OPIS KSIĄŻKI:

5.0
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-05-18
Dodał/a książkę:elibri

,,Czasem zdarzają się jeszcze genialni pisarze. Nigdy nie zapomnę chwili, w której odkryłem Elenę Ferrante". Jonathan Franzen

Ostatni tom bestsellerowej serii, którą otwiera Genialna przyjaciółka. W skład tetralogii wchodzą również Historia nowego nazwiska oraz Historia ucieczki. Wszystkie powieści odniosły międzynarodowy sukces i zostały docenione także w środowisku pisarskim.

Elenę i Lilę łączy niełatwa więź oparta na miłości, nienawiści, zazdrości, dominacji i podległości. Wspólnie wychowywały się na przedmieściach Neapolu. Elena zdecydowała się opuścić rodzinne miasto, aby kontynuować edukację w Pizie. W trakcie studiów została poczytną pisarką, a potem żoną nobilitowanego wykładowcy i matką.

Tymczasem Lila pozostała w rodzinnym mieście, wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, urodziła synka. Z czasem porzuciła dostatnie życie przy boku męża, podjęła ciężką pracę w fabryce. W końcu kobiecie udaje się odnieść sukces zawodowy, jednak żyje w miejscu, gdzie rządzą nepotyzm, szowinizm i przestępczość.

Ostatecznie losy dwóch przyjaciółek ponownie się splatają w mieście, które je kiedyś połączyło...

,,Ta wciągająca opowieść o dwóch przyjaciółkach Lili i Elenie, o Neapolu, o walkach rodzin, o politycznych rozgrywkach przełomu lat 60. i 70., o rewolucji seksualnej - jest przede wszystkim historią budzenia się kobiecej świadomości". Justyna Sobolewska, Polityka

,,Włoska kultura, opuszczona przez Felliniego i Antonioniego, zdominowana przez telewizyjną papkę ery Berlusconiego, po latach posuchy zyskała nową światową markę". Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza

,,Pisarka zdobywa się na brutalną szczerość i bardzo często porusza tematy tabu, a także dokonuje bezlitosnej analizy swoich bohaterek - z uporem tropi źródła ich lęków i wypunktowuje słabości. Ich losy, problemy i emocje przedstawia w tak wyrazisty i autentyczny sposób, że trudno nie ulec sugestii recenzentów, ale i samej Ferrante, że w książkach opisuje ona własną historię". Michał Kukawski, Twój Styl

lucter plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,
Satysfakcjonujące czytelniczo zakończenie cyklu. Poznajemy losy dwóch przyjaciółek i ich rodzin aż do wieku około 60 lat kiedy Lila postanawia zniknąć a Lenu opisać ich historę. Losy poznawanych od dzieciństwa bohaterów potoczyły się różnie, niekiedy tragicznie. Lilę też spotyka niewyobrażalna tragedia utraty małego dziecka. Patrząc z perspektywy 4 książek życie Lili było naprawdę ciężkie, aż chciałoby się powiedzieć, że ta niezwykła dziewczyna i kobieta zasługiwala na coś lepszego. Ale przecież taki jest los kobiet na całym świecie i to jest smutna refleksja. W losach Lenu widać większe spełnienie - kariera, związki, udane córki, ale to też ciągła walka o pozycję, uznanie innych, uczucie do od zawsze kochanego mężczyzny, z którym związek okazuje się fiaskiem. Wydaje się, że najważniejszą w życiu relację nawiazała z Lilą i o tym są te książki - o przyjaźni 2 kobiet.
annakp Linia koment
Przeczytane:2017-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,wymienię,
CicheBaBum Linia koment
Przeczytane:2016-11-04, Na półkach: Chcę przeczytać,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2016-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
Okładka - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki Kogo kochasz?
Jennifer Weiner
Okładka - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki Zjawa Audiobook
Michael Punke
Okładka - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki Wangowie kontra świat
Jade Chang
Okładka - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki Kobieta z Isla Negra
María Fasce
Okładka - Cykl neapolitański (#4). Historia zaginionej dziewczynki Jestem śmiercią
Chris Carter
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja