OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Drogie życie

Ocena ( 8 osób )
4.9
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2013-05-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308051139
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:elibri

Po doskonałym debiucie sprzed 45 lat, Wydawnictwo Literackie przedstawia polskim wielbicielom opowiadań Alice Munro najnowszy tom kanadyjskiej pisarki. Książka Drogie życie miała swoją światową premierę w listopadzie 2012 roku, a już w maju tego roku trafi do naszych księgarń. Scenerią dla prostych, czasami strasznych, innym razem ciepłych historii stały się tym razem miasteczka otaczające kanadyjskie jezioro Huron. Los niemal wszystkich bohaterów determinują wydarzenia związane z II wojną światową.

Tom Drogie życie to Alice Munro w najlepszym wydaniu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawe spojrzenie na życie oczami dziecka... taka narracja jest moją ulubioną... jajkos tak bardziej do mnie przemawia... no i ta parszywa wojna...
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Opowieści o życiu w postaci krótkich opowiadań, które potrafią zachwycać i przywoływać świat, jakiego już od lat nie ma - bez komórek, telewizora i różnych innych udogonień, gdy ludzie mieli więcej czasu dla siebie i... na życie jako takie.
yerba plusminus Linia koment
"Drogie życie" namieszało w mojej głowie. Oj, namieszało. Od dawna czekałem na bliższe spotkanie z panią Munro i nie żałuję żadnej minuty, ani sekundy z tego czasu. Każde opowiadanie, a jest ich w sumie czternaście zawiera potężny ładunek ludzkich losów. Autorka przenosi nas do Kanady, kraju będącego jej ojczyzną. Autorka nie potrzebuje szybkiej akcji, aby zachwycić czytelnika. Opowiada niespiesznie, ale z wielkim przekonaniem i w swoje słowa wkłada wiele uczucia. Nie będę tutaj streszczał każdego opowiadania z osobna, gdyż na ten temat można przeczytać na innych stronach. Opowiadania są nostalgiczne, czasami bardzo smutne i może się wydawać prowadzące do nieuchronnej tragedii. Każde z osobna jest ludzką historią zamkniętą w kapsule przeszłego czasu, który jest warta zapamiętania. Alice Munro funduje nam wariacje z życia, w których wydobywa to co jest naprawdę ważne. Prawdziwą sztuką jest napisanie opowiadań, które na kilkunastu stronach przewyższają wartością to, co inni autorzy opisują na kilkuset stronach. Czytając, miałem nieodparte wrażenie że Alice Munro opowiada to tylko mnie, że szepce mi do ucha swoje historie. Na podstawie "Drogiego życia" mogę powiedzieć, że autorka jest doskonałą obserwatorką człowieka. Przekonuje mnie do tego znajomość ludzkich zachowań,a co za tym idzie tworzy doskonałe rysy psychologiczne postaci. Opisy miejsc sprawiły, że obrazy ożywały w mojej głowie i nieświadomie stawałem się częścią każdego opowiadania, wchodząc w interakcje z postaciami.

Ostatnie cztery opowiadania dotyczą życia z przeszłości autorki. Alice Munro wprowadza nas w swoje dzieciństwo i dojrzewanie. To zupełnie inne czasy, inny świat i inni ludzie. Ucieszyłem się, że autorka zechciała się ze mną podzielić czymś, co jest częścią niej, co nie jest do końca wymyślone. Wydaje mi się, że nie była to prosta decyzja. Rodzina, dom, wybuch wojny i dużo, dużo więcej.

Zakochałem się w tej książce, zakochałem się w słowach, w każdej historii. Na początku trochę się bałem, że pani Munro stanie się przereklamowaną pisarką, jak to często ma miejsce. Okazało się, że jest zupełnie inaczej. Nie pozostaje mi nic innego, jak zdobyć pozostałe książki autorki i delektować się jej wariacjami z życia. Nie wiem, jak ona to robi, ale jej historie zawierają pierwiastki czegoś nieuchwytnego, za czym podświadomie tęsknię. Być może jest to dawno utracona młodość, być może jest to tęsknota za dzieciństwem. Będę wracał do "Drogiego życia" w trudnych momentach, aby przypominać sobie że życie polega również na dawaniu siebie innym. Gratulacje należą się również tłumaczce, która doskonale przekazała wszystko to, co autorka ma do powiedzenia. Serdecznie polecam tę wyjątkową książkę. Serdecznie polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura kanadyjska,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
zielony_motyl Linia koment
Przeczytane:2014-09-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beatricze Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Na półkach: Przeczytałem,POSIADAM,
ot Linia koment
Przeczytane:2014-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Domowa biblioteczka,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
eve_831 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Drogie życie Dwanaście koszy ułomków
ks. Stanisław Musiał
Okładka - Drogie życie Noc z czwartku na niedzielę
Gaja Grzegorzewska
Okładka - Drogie życie Szafa
Olga Tokarczuk
Okładka - Drogie życie Powiedzieć. Cokolwiek
Janusz Szuber
Okładka - Drogie życie Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej
Bohumil Hrabal, Jozef Skvorecky, Ivan Klima
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów