Okładka książki - Czarny piątek

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. Największe centrum handlowe w USA. ŚCISK, ZAMIESZANIE, HAŁAS, NAPIĘCIE Najlepsze promocje, najtańsze oferty, najciekawsze produkty. Prawdziwe żniwa dla sprzedawców. WYBUCH, PRZERAŻENIE, PANIKA, MASAKRA Samobójczy zamachowcy uderzają w sercu Ameryki. Giną tysiące osób. Atak terrorystyczny, do którego nikt się nie przyznaje. Agentka Maggie O\'Dell staje przed najtrudniejszą i najbardziej krwawą sprawą w swojej karierze.Przekopując się przez gruzowisko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sprawcę zamachu, O\'Dell odkrywa, że najgorsze dopiero ma nadejść. Kolejne ataki, których konsekwencje będą niewyobrażalne.Czas ucieka, napięcie rośnie. Maggie O\'Dell ma tylko 24 godziny, aby rozwiązać zagadkę. Musi się dowiedzieć, co będzie następnym celem i kto stoi za sprawą zamachów. Walcząc o ułożenie wszystkich elementów układanki, odkrywa, o co toczy się gra i że jej własny brat stoi na linii ognia?

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2012-10-24, Ocena: 5, Przeczytałem,

Misja: terrorysta

Kiedy sięga się po książki Alex Kavy, można być pewnym, że otrzyma się sporą dawkę adrenaliny. Trudno oczekiwać po jej powieściach, że dramatycznie zmienią nasze życie, że zmienią nasz światopogląd i postrzeganie świata. Mamy tu natomiast mocne uderzenie, szybkie tempo i wciągającą historię, która na chwilę zmrozi w żyłach krew i pozwoli z przejęciem śledzić losy bohaterów. Ponadto Alex Kava jest mistrzynią w tworzeniu pasjonujących thrillerów psychologicznych. To właśnie miłośnicy literackich "mocnych wrażeń" winni sięgać po książki pisarki - zwłaszcza te, których główną bohaterką jest agentka Maggie O'Dell.

Czarny Piątek, jak nietrudno domyślić się po tym krótkim wprowadzeniu, jest kolejnym spotkaniem z błyskotliwą profilerką. Ale to nie jedyna dawna znajoma, na którą natkniemy się w tej powieści. Do gry ponownie wkracza również Nick Morelli, który - jak zwykle - całkiem przypadkowo znajdzie się w samym centrum wydarzeń i jak zwykle przypadkowo współpracował będzie z O’Dell. Nieprzypadkowo jednak będzie rozmyślał o tym, co by było, gdyby on i ona… Czy, jak zwykle, bezskutecznie?

Tym razem, para znanych miłośnikom twórczości Kavy doskonale bohaterów zetknie się z przypadkiem, który mocno nimi wstrząśnie. Jak każdy poprzedni - pomyśli zapewne niejeden z czytelników serii. Jednak to, z czym zmierzyć się będą musieli O’Dell i Morelli tym razem, będzie nie pojedynczym mordem czy działalnością seryjnego zabójcy, lecz aktem terroru na naprawdę olbrzymią skalę. Zadaniem naszych bohaterów będzie odnalezienie sprawcy bądź sprawców ataku terrorystycznego w Mall of America - czwartym co do wielkości centrum handlowym w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zacznie się od niewinnego spaceru Rebeki Corry i jej przyjaciół, Dextera i Patrica, po sklepach galerii handlowej. Rzeczona Rebecca przypadkowo znajdzie się w posiadaniu jednego z plecaków, które posłużą jako bomby. W jaki sposób i jakie konsekwencje dziewczyna i jej towarzysze będą musieli ponieść? Tego dowiedzieć się można z książki.

Zamach terrorystyczny w Mall of America postawi na baczność wszystkie służby w Stanach, jednak okaże się on dopiero wstępem do tego, co przygotowali terroryści w niedalekiej przyszłości. Zadaniem Maggie O’Dell i Nicka Morellego (oraz całego sztabu wszelkich służb i jednostek specjalnych) będzie odnalezienie terrorysty i zapobieżenie kolejnej tragedii. W trakcie akcji ratunkowej w centrum handlowym, jak i nieco później na jaw wyjdą wyjątkowo nieprzyjemne sprawy i skrywane ponure tajemnice… Szokujące i niebezpieczne dla tych, którzy staną w ich obliczu. Prawdziwe zagrożenie zawiśnie nad Rebecą, dla której wybuch bomby z plecaka będzie dopiero początkiem walki o przetrwanie. Na jej głowę bowiem zacznie polować ktoś bardzo groźny.

Choć tematyka terroryzmu została w ostatnich latach wyeksploatowana niemal do cna, trzeba przyznać, że nowa powieść Alex Kavy nie zawodzi. Choć momentami nazbyt patetyczna, nie jest groteskowa. Co uderzające, Kava, choć jest Amerykanką, nie potraktowała tego tematu w typowym dla Amerykanów stylu. Z powieści wyłania się bowiem bezradność służb wobec terrorystów, a Kava nie bombarduje czytelników wzniosłymi hasłami o wolności, równości i pokoju. Dobrze opisała towarzyszące atakom terrorystycznym chaos, strach, rozpacz, ale i zwyczajną ludzką niemoc, gdy nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za atak, jakie ma cele czy jakie są jego pobudki. Tu tragedia jest porażająca i paraliżująca, ale nie przytłacza. Autorka wykorzystała prosty i sprawdzony zabieg, wprowadzając krótkie zdania i sporo dialogów. Przyspiesza to bardzo akcję, uwiarygadnia emocje bohaterów i powagę sytuacji.

Jak zwykle, nieco miejsca Kava poświęca pracy psychologa kryminalnego, rozwiewając złudzenia, że jest to praca prosta i przyjemna. Ukazuje na przykładzie O'Dell, że psycholog nie jest czarodziejem, tworzącym profil psychologiczny przestępcy niczym magik wyciągający królika z kapelusza. To żmudna praca, polegająca na badaniu wielu elementów i łączeniu ich w całość.

Jak zatem oprzeć się książce, która łączy psychologię z mocnym wątkiem kryminalnym, nowoczesną technologią i technikami kryminalistycznymi rodem z CSI? Jak nie ulec stylowi Kavy, która dąży do ukazania ludzkiej natury, zwłaszcza jej ciemnych stron? Dlatego nie przeszkadza nawet, że w książce nie brak mało prawdopodobnych zdarzeń, że autorka miejscami mija się nieco z logiką czy nieco naciąga ją. Bo książka jest lekturą fascynującą, zapewniającą dokładnie takie emocje i takie wrażenia, jakich oczekują miłośnicy literatury popularnej. Im właśnie, przede wszystkim zaś wiernym miłośnikom powieści Alex Kavy, warto Czarny Piątek polecić.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-05-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 12 książek 2017, Mam,
Przeczytałam już kilka książek tej autorki i mając porównanie do innych jej powieści ta wypada słabiej. Nie jestem też usatysfakcjonowana zakończeniem. jak dla mnie jest ono niejasne. Może to dla tego, że nie lubię polityki i nie interesują mnie za bardzo tematy z nią związane
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Świetny początek z dużym rozmachem, a potem autorka jakby się przestraszyła tego, co może w swojej powieści zrobić. Muszę jednak przyznać, że czytało się ją doskonale.
Avatar użytkownika - Daisy
Daisy
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 ksiazek, Mam, Wpisz nazwę półki,
Młodzi ludzie z plecakami w centrum handlowym to nic nowego,ale w plecakach są materiały wybuchowe,a oni tego nie wiedzą...Książka bardzo ciekawa,dramatyczna,trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.
Avatar użytkownika - GosiaK
GosiaK
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Alex Kava lubi chyba trudne tematy. Jednak najlepsze w jej książkach jest to, że zdarzenia autentyczne łączy zgrabnie z fikcją literacką, przedstawiając nam tym swoją wersję historii. Tym razem autorka przedstawia nam koszmar służb bezpieczeństwa. Centrum handlowe dzień po Święcie Dziękczynienia, tłumy ludzi i grupa nieświadomych niczego nastolatków. Wybuch, panika, pochopne oskarżenia, zabójca oraz strach o własnego brata, czyli w skrócie to, z czym będzie się musiała tym razem zmierzyć agentka O'Dell. Dodatkowo akcja książki jest dynamiczna i przyznaję szczerze, że czytałam ją wprost zachłannie. Stałym punktem programu jest oczywiście ukazanie ludzkiej psychologii. Pojawia się w historii stereotypowe myślenie, że osoba wyglądająca jak Arab, to na pewno terrorysta. Dodatkowo trafnie przedstawia dzisiejszy świat polityki - istnienie ,,niewidzialnej ręki", która z ukrycia kreuje pewne wydarzenia. Autorka daje również pstryczek w nos politykom i agencjom bezpieczeństwa, ukazując, jak pewne niewygodne sprawy są zamiatane pod dywan, a milczenie jest nagradzane.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Wybuchowe święto Dziękczynienia Maggie O'Dell ma nie lada zadanie. Ma przygotować portret psychologiczny mordercy/morderców, którzy zdetonowali ładunki wybuchowe w plecakach niczego nie podejrzewających nastolatków, spacerujących po jednym z największych centrów handlowych w USA. Wybuch nastąpił w tzw. Czarny Piątek, w dzień po Święcie Dziękczynienie, kiedy w centrach handlowych są prawdziwe tłumy ludzi. Maggie ma trudny orzech do zgryzienia, tym bardziej, ze rozprasza ją Nick Morelli, a wśród osób podejrzanych o zamieszanie w zamach jest jej własny brat. Jak zwykle Alex Kava zręcznie prowadzi intrygę, lawiruje między śladami i poszlakami i krętą drogą prowadzi czytelnika ku rozwiązaniu.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Czytam regularnie 2014,
Alex Kava pisze książki, które bardzo lubię czytać i jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. ,,Czarny piątek" to kolejna powieść w której główną bohaterką jest Maggie O'Dell. Akcja wciągaj od samego początku.
Avatar użytkownika - Aksyd
Maaarz
Przeczytane:2014-12-09, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Wypożyczone (2014),
Avatar użytkownika - esia189
Przeczytane:2012-10-24, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - BuntGeheimnis
BuntGeheimnis
Przeczytane:2012-02-21, Ocena: 4, Przeczytałem,
Uwielbiam kryminały tego typu, już nie mogę się doczekać
Ostateczny cel
Alex Kava0
Okładka ksiązki - Ostateczny cel

Znużeni kierowcy zatrzymują się na parkingach przy autostradzie, by przekąsić coś, odpocząć, może się zdrzemnąć. Ale jest ktoś, kto zatrzymuje się w innym...

Trucizna
Alex Kava 0
Okładka ksiązki - Trucizna

Sabrina Galloway zatrudniona jako pracownik naukowy w słynnej firmie EcoEnergy spędziła pięć lat nad opracowaniem technologii produkcji paliwa alternatywnego...