Opis ksiązki
Kup Teraz

Aminata. Siła miłości

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Black Publishing
Data wydania: 2015-06-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8049-090-1
Liczba stron: 536
Dodał/a książkę:edytka222
,,Aminata. Siła miłości” to niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Jedenastoletnia Aminata, porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników, zdołała przetrwać podróż przez Atlantyk i znalazła się w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem, gdy tylko nadarzyła się sposobność, ucieka z niewoli, rozpoczynając tym samym wielką podróż do domu. Historia Aminaty to opowieść o przyjaźni, miłości i pełnej determinacji walce o uwolnienie się spod jarzma niewoli. Lawrence’owi Hillowi udało się stworzyć trzymającą w napięciu i boleśnie prawdziwą opowieść o niezłomnej kobiecie – wstrząsające, zapierające dech w piersiach arcydzieło.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Aminata Diallo urodziła się w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. W wieku jedenastu lat przeżyła prawdziwe piekło, gdy jej rodzice umarli, a ona została porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników. Dziewczynie udało się przeżyć podróż przez Atlantyk i tym sposobem znalazła się w Karolinie Południowej. Aminata pragnie jednak wolności i za wszelką cenę chce wrócić do rodzinnej wioski.

Opowieść o losach Aminaty trzeba poznać samemu. Na pewno podczas czytania nie zabraknie emocji i wzruszeń, a rozgrywające się na kartach powieści wydarzenia nie pozwolą na znudzenie się. Strasznie ciężko pisać mi o tej książce, bo ja czytałam ją wręcz z otwartymi ustami; ciężko było mi przyswoić ten ogrom smutku, który dotykał bohaterów. I chociaż jest to historia fikcyjna, to napisana została w niezwykle autentyczny sposób i na początku myślałam, że jest ona prawdziwa. Udało mi się poczuć ten klimat i kulturę.

Aminata to taka bohaterka, której z całych sił się kibicuje; niezwykle mądra i silna kobieta, która pomimo wielu przykrości, upokorzeń i okrucieństwa potrafi zachować swoją godność, podnosi się po każdym upadku i walczy o wolność. Gdybym ja była na jej miejscu, to dawno bym się załamała i modliła raczej o szybką śmierć.

Chociaż jest to jedna z tych poważniejszych lektur, to oprócz smutku zastaniemy tu także piękne uczucie, którym jest miłość. Miłość, która wielokrotnie zostanie wystawiona na próbę czasu. Ta historia podniosła mnie na duchu, pokazała, że zawsze warto walczyć o swoje marzenia i nie poddawać się, a Aminata jest dla mnie wzorem.

kingaczyta.blogspot.com
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Lawrence Hill wychowywał się w rodzinie walczącej o prawa człowieka. Był wolontariuszem podróżującym do Afryki. Jego książka została życzliwie przyjęta na całym świecie.

Aminata Diallo urodziła się w afrykańskiej wiosce Bayo. Została porwana przez handlarzy niewolników i od tamtej pory próbowała wrócić do rodzinnego miejsca. Aż do końca życia. W czasie swojej wędrówki znalazła się w Karolinie Południowej, Sierra-Leone, a nawet w Londynie.

Ostatnio dużo książek tego typu można u mnie znaleźć. Ta z pewnością będzie należała też do tych najszybciej przeczytanych. Losy i historia Aminaty są niezwykle wciągające i poruszające. Do tego jest tutaj dość dużo dialogów, więc kolejne strony po prostu płynęły. Kolejny raz zastanawiałam się jak można sądzić, że drugi człowiek należy do mnie? Jak można kogoś traktować w taki sposób?

Pełno tutaj obrzydliwych i makabrycznych opisów, bez owijania w bawełnę. Wstrząsnęły mną. Po raz pierwszy w książce opowiadającej o czasach niewolnictwa spotkałam się z opisem jak wyglądało porywanie i transport ludzi. Najgorsze było chyba jeszcze sprzedawanie dzieci i odłączanie ich od matek. Bezduszne. Biali wiedzieli jak porwać niewolników, a nie próbowali niczego zrozumieć. Ani o Afryce, ani o ich kulturze i religii. Abolicjoniści niby też próbowali coś zmienić, ale brakowało im pomysłów i chęci do działania.

Pomimo tego całego cierpienia i okrucieństwa, które wylewa się z kart powieści to jest to lekka książka. Opowiada o potędze miłości, uczuciu, które trwa całe życie mimo przeciwności losu.

Aminata to bohaterka, którą nie sposób złamać. Uczy się kim jest, poznaje swoją tożsamość, co to znaczy być Afrykanką i osobą wolną. Polecam, pasjonująca, wstrząsająca i niezwykle barwa historia.
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-05-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane w 2016,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów