Dwie ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia

Data wydania: 2006
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-7399-151-4
Dodał/a książkę:mrowka
Na początku II wojny światowej, na rozkaz Stalina, ponad półtora miliona Polaków wypędzono ze wschodniej Polski i zesłano do obozów przymusowej pracy na Sybir i na inne obszary Związku Radzieckiego. W tych warunkach znaczna część zesłańców zmarła lub zaginęła. 120 000 Polaków ewakuowano do Iranu, w tym około 20000 dzieci. Z czasem dzieci rozesłano w różne cześci świata. Książka opisuje losy 732 dzieci, w większości sierot, które w 1944 roku wysłano z Iranu do Nowej Zelandii. Tymczasowy przytułek, mający trwać tylko do końca wojny, po Jałcie przemienił się dla większości z nich w stały pobyt. Ich wspomnienia po sześćdziesięciu latach mówią o niezwykłym życiu w obcym kraju na końcu świata.

iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Niezwykłe losy polskich dzieci skazanych na wojenną tułaczkę. Przeżyły piekło, by trafić do innego świata, najpierw do Iranu, potem Nowej Zelandii. Wspomnienia dzieci, ich dzieci oraz ludzi, którzy otworzyli dla nich nie tylko swoje domy, ale też serca. Wspomnienia dotyczące spotkań po latach. Warto przeczytać, zwłaszcza w tych zwariowanych czasach.
Sumire Linia koment
andr Linia koment