Opis ksiązki
Kup Teraz

Czerwony Kapturek w wielkim mieście

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2014-02-28
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788372788344
Liczba stron: 32
Dodał/a książkę:elibri

Książka ta pokazuje, że znana wszystkim baśń o Czerwonym Kapturku jest wciąż bardzo aktualna i wywołuje dreszcz grozy i u dzieci, i u dorosłych. Przeniesiona we współczesne realia i bogato ilustrowana przez Roberto Innocentiego zyskuje nowe życie. Jak przed wiekami bracia Grimm, tak dziś Innocenti pokazuje, że las, niezależnie od tego, czy składa się z drzew, czy z betonu i stali, może być bardzo niebezpieczny i pełen drapieżników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
GDYBY KAPTUREK ŻYŁ TERAZ

Roberto Innocenti, francuski artysta specjalizujący się w odświeżaniu szat graficznych legendarnych baśni, powraca z kolejną imponującą pod względem plastycznym adaptacją dziecięcego utworu, tym razem także w warstwie fabularnej przeniesionego w nowe czasy.

Poznajcie Czerwonego Kapturka, grzeczną dziewczynkę mieszkającą w miejskiej dżungli. Betonowy las staje się areną jej przygód, na drogę których popycha ją konieczność odwiedzenia chorej babci. W futurystycznym acz bardzo nam współczesnym świecie, gdzie sercem lasu jest centrum handlowe Puszcza, Czerwony Kapturek zmuszona będzie stawić czoła wielu niebezpieczeństwom…

Roberto Innocenti po raz kolejny pokazuje na co go stać. I – można chyba tak powiedzieć – kto tu rządzi. To do jego koncepcji Aaron Frish napisał tekst, ale to Innocenti stanowi o jakości i niezwykłości niniejszej publikacji. Jego ilustracje to coś pięknego. Połączenie bajkowości z realizmem. Pełne detali i odwołań do pierwowzoru, przesycone miejskim klimatem z nutą grozy i nawiązań do współczesności, przenoszą czytelnika w niezwykły świat.

Treść to klasyka podane także w nowej odsłonie. Ubrana w nowe szaty staje się bajką snutą słuchaczom, którzy też są przecież bohaterami, co w pewnym sensie sprawia, że bohaterem staje się sam czytelnik. Wrażenie to potęguje się w konfrontacji z ilustracjami i grafikami przypominającymi to, co zobaczyć można w każdym dużym mieście. Reklamy, światła, samochody, strzeliste budynki, szarość betonu w miejsce zieleni liści… A wśród tego również i uwspółcześnieni bohaterowie, jakich widuje się w telewizji – postacie przetworzone przez popkulturę.

Efekt wszystkich tych zabiegów jest taki, że znana wszystkim bajka, osadzona w takich realiach, nabiera posmaku prawdy. Nie czegoś, co wydarzyło się dawno, dawno temu, za górami, za lasami, a całkiem niedawno i dość blisko. Jakby magia i baśnie mogły istnieć wciąż gdzieś obok.

Polecam więc gorąco.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/03/05/czerwony-kapturek-w-wielkim-miescie-roberto-innocenti-aaron-frisch/
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów