OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Droga Tadeusza Mazowieckiego

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2015-11-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7900-470-6
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:agnieszka3201
Konińskie wydawnictwo Psychoskok oddaje do rąk czytelników prawdziwą perełkę, którą zawdzięczamy pracy Tomasza Mielcarka. Książka nosi niezwykle trafny tytuł: „Droga Tadeusza Mazowieckiego” i w sposób bardzo rzetelny, świetnie udokumentowany przedstawia nam nie tylko życie pierwszego premiera III Rzeczypospolitej, ale też uwarunkowania, w których przyszło mu żyć i walczyć. Bo życie Tadeusza Mazowieckiego to nie była sielanka hołubionego przez władze komunistyczne obywatela, ale walka o prawdę, uczciwość, wartości. I te katolickie, bo w tej wierze Mazowiecki został wychowany, i te, które wykształcił w sobie podczas studiów, później w Klubie Inteligencji Katolickiej, również jako publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Wartości, które umocniły go w niezłomnym sprzeciwie wobec fałszu – od Bolesława Piaseckiego i jego PAX-u poczynając, poprzez ekipę Wojciecha Jaruzelskiego, a kończąc na zakłamaniu ONZ wobec wojny na Bałkanach. Droga, którą zakończył skromny pogrzeb w podwarszawskich Laskach (ośrodek dla niewidomych), z którymi Tadeusz Mazowiecki był związany niemal przez całe swoje skromne życie. Tę drogę w sposób naprawdę wart uwagi przedstawił w swojej książce Tomasz Mielcarek.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agnieszka3201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
,,Droga Tadeusza Mazowieckiego" pióra Tadeusza Mielcarka to bardzo rzetelnie napisana biografia jednego z nielicznych absolutnie uczciwych polskich polityków.
Autor książki, wydanej przez Psychoskok, miał trudne zadanie: jak napisać porywającą czytelników biografię człowieka bardzo spokojnego i uczciwego, nie mającego na swoim politycznym koncie wyskoków przyciągających tabloidy. Człowieka, który całe swoje życie poświęcił żmudnej pracy dla dobra obywateli Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Patetyczne określenie? Zapewne tak, ale jak inaczej określić wysiłki człowieka, który przez większość swojego życia szedł pod prąd, sprzeciwiając się wszystkiemu, co było niezgodne z jego życiową uczciwością?
Nie potrafię sobie wyobrazić sytuacji, w której Tadeusz Mazowiecki, żeby osiągnąć założony cel, godzi się na niegodne politycznie kompromisy. Nie potrafię wyobrazić sobie Tadeusza Mazowieckiego posuwającego się do kłamstwa, aby osiągnąć jakąś - osobistą lub polityczną - korzyść...
Wiem natomiast, że kiedy przed posłami sejmu okresu przejściowego zasłabł, to był to skutek jego tytanicznej pracy, której cel - budowa państwa prawa od podstaw - został przerwany przez sławetną ,,wojnę na górze"...
Tomaszowi Mielcarkowi udało się z tego spokojnego, cichego, pozbawionego fajerwerków życia wielkiego Polaka, którym bez wątpienia był Tadeusz Mazowiecki, stworzyć biografię, od której nie można się oderwać. Dlatego wszystkim interesującym się najnowszą historią Polski, polecam tę książkę. To trzeba przeczytać!
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów