Okładka książki - Dziedzictwo Sinobrodego. Śmierć i tajemnice od Bartóka do Hitchcocka

Dziedzictwo Sinobrodego. Śmierć i tajemnice od Bartóka do Hitchcocka

Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2013-12-15
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-61432-63-0
Dodał/a książkę: Noelka

Sinobrody - legenda homme fatal - historia męskiej przemocy w związkach i emancypacji kobiet - od wieków fascynowała pisarzy, kompozytorów i filmowców, m.in. Alferda Hitchcocka i Jane Campion. Tu swe spojrzenie prezentują znakomici badacze kultury - Griselda Pollock, Victoria Anderson, Maria Tatar i inni.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Przeczytane,
Historia Sinobrodego od wieków fascynowała pisarzy, kompozytorów i filmowców (m.in. Alfreda Hitchcocka czy Jane Campion). Nic dziwnego, skoro to bardziej horror niż baśń, która pokazuje, że instytucja małżeństwa to nie tylko słowa "i żyli długo i szczęśliwie". Dziedzictwo Sinobrodego. Śmierć i tajemnice od Bartóka do Hitchcocka to zbiór tekstów znakomitych badaczy na temat motywu Sinobrodego w literaturze, teatrze i filmie. Jego współtwórcami są: Griselda Pollock, Victoria Anderson (redaktorzy) oraz Maria Tatar, Mererid Puw Dawies, Dawid Cooper, Michael Hiltbrunner, Elisabeth Bronfen i Jan Christie. Celem publikacji jest pokazanie, co dzieje się z kluczowymi elementami baśni o Sinobrodym, kiedy zostają przetworzone w różnych formach kulturowo-estetycznych - w obrębie teatru, muzyki, literatury, sztuk wizualnych i kina. Sinobrody (nie mylić z piratem Czarnobrodym) jest postacią z bajki Charlesa Perraulta, ze zbioru Opowieści z minionego czasu, pochodzącej z 1697 roku. Historię tę opisali także bracia Grimm. Książę słynął z niezwykłego okrucieństwa oraz zabijania swoich żon. Ostatnia jego partnerka ledwo uniknęła śmierci z powodu nieposłuszeństwa. Sinobrody przed niespodziewaną podróżą zostawił jej klucze do wszystkich komnat, lecz nie pozwolił wchodzić do jednego pokoju. Jak łatwo się domyślić, kobieta była tak ciekawa, że pod jego nieobecność zakradła...
Link do recenzji
Avatar użytkownika - jaszczowka