Opis ksiązki
Kup Teraz

Dwanaście prac Herkulesa

Ocena ( 23 osób )
4.8
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7384-537-2
Liczba stron: 318
Dodał/a książkę:login
"Na środku podłogi leżały zwłoki mężczyzny. Był niewiele ponad średniego wzrostu. Zaatakowano go z dziką, niewiarygodną brutalnością. Na jego ramionach i piersiach widniał tuzin ran, a głowę roztrzaskano mu prawie na miazgę" - fragment powieści
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kaniafrania plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-21, Na półkach: Przeczytałem,

Są chwile, w których mamy ochotę dowieść swojej wartości, wspiąć się na wyżyny własnych możliwości i dokonać czegoś spektakularnego, absolutnie niespodziewanego i niezwykłego. 
Słynny detektyw, Herkules Poirot, człowiek fizycznie zupełnie niepodobny do swojego mitologicznego odpowiednika, postanawia wykazać, iż nie nosi jego imienia bez powodu. Przed ostatecznym porzuceniem kariery wpada na błyskotliwy plan wykonania dwunastu ostatnich zleceń, które stałyby się zwieńczeniem jego pracy, kropką nad "i". Wkrótce okazuje się, że wszystkie zadania noszą w sobie podobieństwo do prac mitologicznego bohatera. Nieoczekiwanie stają się celną ripostą na dokonania herosa.
 Już od pierwszych stron, ba!, nawet zdań staje się doskonale wyczuwalny specyficzny styl Agathy Christie. Raczej oszczędna w słowa, chłodna i rzeczowa królowa kryminału buduje narrację w sposób zaskakujący. Zupełnie "z boku", bez emocji. Nie nakłada żadnych filtrów na otaczającą czytelnika rzeczywistość, nie stosuje emocjonalnych zmyłek, mających wyprowadzić czytającego w pole. Wręcz przeciwnie, dokładnie prezentuje świat i pozwala czytelnikowi rozejrzeć się po nim samemu, jakby niepodlegle od odczuć i spostrzeżeń Poirota. Każda z prac staje się po części pracą każdego z nas. Dzięki temu mamy szansę rozpocząć pojedynek z jednym z najsławniejszych detektywów w historii literatury. Kto pierwszy dojdzie prawdy? I czyja hipoteza okaże się słuszna?
 Charakterystyczna jest także cała atmosfera powieści. Można nazwać ją atmosferą jesiennego Londynu. Chłodna, surowa, deszczowa (?), a do tego pełna elegancji, taktu, wysmakowania, specyficznego, ale ujmującego uroku. No i nieodłącznej odrobiny ironii w wydaniu iście angielskim. Agatha jest prawdziwą specjalistką w poczynionych mimochodem, wyważonych, uszczypliwych uwagach, o których nigdy nie wiadomo czy są na serio, czy też nie.
 Moje pierwsze spotkanie z Christie raczej mnie nie zachwyciło. To nieodpowiednie słowo. "Dwanaście prac Herkulesa" to klasyczny (w pełnym tego słowa znaczeniu) kryminał, który potrafi się spodobać. (Najlepiej smakuje przy filiżance aromatycznej, angielskiej herbaty!). Warto się z nim zetknąć, choćby dlatego, że tak "wypada". Zresztą tak samo, jak wypada czytać Sienkiewicza, Mickiewicza, Tołstoja czy Kafkę. Mimo to wszystkie te "ochy i achy" naprawdę trudno mi zrozumieć. Agatha jest i będzie królową kryminału, ale to nie znaczy, że spod jej pióra wychodziły arcydzieła. Dla mnie to zbyt wielkie słowo.
 A który Herkules jest wspanialszy? Przekonajcie się sami!
Oto współczesny Herkules, jakże odmienny od tego niesmacznego wizerunku nagiego osobnika z przerostem mięśni, wywijającego maczugą. Ot, mała, zwarta postać, tak bardzo na miejscu, w wielkomiejskim ubraniu i z wąsem- wąsem o zapuszczeniu jakiego antyczny Herkules nie mógłby nawet marzyć, wąsem wspaniałym, a zarazem wyszukanym. http://kaniafrania.blogspot.com/2016/08/krolowa-kryminau-w-dwunastu-pracach.html


 

Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, zwłaszcza te pierwsze jakoś ciężko wchodziły, a nawiązania do mitologii w wielu przypadkach były mocno naciągane, ale trafiło się też kilka perełek i dla nich z pewnością warto sięgnąć po ten zbiorek.
Natawki plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Agatha Christie,
Agatha znów miło mnie zaskoczyła. Zbiór 12. opowiadań powiązanych z mitami o Herkulesie. Szybka i ciekawa w czytaniu książęcja :)
aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Jak zawsze nieoceniona Agata Christie. Tym razem zamiast dłuższej historii 12 krótszych ale nie mniej ciekawych i wciągających. Mistrzyni .
rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Herkules Poirot chce być tak wielki i nieustępliwy jak jego antyczny imiennik. Na zakończenie kariery postawił sobie za cel rozwiązanie dwunastu zagadek kryminalnych, które mają być odpowiednikami dwunastu prac starożytnego Herkulesa. Bardzo ciekawie dobrał te sprawy.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wypożyczona,
Dwanaście prac Herkulesa to zbiór dwunastu opowiadań, odpowiadający dwunastu pracom mitycznego Herkulesa. Książka została wydana w 1947 roku. Mam wrażenie, że pisząc ją, Agatha Christie świetnie się bawiła, wymyślając historie godne naszego małego Belga. Głównym bohaterem jest znany detektyw Herkules Poirot. Czuje się on urażony, gdy jego przyjaciel doktor Burton oświadcza mu, że nie pasuje do niego imię mitycznego herosa. Postanawia zatem wykonać dwanaście prac analogicznych do tych, które rozsławiły jego starożytnego imiennika.

Jeszcze raz należy wykonać dwanaście prac Herkulesa... współczesnego Herkulesa. Dowcipny koncept, a i zabawny! Zanim wycofa się ostatecznie, podejmie się dwunastu spraw, ni mniej, ni więcej. Powinny to być sprawy wybrane specjalnie pod kątem związku z dwunastoma pracami starożytnego Herkulesa. Tak, to będzie nie tylko zabawne... będzie to dzieło natchnione, ba - artystyczne. (...) Nie zamierzał zbyt wiernie naśladować swojego pierwowzoru. Obejdzie się bez kobiet, koszul Dejaniry... prace i tylko prace.

Ale zadanie nie jest tak proste jak się z początku wydawało. Bo skąd tu wziąć Lwa z Nemei, Hydrę lernejską czy Cerbera? Agatha postarała się o to, aby Poirot miał godne siebie zadania. Autorka kiedyś powiedziała, że najlepiej jej wymyślać historie przy zmywaniu. Uważała to za tak nudne zajęcie, że pozwalała swoim myślom płynąć. Jestem ciekawa, czy te opowiadania także powstały podczas wykonywania tej nudnej czynności. A tak prawdę mówiąc zmywanie faktycznie jest zajęciem nader monotonnym i mało ciekawym.
Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/02/23/dwanascie-prac-herkulesa/
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Herkules Poirot chce zakończyć karierę detektywa i na koniec postanawia przeprowadzić 12 spraw związanych z pracami swego mitycznego imiennika. I tak dostajemy 12 krótkich opowiadań. Dotyczą one różnych spraw: morderstw, kradzieży, narkotyków itp. Nawet w krótkich historyjkach autorka potrafi przedstawić ciekawe historie i zaskoczyć zakończeniem.
chabrowacczyteln plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
Agata Christie to jedna z moich ulubionych autorek. Chyba każdy o niej słyszał. Napisała 80 kryminałów i parę powieści obyczajowych.
Herkules Poriot chce zakończyć swoją karierę. Chce zrobić to z fajerwerkami, a więc rozwiązuje jeszcze tylko dwanaście zagadek. Każda z nich musi mieć odniesienie do mitologicznych dwunasty prac Herkulesa.
Książka ta to tak naprawdę zbiór dwunastu opowiadań połączonych ze sobą. Bałam się, że przez te kilkanaście stron nie zdążą się one dobrze rozkręcić i mi się nie spodobają. Nic bardziej mylnego. Każda historia jest niesamowicie ciekawa i zupełnie nieprzewidywalna. Nigdy nie mogę zgadnąć kto stoi za przestępstwem. Zawsze jest to dla mnie ogromne zaskoczenie.Lubię ten angielski humor i klimat jaki panuje w książkach pani Christie. Szkoda jednak, że nie jest to książka z jednym przestępstwem, jedną historią. Wolę dłuższe formy. Polecam ją na pewno koneserom kryminałów, osobom, które dopiero chcą się zapoznać ze sposobem pisania autorki. Nie było źle, ale nie jest to najlepsza książka tej autorki.
Kaena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
Bardzo chaotyczna treść, wielu bohaterów - każde opowiadanie to nowe miejsce akcji i nowi bohaterowie. Wszystko łączy się w początkowym postanowieniu tytułowego Herkulesa (detektywa), który na zakończenie swej kariery zawodowej postanawia rozwiązać dwanaście zagadek kojarzących się z pracami jego mitologicznego imiennika. Niektóre zagadki były rzeczywiście dość intrygujące, a ich rozwiązanie zaskakiwało. Niemniej jednak nie jest to książka, która na długo zagości w mojej pamięci.
anulka1312 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Jak większość książek tej autorki ta również bardzo mi się podobała. Ciekawe i niebanalne nawiązanie do mitologii; symbolika, z jednej strony prosta i nieskomplikowana, z drugiej zaś - przecież nikt wcześniej na to nie wpadł!
Poirot jak zwykle mnie zachwycił - to jedna z moich ulubionych postaci literackich. No bo szczerze - jak można go nie uwielbiać? Jest pedantyczny, irytujący, szalenie inteligentny, święcie przekonany o swojej wyższości... Po prostu idealny.
I choć kilka razy szybko odgadłam, jakie jest rozwiązanie zagadki, zdarzyło się też parę historii, które mnie całkowicie zaskoczyły.
Alf plusminus Linia koment
Jak przeczytam to zmienię :P
Igara plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czytałam, gdyż była to moja lektura dodatkowa i cóż... Muszę stwierdzić, że bardzo mi się podobała. Agata Christie ma talent do pisania kryminałów i muszę przyznać, iż prawie żadnej z dwunastu zagadek Herkulesa nie odgadłam tzn. kto jest sprawcą.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Różniste,
xp2001 Linia koment
Przeczytane:2016-03-12, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-18, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2006-03-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Kryminały,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2012-11-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
miriel3 Linia koment
Przeczytane:2011-11-26, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów