Opis ksiązki
Kup Teraz

Czarna bezgwiezdna noc

Ocena ( 15 osób )
5.3
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-05-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7659-358-6
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:dona
Zbiór 4 minipowieści mistrza grozy, które ujawniają jedną wspólną tajemnicę – ciemną stronę każdego z nas. Niezwykłe opowiadania, połączone tematem kary, zostały wzbogacone posłowiem Kinga, w którym autor opisuje inspiracje do powstania każdego z nich. "Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James, bohater pierwszego opowiadania, zatytułowanego „1922”. Kolejne: „Wielki kierowca”, „Dobry interes” i „Dobre małżeństwo” udowadniają, że prawdziwy horror tworzymy sami sobie. Stephen King kolejny raz dowodzi, że jest mistrzem mrocznych historii i długich opowiadań.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Lady_Mary plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku :),
Jak zawsze u Kinga - nigdy nie zawodzi. Obowiązkowa pozycja na półce fana prozy Mistrza Horroru.
tymbarkowax3 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
Opowiadania momentami byly tak brutalne, że aż musiałam zmuszać się by dalej czytać, jednak podobało mi się to! Pierwszy raz spotkałam się z takimi emocjami czytając książkę. Polecam ludziom o mocnych nerwach :)
mapi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-03, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Mroczne... Bardzo nawet mroczne, z całą pewnością nie na poprawę humoru, ale rewelacyjne...
Rewolwerowiec plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-05-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zaznaczam,że od kilku lat jestem fanem Kinga.Choć wg.mnie nie trzeba być fanem autora żeby uznać tę książkę za naprawdę dobrą.

Długo nie mogłem przekonać się do okładki. :) Wydawała mi się DZIWNA choć koniec końców ją polubiłem.Czego nie potrafię zrozumieć to pisania nazwiska małą literą.'Czarna bezgwiezdna noc' ma co prawda biały grzbiet jak starsze książki Albatrosa ale jest o cm.wyższa,wyróżnia się na półce.Ale do rzeczy...

'1922'- owszem,przywodzi na myśl 'Dolores Claiborne'.Najdłuższe z opowiadań.Czyta się bardzo przyjemnie,przykre zakończenie,bardzo dołujące.
'Wielki Kierowca'- z lat 20.ubiegłego wieku przeskakujemy w czasy współczesne.Skrzywdzona kobieta planuje zemstę na swoim oprawcy.Co mi się spodobało to 'rozmowy' z GPS-em i kotem. :)
'Dobry interes'- czyż nie przypomina 'Sklepiku z marzeniami'?...Opowiadanie krótkie i bardzo drastyczne.W sumie jedyne w którym pojawiają się elementy,nazwijmy,fantastyczne.Budzi niesmak jednocześnie prowokując do zastanowienia się- co zrobiłbym na miejscu Dave'a?...Bardzo niewygodne pytanie...
'Dobrane małżeństwo'- w posłowiu King pisze o tym opowiadaniu: 'Napisałem je również po to,żeby przeanalizować założenie,że zupełne poznanie innych nie jest możliwe,nawet tych,których najbardziej kochamy'.Powinno wystarczyć...

Po przeczytaniu książki jej tytuł nabrał dla mnie nowego znaczenia.Dla miłośników,że tak to ujmę- bardziej ludzkiej grozy,pozycja obowiązkowa.
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
,,Historie zamieszczone w tej książce są szalenie mroczne, jak wskazuje sam tytuł. Czasami pewnie ciężko będzie wam je czytać. Jeśli tak, mogę was zapewnić, że miejscami równie trudno było mi je pisać." Posłowie do rzeczonego zbioru 4 nowel, opublikowanych w 2010 roku, stanowi bardzo ciekawy materiał, zdradzający kilka tajemnic kuchni mistrza Stephena. Znajdziemy w nim też podane na tacy inspiracje dla każdego z tekstów oraz potwierdzenie tego, co przeczuwaliśmy czytając te głęboko osadzone w znanej nam rzeczywistości historie. Nie ma w nich bowiem ufoków, łaknących krwi samochodów czy klasycznych wampirów. Są ludzie, a ci jak widomo potrafią przerazić bardziej niż najwymyślniejsza nawet fantastyczna kreatura. King nie stawia oczywiście tezy, że ludzie są z gruntu źli i zdolni do niewyobrażalnych podłości i okrucieństwa. Pokazuje jedynie ich makabryczne zachowania, dogłębnie je analizując, dopuszczając do głosu argumenty wszystkich stron, bez krytyki i łatwych usprawiedliwień. Ma King tę łatwość w budowaniu postaci, do których łatwo się zbliżyć, nawet jeśli ich zachowania są odpychające. Jest nie tylko mistrzem w budowaniu stosownego do uprawianego gatunku nastroju, ale wspaniale też oddaje realia, w jakiś osadza opowieść. Mistrzowsko konstruuje dialogi, sprawiając, że wypowiadające je fikcyjne przecież osoby, w naszej świadomości ożywają, brzmią jak postaci z reportażu, opowieści wścibskiej sąsiadki czy te, z którymi żyjemy pod jednym dachem. Zaczynamy od obrazka z czasów przed wielkim kryzysem (opowiadanie zatytułowane 1922), gdzie na zapyziałej farmie misterny i wydawałoby się prosty plan sfrustrowanego gospodarza zbiera swe mroczne żniwo. Kolejna historia to odwrócenie perspektywy. W scenografii znanej z Teksańskiej masakry czy Wrong Turn, śledzimy losy ofiary gwałtu, która skutecznie realizuje swoją vendettę. Sposób w jaki uzasadnia swoje zachowanie we wnikliwej introspekcji na jakiej zbudowane jest opowiadanie (Wielki kierowca), przekonuje do tego stopnia, że nie możemy jej nie kibicować. Z rozważań w klimacie ,,a jak ja zachowałbym się na jej miejscu" przechodzimy do problemu zazdrości i klasycznego hiobowego ,,dlaczego mnie to spotyka" czy ,,ile bym dał za to, by mieć jak inni". No właśnie, podobno wszystko jest kwestią ceny, wystarczy jedynie podjąć wyzwanie i spisać cyrograf. Bohater umierający na raka staje przed szansą dobicia takiej szatańskiej transakcji (Dobry interes). Finałowa historia z pierwszą tworzą rodzaj klamry spinającą te mroczne opowieści w ciężki do przełknięcia, bo trudny do zaakceptowania, obraz ludzkiej potworności. Mamy koleją historię małżeńską (Dobrane małżeństwo) dziejącą się współcześnie, rozwijającą motywy relacji z najbliższymi nam osobami, o których wydawałoby się wiemy więcej, niż oni sami. Po raz kolejny okazuje się, że nie tylko ich nie powinniśmy być pewni, ale i samych siebie.
Gosia2725 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Stephen King,
Stephen King perfekcyjnie pokazuje tę ciemną stronę człowieka. "Czarna bezgwiezdna noc" to cztery opowiadania,cztery różne sytuacje i czterech różnych bohaterów... Autor uświadamia nam że nie duchy są straszne ale ludzie... Moim zdaniem najlepsze opowiadanie to "1922",pozostałe całkiem dobre ale najsłabsze to "Dobrane małżeństwo".
Kolejna świetna pozycja z książek Kinga,od pierwszej strony trzyma w napięciu.

Kiedy jakaś osoba robi złe rzeczy, a druga osoba o tym wie, ale jej nie powstrzymuje, obie są tak samo winne...
Stephen King
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ladowarka Linia koment
Przeczytane:2014-12-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Eirene Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka: S. King,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2014-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
kysia Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edith Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
purplewonder Linia koment
Przeczytane:2013-12-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MArtT Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Pharea Linia koment
Przeczytane:2013-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czarna bezgwiezdna noc Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Czarna bezgwiezdna noc Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Czarna bezgwiezdna noc Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Czarna bezgwiezdna noc Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Czarna bezgwiezdna noc Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów