Will Eisner zaczął rysować komiksy w czasach wielkiego kryzysu. Stworzył ponad dwadzieścia powieści graficznych, dziesiątki książek instruktażowych i setki publikowanych co tydzień historii komiksowych, w tym serię Spirit, która ukazywała się najdłużej. Na każdym etapie swojej ponad siedemdziesięcioletniej kariery Eisner wytyczał nowe granice wybranemu przez siebie medium, nadając komiksowi status prawdziwej sztuki, sobie zaś - miano jednego z wielkich amerykańskich gawędziarzy XX wieku. W ostatnich latach życia zebrał najbardziej osobiste historie i wydał je w tomie Życie w obrazkach.

Trzy powieści graficzne i dwie krótsze historie, ułożone w takiej kolejności, w jakiej powstawały, tworzą dzieło zbliżone do autobiografii. Tom rozpoczyna Zmierzch w Mieście Słońca, oda do wspomnień i tęsknoty, wywołanych przejściem Eisnera na emeryturę w roku 1985 i przeprowadzką na Florydę.

Marzyciel, stworzony w roku 1986, to rodzaj powieści z kluczem, opisującej wczesne lata branży komiksowej przed II wojną światową. Historia własnej rodziny, a także rodziny żony Ann, ukazana jest w dwóch powieściach graficznych, W środek burzy i Cel gry, przedstawiających zarazem historię Żydów w Ameryce.

Ostatnia opowieść w tomie, Dzień, w którym zostałem profesjonalistą, mówi najwięcej o tożsamości artystycznej autora.

WILL EISNER, twórca postaci Wonder Mana i komiksu Spirit, autor Umowy z Bogiem, pionier powieści graficznej, wielka legenda sztuki komiksowej dwudziestego wieku.
Recenzja
SiM Linia koment
Na półkach:

Polski rynek komiksu zaczyna być coraz bardziej nasycony opowieściami o kolejnych popularnych postaciach i superbohaterach, albumami dla dzieci, młodzieży, ale też dla dorosłych. Niejako obok tego głównego nurtu zaczynają pojawiać się publikacje niszowe – tradycyjne komiksy japońskie, ale i albumy mistrzów gatunku. Z pewnością do najciekawszych pozycji w tej grupie zaliczyć można „Życie w obrazkach. Opowieści autobiograficze” Willa Eisnera