Opis ksiązki
Kup Teraz

Biały Gryf

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1998-07-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7150-286-9
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:Sheelka

Minęło dziesięć lat od chwili, gdy kataklizm zabił Urtha, najpotężniejszego maga wśród żyjących, a jego ludzi rozproszył po świecie. Rok zajęła im przeprawa przez niebezpieczne ziemie w poszukiwaniu schronienia, a przez dziewięć lat wznosili Białego Gryfa, który stał się ich siedzibą. Spokój został zakłócony, gdy Czarni Królowie uznali te tereny za swoje. Skandranon, Czarny Gryf i Bursztynowy Żuraw są gotowi na wszystko, by nie utracić miasta. Wyruszają na dwór Czarnych Królów, by zawrzeć z nimi układ. Negocjacje nie będą jednak łatwe. Gdy jeden ze szlachetnie urodzonych, wrogi układowi, zostaje zamordowany, Skandranon i Bursztynowy Żuraw uświadamiają sobie, że muszą stawić czoło nieznanym wrogom, którzy nie cofną się przed niczym, aby zniszczyć Białego Gryfa.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MyFantasyLand plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Opinia 29


 

             W przeciwieństwie do Czarnego gryfa, Biały gryf nie traktuje o historii wojen, lecz opowiada o zadaniu dużo trudniejszym, czyli odbudowie społeczeństwa i próbie zaczęcia życia na nowo. Ci, którzy jak dotąd trudnili się byciu żołnierzami albo zaopatrzeniowcami w polowych warunkach, muszą na nowo nauczyć się żyć i planować tak, jakby jutro miało nadejść. Wojskowi staną się budowniczymi, a kestra'chen będą musieli sprostać roli posłów. Ta przemiana chęci przeżycia w nadzieję na przyszłość jest pokazana z niesamowitym pietyzmem.             Nic więc dziwnego, że kiedy odradzające się społeczeństwo staje w obliczu zagrożenia, mieszkańcy postanawiają zrobić wszystko, by nie dopuścić do jego upadku. I tak Mercedes Lackey wprowadza do akcji całkiem nowy lud. Czarni królowie obcych ziem przedstawiają ideę kraju, który broni się przed zmianami. Akcja powieści przeprowadza czytelnika przez typowe dla całkowicie odrębnych kultur zgrzyt i brak wzajemnego zrozumienia. Szczególnie, że ktoś bardzo stara się pogorszyć opinię o nowych przybyszach.


              Zwyczaje i pomysł na zupełnie nowe postaci bardzo przypadły mi do gustu. Sztywne trzymanie się protokołu nawet w obliczu śmierci miało w sobie coś przerażająco jednocześnie znajomego, (kiedy po wyjątkowo brutalnym zabójstwie, ogół mających z nim styczność zastanawia się, nie jak mogło dojść do samego aktu przemocy, tylko dlaczego ktoś zrobił to w taki sposób), ale też i odmiennego, (gdyż nie istnieje coś takiego, jak właściwy sposób na zabójstwo).


             Z kolei pomysł z kwiatami w delikatny sposób nawiązywał do europejskiej kultury wręczania róż w odpowiedniej ilości i kolorze. Natomiast zwyczaj wysyłania swoich dzieci, jako jednocześnie pomocników i w pewnym sensie - zakładników sąsiednich królestw, by zapobiec wojnie, wydaje się być fantastycznym sposobem na zapobieganie konfliktom. Oczywiście przy założeniu, że rodzice nie są w stanie poświęcić swoich dzieci dla władzy.


             Ale żeby tak zrobić, potrzebna jest osoba o chorym umyśle. A takich postaci w powieści również nie zabrakło. Autorka przeprowadza czytelnika przez myśli jednego z ludzi, którzy przekroczyli granicę tego, co nazywamy złem. Osoby, która odczuwa sadystyczną przyjemność z torturowania i mordowania kobiet. I jak to często z obłąkanymi bytami bywa, ma też pewien nietypowy talent do rzeźbienia. Zagłębianie się w toku rozumowania człowieka zdecydowanie zepsutego, pozostawia głęboki niesmak i tę przerażającą nutę podziwu dla jego logiki działania. Wątek mordercy sprawia, że czytelnik jest zmuszony zastanowić się nad możliwością i przerażającymi skutkami zaistnienia zbrodni, w jak dotąd, niemalże błogim i spokojnym miejscu. Jednak to nie koniec ciężkich tematów. Oprócz samego okrucieństwa, Mercedes pozwala się przyjrzeć tym, którzy z nim współpracują i tym, którzy na nie pozwalają.


             Mimo głębokiej różnorodności postaci, są one wyraźnie podzielone na złych i dobrych, sprawiając, że cała historia nosi znamię heroizmu, dając złudzenie, że faktycznie przedstawia dawne dzieje, w których zdarzenia zostały skrystalizowane w pamięci żyjących później pokoleń. Choć z drugiej strony niszczycielski wpływ stagnacji i codzienności na psychikę byłych bohaterów, nie potrafiących odnaleźć się w nowej roli, czyni akcję zdecydowanie bardziej rzeczywistą niż można byłoby się spodziewać po pewnej formie legendy, jaką właściwie jest trylogia Wojen Magów.


             Jedynym aspektem, do którego mogłabym się przyczepić okazała się postać króla, która pośród wszystkich innych ról wypada chaotycznie i niezbyt naturalnie. Na szczęście jest to tylko jeden z wielu bogatych wątków Białego gryfa i nie umniejsza piękna całości.


             Myślę, że to godna kontynuacja pierwszej części cyklu, przy której żaden miłośnik fantasy nie będzie miał szans się nudzić. I bez obaw: polecam!


 

Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów