Okładka książki - Akuszer śmierci

Akuszer śmierci

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-09-12
Dodał/a książkę: elibri

Najnowszy tom serii kryminalnej retro Pawła Jaszczuka, laureata nagrody Wielkiego Kalibru.

Lwów, wiosna 1939 roku. Dziennikarz śledczy Jakub Stern zamawia garnitur u poleconego krawca. Kiedy przychodzi odebrać zamówienie okazuje się, że krawiec Lille zwany Szczęściarzem powiesił się. U stóp samobójcy Jakub znajduje fotografię zaginionej przed kilkoma dniami siedmioletniej Lei - przybranej córki Szczęściarza.

Parę dni później ginie dwóch klientów Szczęściarza - jeden w wypadku w fabryce, drugi zostaje brutalnie zamordowany. Opinię publiczną bulwersuję coś jeszcze - w ciągu kilku dni w różnych miejscach miasta znalezione zostają zamordowane noworodki. Każde z dzieci owinięte jest drewnianym różańcem.

Czy Jakubowi i jego koleżance z redakcji Wildze de Brie uda się rozwiązać zagadkę śmierci krawca i jego klientów? Czy mają one coś wspólnego z zabójstwami noworodków?

Wciągająca, świetnie skonstruowana intryga, z detalami oddany klimat końca czasu pokoju.

Człowiek zawsze był grzeszny i nigdy nie umiał pokonać dręczącego go zła, nawet w fascynującym, przedwojennym Lwowie, przez który prowadzi nas Autor, wraz ze swoim bohaterem, redaktorem Jakubem Sternem przemierzając eleganckie promenady śródmieścia i mroczne zaułki żydowskiej dzielnicy Krakidały. Dzięki dosłowności realiów życia, bogactwu widoków, zapachów i języka ulicy poczułem się tak, jakbym przed chwilą stamtąd wrócił. To siła pisarstwa Jaszczuka, tak jak wartka, trzymająca w napięciu intryga. Książka dla fanów smakowitej, tradycyjnej prozy i dobrego kryminału jednocześnie.

Paweł Jaszczuk (ur. 1954) - dramaturg i prozaik. Twórca kryminałów o lwowskim dziennikarzu Jakubie Sternie. Opublikował powieści: ,,Sponsor", ,,Honolulu" i ,,Testament", a także zbiór opowiadań ,,Ararat". Jest również autorem sztuk scenicznych (,,Aktorski pasjans", ,,Moja siostra Stella") oraz słuchowiska ,,Prywatka". W 2005 roku za kryminał ,,Foresta Umbra" otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Kup książkę

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-07-15, Przeczytałam,
Lwów. Okres międzywojenny. Czas wytchnienia wymieszonego z narastającym napięciem. Ludność żydowska spotyka się z coraz częstszymi zdarzeniami uderzającymi w ich godność i nietykalność. Do tego burzliwego tła dochodzą okrutne morderstwa niemowląt obleczonych różańcami. Symbol wybaczenia grzechu dla nich czy dla ich mordercy?Różaniec w połączeniu z brutalnymi morderstwami tworzy bardzo charakterystyczny modus operandi sprawcy i pozwala przypuszczać, że jego zbrodnie mają charakter "zbawcy wszechświata". Kim jest poszukiwany? Czy postawił sobie za cel zbawienie świata, czy tylko zwyczajnie widzi siebie jako lepszy model człowieka? Paweł Jaszczuk obrał taki kierunek w swoich powieściach i bardzo dobrze! Tak samo jak doceniam Akunina za jego powieści w XIX wiecznej Rosji, tak i w tym autorze widzę potencjał w kwestii właściwego umieszczania swoich opowieści. Jeśli nawet ktoś nie przepada za kryminałami, doceni warstwę historyczną i dużo nawiązań do kultury żydowskiej (sporo tekstów w jidysz).To czwarta książka Pawła Jaszczuka o bystrym inteligencie - Jakubie Sternie. Coś czuję, że muszę nadrobić pozostałe.Tak jak wspomniałam, mamy tutaj do czynienia z tajemniczymi morderstwami, wyjątkowo bestialskimi, bo związanymi z ledwie poczętymi dziećmi. Policja nie potrafi do końca połączyć wszystkich kropek sama, zatem inspektor Zięba wykorzystuje swoje kontakty, by szybciej złapać mordercę. A któż lepiej wie ...
Na skraju nocy
Paweł Jaszczuk0
Okładka ksiązki - Na skraju nocy

Książka Pawła Jaszczuka to mroczny thriller rozgrywający się w starym domu na peryferiach miasta, którego mieszkańcy od lat skrywają tajemnicę pewnego...

Marionetki
Paweł Jaszczuk0
Okładka ksiązki - Marionetki

We Lwowie trwa festiwal lalek. Ktoś szykuje krwawy spektakl… W letni poranek 1938 roku, w dawnej stolicy Galicji znaleziono drastycznie oszpecone...