Opis ksiązki
Kup Teraz

Farma lalek

Ocena ( 11 osób )
5.4
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2013-06-19
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788375365542
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:takahe
Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic.

Dla komisarza Jakuba Mortki staż w Krotowicach miał być odpoczynkiem i spokojną chwilą na przemyślenie własnego życia. Zamiast tego będzie zmuszony szukać sprawcy makabrycznej zbrodni, której okrucieństwo przerasta wszystko, z czym do tej pory się spotkał.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,audiobooki,polskie czytanie,
To moje pierwsze spotkanie z p. Chmielarzem i na pewno nie ostatnie. Mamy coraz więcej polskich pisarzy, którzy piszą fantastycznie czytające się kryminały. Chmielarz stworzył postać komisarza Mortki. Poznajemy jego sposób prowadzenia sprawy, jego życie prywatne, rodzinę. Fantastyczne tempo, bardzo dobra intryga, wyrazisty bohater. Świetnie się słucha. Na tyle świetnie, że słucham kolejną książkę tego autora.
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Wojciech Chmielarz debiutował w 2009 roku publikując opowiadanie w antologii firmowanej przez "Nową Fantastykę". Tego opowiadania nie znam, więc nie mam pojęcia czy jest dobrym fantastą, ale po lekturze książki "Farma lalek" mogę stwierdzić, że jest świetnym kryminalistą. Wspomniana "Farma" (wydana w 2013) jest drugim tomem o przygodach warszawskiego policjanta Jakuba Mortki (pierwsza pt. "Podpalacz" ukazała się w 2012, a trzecia i jak na razie ostatnia wyszła w 2014 roku i nosi tytuł "Przejęcie").

Mortka został służbowo przeniesiony na Dolny Śląsk, do niewielkiego miasteczka Krotowice. Nie ma tu zbyt wiele do roboty - sprawy przy których pracuje to najczęściej przemoc domowa, zakłócanie porządku i od czasu do czasu konflikty pomiędzy ludnością polską a romską.
Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia znika jedenastoletnia dziewczynka. Początkowo wszystko wskazuje na działalność jakiegoś pedofila (świadek opisuje samochód do którego dziecko wsiadło) i nawet dosyć szybko podejrzany zostaje ujęty. Dziecka przy nim nie ma, wiec policjanci rozpoczynają poszukiwania zwłok. Na szczęście Marta odnajduje się żywa i cała, ale równocześnie Mortka wpada na ślad czegoś znacznie poważniejszego: w starym zalanym wodą szybie policjant odnajduje koszmarnie okaleczone ciała kilku kobiet...

Jak na dobry kryminał przystało książka trzyma w napięciu a rozwiązanie sprawy jest dość zaskakujące. Ale to znajdzie czytelnik w większości książek tego typu. To czym książka Chmielarza się wyróżnia jest pokazanie policyjnej rzeczywistości - praca biurowa, problemy techniczne i personalne, przepychanki pomiędzy poszczególnymi instancjami, itp. Dla Mortki praca w Krotowicach stanowi jeszcze większe wyzwanie - jest człowiekiem z zewnątrz i miejscowi stróże prawa odnoszą się do niego z nieufnością...
Dodam, że ważny element fabuły stanowi "sprawa romska" - Romowie izolują się od Polaków, żyją według własnych reguł i swojego prawa, czym w żaden sposób nie zaskarbiają sobie sympatii. Autor przy okazji opisów wzajemnych relacji między obydwiema społecznościami podaje sporo informacji na temat Romów - stanowi to niejako dodatkowy bonus dla czytelnika.

Ciekawa, dobrze napisana książka - polecam :)
Isgenaroth plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,E-book,Mam,
Przy okazji lektury pierwszej powieści Wojciecha Chmielarza zatytułowanej ,,Podpalacz", wiedziałem, że mam do czynienia z autorem, który swoim debiutem udowadnia, że nie jest pisarzem tuzinkowym, a jego bohaterowie są tymi, o których się długo pamięta i czeka na ich kolejne przygody. Pierwsza powieść nie była może tak bardzo porywająca, ale widać było po niej, że autor wie co chce w literaturze osiągnąć i co chce przekazać swoim dobroczyńcom, czyli czytelnikom.
Chwaląc wtedy Wojciecha Chmielarza, wiedziałem co robię, a autor jakby mi się za to odwdzięczając swoją kolejną powieścią pt. ,,Farma lalek" zapewnił kilka godzin doskonałej i intrygującej rozrywki.
Nowa powieść Pana Wojciecha Chmielarza podbiła moje serce od razu na samym początku. Spowodowane to było umiejscowieniem akcji w Karkonoszach, w miejscach, które dosyć niedawno odwiedzałem. Ta przepiekana i urokliwa część Dolnego Śląska znalazła wspaniałe odzwierciedlenie w fabule książki. Autor znakomicie wykorzystał jej potencjał, co bardzo pozytywnie wpłynęło na odbiór całej powieści. Krajobrazy i aura tajemniczości związana z tymi okolicami dodała tylko smaczku i wiele razy pobudzała moją wyobraźnię, ale też przywoływała wspomnienia związane z moimi wycieczkami, które odbywałem w tych miejscach.
Poza tymi wspaniałymi krajobrazami ,,Farma lalek" jest emocjonującym i wielowątkowym kryminałem z doskonałym obyczajowym tłem. Autor przedstawia w nim czytelnikowi nie tylko relacje pomiędzy mieszkańcami miasteczka a społecznością romską, zamieszkującą te tereny, lecz także w doskonały sposób pokazuje zależności, nie tylko służbowe, w miejscowym komisariacie Policji. W wiarygodny sposób przedstawia relacje pomiędzy funkcjonariuszami i ich rodzinami, aspekty konfliktu z ludnością romską oraz zasady funkcjonowania takiej społeczności.
Przyznać muszę, że pochłonąłem ten kryminał niczym świeżutką bułeczkę i cieszyłem się, bo autor wiele razy mnie zadziwił swoimi pomysłami. Akcja nie zwalniała ani na chwilę i powodowała ciekawość, która nakazywała jak najszybsze dotarcie do zakończenia, które w pewien sposób mnie wzruszyło a także zaskoczyło.
Chociaż w powieści tej można odnaleźć błędy dotyczące formalności służbowych policjantów, wykonywanych na miejscach zdarzenia i w samym komisariacie, myślę, że mogę to jeszcze wybaczyć autorowi. Fakt, że to dopiero druga książka Pana Chmielarza, zmusza mnie do tego, abym darował takie niedociągnięcia i ocenił tę książkę jako bardzo dobrą. Jednak przy następnej, na którą oczywiście będę czekał, nie będę już taki wyrozumiały.

Ocena: 5/6
sarenka29 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Must read
http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/08/farma-lalek-chmielarz.html
justyna1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ostatnio miałam przyjemność przeczytać a raczej połknąć książkę Wojciecha Chmielarza Farma lalek. Jest to książka w 100% taka jaką lubię a więc jest wyrazisty główny bohater, jest napięcie, wartka akcja. Książka wciąga od pierwszych stron i czyta się ją jednym tchem. Czytelnik nie będzie mógł zasnąć dopóki nie odkryje, kto stoi za brutalnymi morderstwami i czym tak naprawdę jest tytułowa farma lalek. Ta książka jest świetnym dowodem na to, iż życiem małej społeczności może zmienić się nagle i to o 360 stopni. Gorąco polecam tę pozycję miłośnikom Morki i dobrego kryminału
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Chmielarz nie zawodzi. Skomplikowana intryga w małym, wydawałoby się że sennym miasteczku, konflikty społeczne, atmosfera tajemnicy unoszącej się za każdym rogiem. Świetne!
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Elia Linia koment
Przeczytane:2014-09-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane dawniej,
wika9 Linia koment
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone,Przeczytane przed 2014,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
nika7423 Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Farma lalek Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Farma lalek Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Farma lalek Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Farma lalek Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Farma lalek Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów