Opis ksiązki
Kup Teraz

Cienka Książka do czytania

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2013-07-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7856-110-1
Liczba stron: 86
Dodał/a książkę:izabela81
Od lat obserwuję codzienne życie i z poważnym opóźnieniem postanowiłem zapisać to, co jeszcze pamiętam i to, co dzieje się współcześnie. Chyba dlatego, że moi przodkowie tego nie robili (oprócz piśmiennej babci Zofii), a szkoda, bo są ważne rzeczy, które mgliście pamiętam, o których słyszałem kiedyś w luźnych rozmowach moich rodziców czy dziadków, ale brak mi szczegółów, których już nigdy nie poznam. Wobec tego ja, nauczony tym smutnym doświadczeniem, opiszę znane mi wybrane zjawiska i problemy, aby nadchodzące pokolenia mojej rodziny (prawnicy mówią o takich zstępni) miały informacje o przeszłości z pierwszej ręki i nie były skazane na bezkrytyczne wysłuchiwanie bzdur, które plotą politycy i dziennikarze dopasowujący historię Polski do swoich współczesnych interesów czy wyobrażeń. Z cynizmu albo z głupoty tworzą jakąś równoległą rzeczywistość, która nie ma nic lub ma bardzo mało wspólnego z tym, co nas naprawdę otacza. […]

Tak więc czynię zapiski w trosce o potomnych, aby nie pozostali w nieświadomości. Nie sądzę, aby natchnienie do pisania spuściły na mnie siły wyższe. Wiadomo jednakowoż, że autorzy świętych ksiąg pisali te księgi w transie, z natchnienia Ducha Świętego, sami nie zdając sobie z tego sprawy. Pewnie nawet nie wiedzieli, że to, co piszą, będzie kiedyś świętą księgą. To, co ja piszę, na pewno świętą księgą nie będzie, lecz nie wykluczam, że z moich zapisków przeznaczonych wprawdzie dla rodziny, ale być może odkrytych przez archeologów za parę tysięcy lat, będą kiedyś pieczołowicie wyszukiwane przez historyków, albo raczej przez teologów, szczegóły np. z życia św. Antoniego Macierewicza, który dzięki wstawiennictwu Ojca Dyrektora niewątpliwie świętym zostanie. Zresztą i ja w swoich dalszych rozważaniach także nie potrafię pominąć tak wyjątkowej postaci.

Podobnie, pod nadzorem sił nadprzyrodzonych, niejaki pan Smith napisał kiedyś Księgę Mormona, w którą wierzą miliony ludzi. Dlaczego nie mieliby wierzyć w to, co ja napiszę o różnych sprawach lub ludziach, tym bardziej że Smith, pisząc Księgę Mormona, łgał jak z nut, a ja piszę czystą prawdę, bo robię to absolutnie bezinteresownie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Cienka Książka do czytania Lacrima
Anna Maria Pomianowska
Okładka - Cienka Książka do czytania Pomarańcza Życia
Camilyan Margaret
Okładka - Cienka Książka do czytania Chińskie ABC
Redakcja: Weid Lin
Okładka - Cienka Książka do czytania Wspomnienia pędzlem ozdobione
Gianolio Teresa
Okładka - Cienka Książka do czytania Gdzie muzyka gra
Barbara Wrzesińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów