Opis ksiązki
Kup Teraz

Bukareszt. Kurz i krew

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-09-11
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7536-539-9
Liczba stron: 270
Dodał/a książkę:izabela81
„Bukareszt jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.” Zapytałam przyjaciół, co jest pięknego w Bukareszcie. Odpowiedzieli: Bukareszt jest jak ciastko kupowane w niedzielę, niby czekoladowe i słodkie, ale z gorzką polewą. Nie znajdzie się tu łatwego piękna. Bukareszt to realizm magiczny. Bezwstyd, histeria stylu, fasadowość. Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne. Dostałam też zdjęcie: nogi w czarnych rajtuzach i kolorowych skarpetkach, wetknięte do plastikowego kosza. Nurkujący manekin, który chce się utopić w śmieciach. I dopisek: „Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a po wyjeździe i tak się umiera z tęsknoty”. Małgorzata Rejmer
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Małgorzata Rejmer pokazuje Rumunię, którą poznała i pokochała podczas dwuletniego tam pobytu. Jest to kraj pełen sprzeczności, bo jednocześnie chce przybliżyć się do Europy, a pełno w nim czerwonych wstążeczek odganiających złe moce, bezpańskich psów wałęsających się po ulicach, ludzi pomocnych, ale ciągle nieufnych. Opowiada o Rumunach, którzy mają problem z tożsamością, którzy przeszli piekło panowania Ceausescu, którym złamano moralny kręgosłup, którzy ciągle w rozmowach z innymi nie mówią prawdy. Ale też pokazuje młode społeczeństwo, które odcina się od przeszłości, które wyjeżdża z kraju, chce żyć po swojemu.
Książka nie jest łatwa do przyswojenia jeśli chodzi o emocję, które przekazuje i w nas wzbudza.Natomiast jest bardzo przystępnie napisana i przez kolejne opowieści po prostu się płynie. Bardzo dobra książka.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Rejmer w świetnym stylu oddaje klimat Bukaresztu: dowcipy o Ceau?escu wspaniale łagodzą ponure relacje o sforach psów grasujących po ulicach rumuńskiej stolicy, ciężkim życiu jej mieszkańców i równie niewesołej historii, w której mrokach kryją się zarówno trupy pochowanych pod Domem Ludowym jak i dramatyzne historie kobiet żyjących w świecie ostrego i często bezwzględnego dla ich zdrowia i życia prawa antyaborcyjnego. Polecam.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kurz i krew... myślę, że taki tytuł oddał by pełnię świata przedstawionego... pochłonęła mnie lektura tej książki... bardzo obrazowa i ciekawa narracja... "mocność słowa- powalająca, ciekawość- miażdżąca..."
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów