OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Akuszer śmierci

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-09-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378396086
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:elibri

Najnowszy tom serii kryminalnej retro Pawła Jaszczuka, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że krawiec Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U stóp samobójcy Jakub znajduje fotografię zaginionej przed kilkoma dniami siedmioletniej Lei - przybranej córki Szczęściarza.

Parę dni później ginie dwóch klientów Szczęściarza - jeden w wypadku w fabryce, drugi zostaje brutalnie zamordowany. Opinię publiczną bulwersuję coś jeszcze - w ciągu kilku dni w różnych miejscach miasta znalezione zostają zamordowane noworodki. Każde z dzieci owinięte jest drewnianym różańcem.

Czy Jakubowi i jego koleżance z redakcji Wildze de Brie uda się rozwiązać zagadkę śmierci krawca i jego klientów? Czy mają one coś wspólnego z zabójstwami noworodków?

Wciągająca, świetnie skonstruowana intryga, z detalami oddany klimat końca czasu pokoju.

Człowiek zawsze był grzeszny i nigdy nie umiał pokonać dręczącego go zła, nawet w fascynującym, przedwojennym Lwowie, przez który prowadzi nas Autor, wraz ze swoim bohaterem, redaktorem Jakubem Sternem przemierzając eleganckie promenady śródmieścia i mroczne zaułki żydowskiej dzielnicy Krakidały. Dzięki dosłowności realiów życia, bogactwu widoków, zapachów i języka ulicy poczułem się tak, jakbym przed chwilą stamtąd wrócił. To siła pisarstwa Jaszczuka, tak jak wartka, trzymająca w napięciu intryga. Książka dla fanów smakowitej, tradycyjnej prozy i dobrego kryminału jednocześnie.

Paweł Jaszczuk (ur. 1954) - dramaturg i prozaik. Twórca kryminałów o lwowskim dziennikarzu Jakubie Sternie. Opublikował powieści: ,,Sponsor", ,,Honolulu" i ,,Testament", a także zbiór opowiadań ,,Ararat". Jest również autorem sztuk scenicznych (,,Aktorski pasjans", ,,Moja siostra Stella") oraz słuchowiska ,,Prywatka". W 2005 roku za kryminał ,,Foresta Umbra" otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Na półkach: Przeczytałem,

Lwów. Okres międzywojenny. Czas wytchnienia wymieszonego z narastającym napięciem. Ludność żydowska spotyka się z coraz częstszymi zdarzeniami uderzającymi w ich godność i nietykalność. Do tego burzliwego tła dochodzą okrutne morderstwa niemowląt obleczonych różańcami. Symbol wybaczenia grzechu dla nich czy dla ich mordercy?

Różaniec w połączeniu z brutalnymi morderstwami tworzy bardzo charakterystyczny modus operandi sprawcy i pozwala przypuszczać, że jego zbrodnie mają charakter "zbawcy wszechświata". Kim jest poszukiwany? Czy postawił sobie za cel zbawienie świata, czy tylko zwyczajnie widzi siebie jako lepszy model człowieka? Paweł Jaszczuk obrał taki kierunek w swoich powieściach i bardzo dobrze! Tak samo jak doceniam Akunina za jego powieści w XIX wiecznej Rosji, tak i w tym autorze widzę potencjał w kwestii właściwego umieszczania swoich opowieści. Jeśli nawet ktoś nie przepada za kryminałami, doceni warstwę historyczną i dużo nawiązań do kultury żydowskiej (sporo tekstów w jidysz).

To czwarta książka Pawła Jaszczuka o bystrym inteligencie - Jakubie Sternie. Coś czuję, że muszę nadrobić pozostałe.Tak jak wspomniałam, mamy tutaj do czynienia z tajemniczymi morderstwami, wyjątkowo bestialskimi, bo związanymi z ledwie poczętymi dziećmi. Policja nie potrafi do końca połączyć wszystkich kropek sama, zatem inspektor Zięba wykorzystuje swoje kontakty, by szybciej złapać mordercę. A któż lepiej wie o wszystkim i o wszystkich niż dziennikarz kroniki kryminalnej w lwowskim "Kurierze"? Chcąc nie chcąc Jakub musi pomóc komisarzowi (ten ma na niego bardzo drażliwy haczyk), ale nie oszukujmy się, dużo zyskuje - jest w samym sercu wydarzeń.

Dzięki Akuszerowi Śmierci możemy na chwilę wejść do umysłu psychopaty, który myśli, że jest w stanie zbawić ludzkość. Słyszeliście kiedyś o eugenice? Wprowadzona przez Francisa Galtona (nota bene kuzyna Darwina), uwzględnia dwie formy - negatywną i pozytywną. Pozytywna zakłada, że powinni się jak najczęściej rozmnażać ludzie z pięknym kodem genetycznym. Negatywna, jak możecie się domyślać - aby nie rozmnażali się ci gorsi. Takie myślenie może prowadzić tylko do złych, bardzo złych wniosków - podziału ludności na gorszych i złych ze względu na coś, na co nie mają wpływu.

Już nasuwają się skojarzenia? Oczywiście - Hitler i naziści. Idea czystej rasy. Ale nie tylko w Niemczech ten proceder był rozwijany. W Polsce właśnie w okresie międzywojennym eugenika była bardzo popularną koncepcją - chciano przymusowo sterylizować między innymi alkoholików, którzy są przecież marginesem społecznym. Przerażające? Dla człowieka o otwartych horyzontach myślowych i nie zaślepionego wizją czystości rasowej, z pewnością.

Akuszer Śmierci jest napisany bardzo płynnie - nie ma niepotrzebnych wtrętów, całość czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Tym większym jeśli kogoś interesują tamte czasy i ówczesna mentalność. Miła odmiana od CSI, współczesnych metod śledczych i całej nowoczesnej medycyny sądowej. Polecam dla oderwania się od rzeczywistości, zderzenie z niecodzienną przeszłością i dobrze nakreślonymi bohaterami.

Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów