Ocena ( 1 osoba )
Data wydania: 2016-08-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a książkę:jeke5
Komentarz historyczny: Joanna Wieliczka-Szarkowa Posłowie: Kaja Godek

Pierwsza autobiograficzna opowieść ukazująca skrywany przez pół wieku dramat gwałtów Armii Czerwonej na polskich kobietach.

Młoda, wchodząca w życie dziewczyna, nieśmiało chodząca za rękę ze swym pierwszym chłopakiem, marzy o wspólnej przyszłości w powojennej rzeczywistości. Nieoczekiwanie, chłopak zostaje aresztowany przez wyzwolicieli ze Wschodu pod pozorem współpracy z „leśnymi bandami”, a ona sama wezwana do sowieckiej komendantury.

Tam, przez wiele dni brutalnie gwałcona jest przez dowódcę, a kiedy wreszcie udaje się jej wydostać z rąk zwyrodnialca, orientuje się, że jest w ciąży. Wbrew naciskom najbliższej rodziny i sugestiom lokalnej społeczności, która poznała już problem niechcianych sowieckich dzieci, nie decyduje się na aborcję.

Rozpaczliwie szuka kochającego mężczyzny, który zastąpiłby jej dawnego ukochanego. Próbuje rozpocząć wszystko od nowa, nie sądząc, że nowa rzeczywistość może okazać się jeszcze bardziej okrutnym grymasem losu niż sowieckie gwałty.

Przez pół wieku nikomu nie opowiada o swoich powikłanych losach, dopiero u schyłku życia, będąc chora na raka, postanawia wyznać wszystko ukochanej wnuczce.
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
,,Bóg liczy łzy kobiet" to pierwsza autobiograficzna opowieść kobiety, która przeżyła gwałty ,,wyzwolicieli" i dopiero u schyłku życia, na łożu śmierci zwierzyła się ze swoich przykrych doświadczeń ukochanej wnuczce Małgosi, która spisała jej wspomnienia.

Czerwonoarmiści byli wyjątkowo zdemoralizowani, a dowódcy pozwalali żołnierzom na barbarzyńskie, brutalne zachowania wobec kobiet. Według szacunkowych danych historyka Antoniego Beevora sowieccy żołnierze zgwałcili ok. 2 mln niemieckich kobiet, ale ich ofiarami po drodze były też Węgierki, Rosjanki i Polki. Masowe gwałty zaczęły się od zimy 1945 roku w całym pasie natarcia Armii Czerwonej. Gwałcili dziewczynki i kobiety między 12 a 60 rokiem życia, a nawet starsze oraz ciężarne. Zabijali mężczyzn, którzy próbowali je bronić. Te okrutne zbrodnie były przemilczane i wypierane z historii.

Pela przeżywała swoją pierwszą, niewinną miłość. Chodziła za rękę z Jankiem na spacery pod wielki dąb, gdzie planowali wspólne życie po zakończeniu wojny. Niestety marzenia te zostały przerwane, gdy chłopak został nagle aresztowany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Pelagia zaś trafiła w ręce ich dowódcy, który przez wiele dni trzymał ją w zamknięciu i brutalnie gwałcił. Kiedy ją wypuścił okazało się, że jest w ciąży.

Historia życia Pelagii to także historia tysięcy kobiet, które też przeszły przez piekło gwałtów w czasie wojny. Nie skończyło się na upokorzeniu, ranach fizycznych i psychicznych, ale wiele z nich było w niechcianych ciążach. Urodziły się dzieci z gwałtów, których życie często było pełne bólu, były traktowane gorzej, wytykane, wyszydzane. Wojna naznaczyła wszystkich i wiele osób nadal nosi ,,w sobie ciężar tego, co zrobili żołnierze, którzy bestialsko wyżyli się na niewinnych kobietach." Nawet teraz kobiety boją się przyznać do tego, że padły ofiarą gwałtów, to wciąż wstydliwy temat i cierpią samotnie za zamkniętymi drzwiami.

,,Bóg liczy łzy kobiet" to prawdziwa i przejmująca opowieść o utraconych nadziejach, o miłości i pięknych chwilach z nią związanych, które w przypadku głównej bohaterki okazały się zbyt krótkie. To opowieść o wojnie, strachu, próbach przeżycia i układaniu życia na nowo w powojennej Polsce. To także przejmujące świadectwo rodzącej się wielkiej miłości matki do dziecka poczętego w wyniku gwałtu. Pelagia pomimo traumatycznych doświadczeń w czasie wojny, a także w późniejszym życiu wciąż miała odwagę i chęć do życia, ciągle była uśmiechnięta i mało kto domyślał się co tak naprawdę przeżyła. Historii Peli nie można przemilczeć, zapomnieć... trzeba ją koniecznie poznać.
Okładka - Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”  Wołyń. Bez komentarza
Praca zbiorowa
Okładka - Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”  Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców
Marcin Jakub Szymański, Błażej Torański
Okładka - Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”  Mity medyczne, które mogą zabić
Katarzyna Świątkowska
Okładka - Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”  Sarmacja. Obalanie mitów
Jacek Kowalski
Okładka - Bóg liczy łzy kobiet. Prawdziwa historia kobiety zgwałconej przez sowieckiego „oswobodziciela”  Tsunami historii
Maciej Rosalak