Opis ksiązki
Kup Teraz

Dziesięć tańczących kobiet

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data wydania: 2016-04-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-64980-23-7
Liczba stron: 226
Dodał/a książkę:czytam
Bulwersowały, kochały, walczyły o swoje miejsce w świecie baletu, ale przede wszystkim zmieniały oblicze współczesnego tańca. Dla jednej z nich Ravel skomponował słynne Bolero, inna kształciła umiejętności taneczne m.in. Lizy Minelli i Diane Keaton, kolejna oskarżyła Beyoncé o plagiat, jeszcze inna była żoną ambasadora Panamy. Jak pracowały? Jak wyglądało ich barwne życie? Która z pań zasługuje na miano królowej wśród tańczących kobiet?

Czas na kobiety – Jacek Marczyński postanowił napisać kontynuację książki „10 tańczących facetów” z 2014 roku, która prezentowała 10 największych tancerzy naszych czasów. Tym razem czytamy o 10 tańczących paniach, wśród nich znalazły się: Isadora Duncan, Martha Graham, Marie Rambert, Margot Fonteyn, Maja Plisiecka, Alicia Alonso, Pina Bausch, Anne Terese de Keersmaeker, Sasha Waltz i Bronisława Niżyńska.

„Poziom baletu w ostatnich dekadach niesłychanie się podniósł. Tak mówiło się, co prawda, już ćwierć wieku temu, więc jeśli dziś tę opinię nadal się wyraża, mamy najlepsze potwierdzenie faktu, że balet nieustannie się rozwija. Obserwujemy ciągły postęp techniczny, poza tym dzisiaj balet jest bardziej sztuką choreografa, dawniej bardziej był chyba sztuką wykonawcy. A jednak nie poruszają mnie trzydzieści dwa fouettés, nawet jeśli wszystkie zostaną wykonane precyzyjnie w tym samym miejscu, gdyż tancerka umie zapanować nad tym, by podczas ciągłych obrotów nie przemieszczać się po scenie. Sztuka współczesna bardziej mnie porusza, tym niemniej lubię konwencjonalne przedstawienia baletowe pod warunkiem wszakże, że dostrzegam w nich osobowości. I właśnie na tym polega różnica między prawdziwym artyzmem, jaki prezentowała na przykład Maja Plisiecka i inne bohaterki tej książki, a jedynie bardzo dobrym tańcem.”

Krzysztof Pastor, Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego

„Kiedy skończyłem ostatni rozdział Dziesięciu tańczących facetów, byłem niemal pewien, że napiszę drugą część baletowych opowieści. Nie przypuszczałem, że stanie się to tak szybko (to efekt zachęt wydawnictwa i Teatru Wielkiego- Opery Narodowej) oraz że ta praca okaże się pełna zaskoczeń. Kobiety w tańcu są nie tylko bardziej ulotne, nieuchwytne, jak kiedyś sądziłem, ale to fascynujące indywidualistki. Wystarczy spojrzeć, jak różnorodne są moje bohaterki. Obok klasycznych łabędzi i romantycznych zjaw mamy tu kobiety przełamujące obyczajowe tabu, wspaniałe menedżerki i niepokorne artystki wytyczające nowe szlaki w sztuce tańca.”

Jacek Marczyński
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martakaczmar plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Balet i jego gwiazdy, może nie są powszechnie znane, jednak nie oznacza to, że nie wzbudzają ciekawości. Powstało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących ciężkiej pracy, jakie muszą wykonywać zawodowi tancerze, aby osiągnąć wysoki poziom umiejętności. Tym razem autor ,,Dziesięć tańczących kobiet" przedstawia nam fascynujące historie kobiet, dla których ,,ruch i muzyka są podstawą życia, a wykształcenie wewnętrznego poczucia rytmu daje większe wyczucie i zrozumienie piękna oraz harmonii, powiększa wrażliwość artystyczną, wpływa również dodatkowo na wiele procesów psychicznych." Książka ta to zestawienie dziesięciu największych osobowości baletu i ich ciężkiej drogi na szczyt. Opisywane biografie, niekiedy bardzo skomplikowane, w naprawdę ciekawy sposób są przedstawione w książce. Autor, każdy rozdział poprzedza fotografią danej artystki, aby potem móc w krótki sposób streścić całe życie poszczególnych kobiet. Jednak o ile historie dzieciństwa są potraktowane skrótowo, o tyle losy artystek w dorosłym życiu oraz osób, które je ukształtowały są już opisane w większych szczegółach. Książka pod względem poziomu nie odbiega od najlepszych biografii. Autor wykazał się dużą wiedzą opisując szczegóły z życia poszczególnych baletnic, zarówno z kraju, jak i z całego świata. Większość opisywanych wydarzeń w książce, to te które miały miejsce w XIX i na początku XX wieku. Jednak, a może właśnie dlatego książkę czyta się wyśmienicie. Polecam ją nawet tym, dla których balet jest całkiem obcy.

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziesięć tańczących kobiet Nienarysowane historie
Bohdan Butenko
Okładka - Dziesięć tańczących kobiet Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz
Okładka - Dziesięć tańczących kobiet Sekret sprzed lat
Katarzyna Redmerska
Okładka - Dziesięć tańczących kobiet Woody Allen. Wywiady
pod redakcją E. Kapsisa
Okładka - Dziesięć tańczących kobiet Dziennik
Wacław Niżyński
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów