Elizabeth Costello

Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 83-240-0636-2
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Elizabeth Costello, powszechnie ceniona pisarka, podczas sympozjów, dyskusji i pogadanek miarowym głosem odczytuje swe wykłady, nie bacząc na opinie publiki. Starsza, nieco kostyczna pani o nienagannym wyglądzie okazuje się jednak maską, zza której raz po raz wygląda twarz autora. Granica między poglądami Coetzeego a przemyśleniami jego fikcyjnej bohaterki niebezpiecznie zaczyna się zacierać. Kim właściwie jest Elizabeth Costello? Porte parole słynnego pisarza czy też niezależnym tworem jego wyobraźni, aktorką wygłaszajacą tekst wykładu Coetzeego, a może prowokacją...? Kolejne dzieło noblisty to niezwykła powieść-esej, wykraczająca poza konwencje literackie. Inspiruje i zarazem drażni, zmusza do zajęcia stanowiska, nie pozwala pozostać obojętnym.
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Wyzwanie - wszystkie stworzenia duże i małe,
Książka, która nieco skojarzyła mi się z "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Zwłaszcza, że obie te książki czytałam jedna po drugiej. Obie główne bohaterki są już niemłode i walczą o prawa zwierząt, choć w odmienny sposób. Elizabeth Costello jest uznaną pisarką, która wygłasza wykłady na uniwersytetach. Jednakże i w tym przypadku można mówić o pewnej podwójnej moralności postaci (o Janinie pisałam recenzując "Prowadź..."). Otóż Elizabeth jest wegetarianką, brzydzącą się mięsożercami. Wszystko pięknie, ale sama stwierdza, iż nie przeszkadza jej to w noszeniu torebki z naturalnej skóry. Prócz tego w obu powieściach przyrównuje się zabijanie zwierząt go holocaustu. Książkę tę można przeczytać, choć mnie niestety nie wciągnęła. Jednakże nie odmawiam jej waloru artystycznego.
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
Muminka789 Linia koment