Opis ksiązki
Kup Teraz

Charlie

Ocena ( 17 osób )
4.7
Wydawnictwo: Remi
Data wydania: 2012-01-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-63142-15-5
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:anonimowa000

CHARLIE to klasyka amerykańskiej powieści dla młodzieży początku lat dziewięćdziesiątych. Osiągneła ponadmilionowy nakład w USA.

 Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie. Bohater, nieśmiały i wycofany, choć niezwykle inteligentny uczeń pierwszej klasy liceum w Pittsburgu, daje wyraz swojemu niekonwencjonalnemu światopoglądowi . Opisując doświadczenia związane z pierwszą miłością, rywalizacja w grupie, relacjami w rodzinie, narkotykami i odkrywaniem seksualności. Jest to bardzo przejmujący obraz dorastania i poszukiwania drogi do siebie.

Powieść Charlie została wydana w USA przez MTV Books w ponadmilionowym nakładzie. Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka, Charliego. Chłopak pisze o seksie, narkotykach, związkach i potrzebie akceptacji. W przygotowywanej przez producentów Zmierzchu ekranizacji w jedną z głównych ról wcieli się Emma Watson.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane",52 książki - 2015,
,,I przysięgam, w tamtej chwili byliśmy nieskończonością.''
Autor książki poruszył tematy, o których jest dosyć głośno w dzisiejszych czasach, jednak została ona wydana, kiedy jeszcze nie było tak głośno o nastolatkach ćpających, pijących i uprawiających seks. Molestowanie, a przede wszystkim molestowanie dzieci było tematem tabu, dlatego plus dla autora za poruszenie tak ważnych spraw. Bo właśnie Stephen Chbosky nie wstydzi się pisać o masturbacji, uznając to za rzecz zwyczajną dla młodzieży. Porusza także temat narkotyków, jak się po nich odczuwa, a także myśli. Mówi też o seksie i o konsekwencjach z nim związanych oraz o homoseksualizmie. O szacunku do kobiet, a przede wszystkim o szacunku do samego siebie. Na początku lektury zastanawiałam się zdziwiona, czym mogła ona zachwycić miliony czytelników. Kończyłam ją natomiast na długim wdechu. To zaskakująca książka, ponieważ w niezauważalny sposób wpływa na odbiorcę. Wbrew pozorom zwyczajności w treści, niesie w sobie głęboki sens, bowiem można na jej podstawie wysunąć wartościowe wnioski dotyczące własnych zachowań. Polecam!
kozunia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015 ,
"Charlie" - opowieść nastoletniego chłopaka, który trochę zagubił się we własnym życiu. Opowiada on o sobie w listach do przyjaciela. Niestety książka, z wyjątkiem epilogu, wydała mi się zwyczajnie nudna. Charlie pisał ciągle o tym samym, że jest jemu wesoło albo smutno. Że płacze lub się cieszy. Zachowywał się trochę jak duże dziecko a nie uczeń liceum. Wiem, że wszystkie jego stany emocjonalne spowodowane były wydarzeniami z dzieciństwa, jednak żeby czytelnik mógł to odkryć musiało minąć sporo czasu na czytanie o kolejnej imprezie, kłótni w domu czy spotkaniu z przyjaciółmi. Jedyne, co spodobało mi się od pierwszego momentu to książki polecane Charliemu przez jego nauczyciela j. angielskiego.
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Wg mnie to naprawdę kiepska książka. Nie wiem czym kierował się autor, tworząc książkę w formie listów. Nie urzekła mnie ta powieść... Ale miała jakiś sens- dotrwałam do końca.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Życiowa, genialna książka :D
Gorąco ją polecam :D
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,Wyzwanie - literatura amerykańska 2014,
Tytułowy Charlie to 15-letni Amerykanin. W szkole uważany jest za dziwaka, lecz on sam świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jest ,,pojechany". Jego głównym problemem jest brak umiejętności panowania nad intensywnymi stanami emocjonalnymi, których nie potrafi dyscyplinować, w związku z czym często płacze. Jednocześnie jest nastolatkiem niezwykle inteligentnym i dzięki temu w sytuacjach lżenia go przez rówieśników potrafi być ponad to. Jego szczęściem okazują się być nowi przyjaciele, którzy go akceptują.

Książka Stephena Chbosky'ego pisana jest w formie listów głównej postaci. Choć nie jest to język wyszukany, to uderza zaskakująco trafnymi osądami młodego bohatera.

Początkowo akcja książki wydaje się nużąca, jednak z biegiem czasu czytelnik zaczyna przeżywać emocje (głównie niepokoje) Charliego, by z końcem książki poznać przyczyny psychicznych problemów głównego bohatera.

,,Charlie" porusza tematykę dotyczącą problemów młodzieży, a głównie relacji między nimi: pierwsze erotyczne doświadczenia, narkotyki, alkohol oraz przyjaźń, akceptacja odmienności, relacje z rodzicami.

Na początku lektury zastanawiałam się zdziwiona, czym mogła ona zachwycić miliony czytelników. Kończyłam ją natomiast na długim wdechu. To zaskakująca książka, ponieważ w niezauważalny sposób wpływa na odbiorcę. Wbrew pozorom zwyczajności w treści, niesie w sobie głęboki sens, bowiem można na jej podstawie wysunąć wartościowe wnioski dotyczące własnych zachowań.
nati104 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka porusza ciężkie tematy. Głównie opowiada o problemach młodzieży, ale po części także dzieci i dorosłych.
Akcja trwa mniej więcej rok. W tym czasie Charlie, uczeń pierwszej klasy liceum, pisze listy do przyjaciela, któremu opowiada między innymi o swoim życiu, problemach, przyjaciołach.

Muszę przyznać, że mnie główny bohater denerwował. Jego postawa była zbyt bierna. Sposób wypowiedzi, okazywania uczuć- to wszystko wydawało mi się dość infantylne. Momentami nie zachowywał się jak uczeń liceum, tylko zagubione dziecko. Ta postać niezbyt przypadła mi do gustu.

Mimo tego "Charlie" to dobra książka, nakłaniająca do przemyśleń. Opowiada o akceptacji, związkach, dorastaniu. .Pokazuje, z jak wieloma problemami człowiek musi się zmierzyć w ciągu swojego życia, chociaż nie zawsze dotykają bezpośrednio jego.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
"Charlie" to książka raczej z kategorii tych trudnych, bo poruszane w niej tematy właśnie takie są. Głównym bohaterem jest uczeń pierwszej klasy liceum - Charlie. Pisze on listy do nieznanego przyjaciela, w których opowiada o sobie, swojej rodzinie, przyjaciołach i o tym, co jest dla niego istotne. Charie to z pozoru normalny nastolatek, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że jest na swój sposób wyjątkowy.

Postać głównego bohatera była dla mnie strasznie infantylna i miejscami naprawdę zastanawiałam się, czy aby na pewno Charlie jest uczniem liceum. Wydawał mi się strasznie dziecinny. Charlie to bardzo wrażliwy i płaczliwy chłopak, który nie wstydzi się łez. Jest cichy i nieśmiały, patrzy na wszystko z boku, jest raczej świadkiem, a nie uczestnikiem wydarzeń. Dla mnie była to bardzo dziwna postać, ale gdy kończyłam czytanie to uświadomiłam sobie, że tak naprawdę jej wyjątkowy. Ba! Nawet znalazłam kilka podobieństw między nami. Z czasem go polubiłam.

Książka pisana jest w formie listów do nieznanego przyjaciela. Ja od samego początku czułam się tak, jakby były one adresowane do mnie. Bardzo dobry i trafnie wykorzystany pomysł, bo stwarza to taką bliskość z czytelnikiem.

Książka porusza dużo problemów współczesnych nastolatków. Pojawiają się w niej między innymi: seks, brak akceptacji, narkotyki, alkohol, molestowanie i wiele innych. A to wszystko w tak cienkiej książce. Także "Charliego" polecę nastolatkom, bo dla nich może okazać się szczególnie bliska.

Bardzo długo ta książka mnie po prostu nudziła i byłam trochę zdezorientowana, bo nie wiedziałam w jaki sposób patrzeć na Charliego. Dopiero od połowy zaczęło mi się bardzo dobrze czytać (było to wtedy, gdy polubiłam głównego bohatera). Nie jest to co prawda jakoś bardzo odkrywcza książka, bo są lepsze jeżeli chodzi o dorastanie, ale ta jest na swój sposób wyjątkowa i warta poznania.

"Chcę tylko, żebyś wiedział, że jesteś wyjątkowy... a mówię to wyłącznie dlatego, że nie wiem, czy usłyszałeś to kiedykolwiek od kogokolwiek."

kingaczyta.blogspot.com
Violy plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Są różne rodzaje książek. Niestety większość z nich to tak zwanejednorazówki, które czyta się raz, a później się o nich zapomina. Są też takie utwory, po których przeczytaniu żyje się nimi jeszcze wiele, wiele tygodni. Natomiast dla mnie, Charlie zalicza się do trzeciej kategorii, tej najmniej licznej a zarazem najwspanialszej: książek na długie lata. Jednocześnie jest też wymagającą lekturą. Nie można jej rzucić w kąt po pierwszych stronach. Dopiero gdy poznamy dokładnie tytułowego bohatera, dojdzie do nas znaczenie całego utworu, napisanego dosyć niezwykle, bo w charakterze listów. Do tej pory pierwsze skojarzenie na słowa powieść epistolarna to Cierpienia młodego Wertera. Od razu przepraszam wszystkich fanów tego utworu (najlepiej omińcie ten fragment, aby uniknąć zagotowania się ze złości). Jakież męczarnie przeżyłam podczas  tej lektury! Niezliczone wahania miłosne głównego bohatera typu: "och, dotknęła mnie! To z pewnością miłość!" po prosty mnie śmieszyły. Muszę to powiedzieć jasno i klarownie: nie mogłam się doczekać, aż Werter popełni samobójstwo (niestety trochę to trwało). Stąd też wzięła się moja niechęć (w 100% uzasadniona) do powieści epistolarnych. Jednak po przeczytaniu Charliego przekonałam się, że nie należy rezygnować z nowych rzeczy po zaledwie ich spróbowaniu. Tak więc teraz, drogi Czytelniku, rozpocznę swój długi jak na mnie wywód, na temat mojej opinii o książce. Mam nadzieję, że przekażę Ci choć cząstkę emocji, które towarzyszyły mi przy czytaniu tego utworu. 

Tytułowy bohater jest przeciętnych nastolatkiem.  Chociaż nie, błąd. To raczej zależy od punktu widzenia. To chłopak zagubiony w sobie (większość uzna to za normalne - w końcu to 15 latek), chory psychicznie. Po śmierci swojego przyjaciela spędził rok czasu w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy wrócił do szkoły, stara się w niej zasymilować. Poznaje zwariowanego Patricka, oraz jego siostrę Sam, w której się zakochuje. Po wielu próbach ma prawdziwych przyjaciół. Jednak choroba daje o sobie znać, a Charlie po raz kolejny przekonuje się, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. 

Według mnie Charlie, jest jedną z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. To utwór o dojrzewaniu, odkrywaniu nieznanych sobie rejonów. Poznawaniu siebie. Przez cały utwór czułam się tak, jakbym to ja była Przyjacielem Charliego, jakby te wszystkie listy były wyłącznie moją, prywatną własnością. Nie spodziewałam się, że tak emocjonalnie odbiorę ten utwór. 

Wszyscy, którzy sądzą, iż moim ulubionym bohaterem jest Charlie, zdziwią się. O tak! Najpiękniejszą i najbarwniejszą postacią jest Patrick. Wspaniały, cudowny, niepowtarzalny Nic (dowiecie się, po przeczytaniu o co z tym chodzi). Wiele razy przez niego się śmiałam, mimo wszystko jeszcze więcej płakałam. To bardzo złożona i niezwykła postać, która zasługuje na wiele uwagi. Jego historia porusza, a zarazem porusza bardzo aktualny temat homoseksualizmu. Jest mi przykro, że takie osoby są wciąż dyskryminowane, nie mogą pokazywać swoich prawdziwych uczuć. Są przecież tacy sami jak inni. Nie różnią się niczym, a to i tak nie zmienia faktu, że muszą cierpieć. 

Jeśli chodzi o język i styl... no cóż, celowo użyty jest język środowiskowy. Listy są pisane przez piętnastoletniego chłopaka, więc nie można było się zbyt wiele spodziewać. Z niektórymi rzeczami trzeba się po prostu pogodzić. 


Charlie naprawdę zmienił kilka rzeczy w moim życiu. Znudziła mi się monotonia i rzeczywistość, zapragnęłam "poczuć nieskończoność"... Myślę, iż jest to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w ciągu swojego życia. Jestem pewna, że wrócę do niej jeszcze nie jeden raz. Najbardziej zdziwiło mnie to, że ktoś napisał, iż ten utwór jest tendencyjny. Ja powiedziałabym: uniwersalny. Porusza, zmusza do myślenia, jednak nie trafia do wszystkich. Wszystko zależy od naszego nastawienia i światopoglądu. 

Stephen Chbosky zdobył moją sympatię, to pewne. Charlie jest utworem głębokim i nieprzewidywalnym, którego akcja toczy się aż do ostatniego zdania w ostatnim liście. Książkę polecam naprawdę każdemu, gdyż uważam, że należy ona do tych utworów, które trzeba znać. Ma niesamowity klimat i magię, która czyni ją unikatową. Po przeczytaniu lektury polecam obejrzenie filmu na jej podstawie pt. "The Perks of Being a Wallflower" z 2012 roku. Naprawdę nie mogę się nadziwić, dlaczego nie było go w Polskich kinach, które naprawdę dużo na tym straciły. Jeszcze raz serdecznie POLECAM! 

blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Podobno genialna, muszę zdobyć jak najszybciej.
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
april Linia koment
Przeczytane:2014-11-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
slash Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Charlie Perska narzeczona
Laura Fitzgerald
Okładka - Charlie Wyspa Dusz
Sandi Tan
Okładka - Charlie Wyścig po miłość
Jane Costello
Okładka - Charlie Uwięziona w Raju
Romesh Gunesekera
Okładka - Charlie Szczęśliwy powrót
C.S. Forester
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów