Okładka książki - Friedrich Nietzsche. Dzieł‚a wszystkie. Notatki z lat 1885-1887

Friedrich Nietzsche. Dzieł‚a wszystkie. Notatki z lat 1885-1887

Wydawnictwo: Officyna
Data wydania: 2012-03-04
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-62409-26-6
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: justa21

Ocena: 5 (1 głosów)

Przedostatni tom Nachlassu Nietzschego obejmuje zapiski z okresu od jesieni 1885 roku do wiosny 1886. Zamieszczone w nim szkice odnoszą się zarówno do kategorii filozoficznej „wola mocy” i jej wielopłaszczyznowej wykładni, jak też do planowanego dzieła Wola mocy. Znajdują się tutaj pomysły odnośnie do tytułów samego dzieła, jak i poszczególnych ksiąg. Chronologia i częstotliwość tytułu: Wola mocy. Próba przewartościowania wszystkich wartości. W czterech księgach, pozwala przypuszczać, że właśnie taki tytuł zamierzał Nietzsche nadać planowanemu dziełu. Inne tytuły-projekty to Wola mocy. Próba nowej wykładni wszelkiego dziania się, Wola mocy. Próba nowej wykładni świata, Wola mocy. Oznaki pewnej filozofii przyszłości. W tomie dwunastym znajdują się również liczne odniesienia do wcześniejszych dzieł, jak Narodziny tragedii czy Niewczesne rozważania, co daje możliwość prześledzenia rozwoju myśli autora Ecce homo i krytycznego, analitycznego obcowania z nią. Daje też pewien obraz żywej myśli, rodzenia się pomysłów, ich modyfikacji. W sumie lektura prac nieopublikowanych stanowi doskonałe tło, na którym tym lepiej i tym pełniej można odczytywać zawiłą, wieloznaczną i niekiedy aporetyczną, ale ogromnie inspirującą myśl „wielkiego filologa”. Każdy tom Nachlassu to wręcz kopalnia dla badaczy i miłośników Nietzschego.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-03-16, Przeczytałem,

Notatki „wielkiego filologa”

 

Kto nie umie przysiąść na progu chwili, puszczając całą przeszłość w niepamięć, kto nie jest zdolny trwać w miejscu jak bogini zwycięstwa, nie doznając zawrotu głowy ani lęku, ten nigdy nie dowie się, czym jest szczęście – pisał Nietzsche, filozof, filolog klasyczny, poeta i prozaik. Z jego twórczością stykamy się zazwyczaj w czasach szkolnych, choć jego dzieła traktowane są fragmentarycznie, a fragmenty te nie oddają w pełni głębi przemyśleń ani idei tego myśliciela. Wykorzystanie pewnych haseł filozofii Nietzschego przez ideologię nazistowską (w szczególności takich pojęć, jak „nadczłowiek” czy „moralności panów” sprawiło, że stał się postacią kontrowersyjną i niesłusznie traktowaną jako ideolog faszyzmu.

 

Dziś z twórczością Nietzschego możemy zapoznać się dzięki obszernej publikacji Friedrich Nietzsche. Dzieła wszystkie. Notatki z lat 1885 - 1887 wydawnictwa Officyna. W dwunastym już tomie zebrane zostały szkice dotyczące kategorii filozoficznej „wola mocy” oraz do dzieła Wola mocy, wydanego już po śmierci poety. Książka jest zarazem szóstym, przedostatnim tomem zawierającym krótkie pisma, notatki i szkice, podzielone chronologiczne według czasu ich powstania. Docenić należy systematykę zamieszczonych w zbiorze notatek, które zostały oznaczone numeracją oznaczającą okres powstania danego fragmentu oraz kolejny numer porządkowy w tym okresie.

 

Okres, z którego prace zostały zawarte w tomie, jest o tyle interesujący, że w życiu Nietzschego nie działo się nic istotnego, w przeciwieństwie do późniejszego, czy nawet wcześniejszego okresu jego życia. Po trzech częściach Zaratustry mógł Nietzsche oddać się pielęgnacji swojego zdrowa oraz pisaniu czwartej i ostatniej części dzieła, uznanego za najważniejsze dzieło filozofa, swego rodzaju kompilację jego poglądów. W 1886 ukazało się jego Poza dobrem i złem, zaś w roku 1987 pojawiła się publikacja Z genealogii moralności.

 

Notatki zawarte w zbiorze Friedrich Nietzsche. Dzieła wszystkie. Notatki z lat 1885 - 1887 oscylują wokół kilku tematów. Oprócz wątków pojawiających się we wcześniejszych dziełach, Nietzsche dostrzega pojawiające się zjawiska i formułuje nowe koncepcje. Pojawienie się tych nowych problemów poddanych pod rozwagę to wynik dogłębnej analizy nowoczesności, koncentracja na nihilistycznym rozkładzie dotychczasowych ideałów metafizycznych oraz kształtowanie się kluczowych figur myśli Nietzscheańskiej.

 

W jego twórczości nasila się krytyka tradycji metafizycznej przy jednoczesnej tendencji do obrony przed groźbą relatywizmu. Ostatecznym celem krytyki metafizyki było przeciwstawienie się substancjalnemu rozumieniu podmiotu, utożsamianego z procesem bezosobowej myśli przeciwstawianej ciału, przypadkowości i zmianie. Na nową płaszczyznę Nietzsche przenosi również wojnę wypowiedzianą moralności. Poeta był również przekonany, że kultura nowoczesna stoi na skraju przepaści, a konsekwencją tego było obsesyjne dążenie do odróżnienia własnej filozofii od dążeń kultury romantycznej.

 

Lektura zbioru notatek z lat 1885-1887 otwiera nas na nowe prądy myślowe, zaś obszerna przedmowa Artura Lewandowskiego pozwala umiejscowić notatki w kontekście nowych idei i myśli twórczych filozofa. Z uwagi na trudność w interpretacji tekstów jest to lektura przede wszystkim dla filozofów, filologów i historyków zgłębiających życie Nietzschego oraz jego utwory. Zebrane w zbiorze nie publikowane dotąd prace rzucają nowe światło na myśli filozofa i mogą stanowić punkt wyjścia do dalszej analizy jego dzieł czy koncepcji.

Link do recenzji
Inne książki autora
Friedrich Nietzsche. Dzieł‚a wszystkie. Notatki z lat 1885-1887
Friedrich Nietzsche0
Okładka ksiązki - Friedrich Nietzsche. Dzieł‚a wszystkie. Notatki z lat 1885-1887

Przedostatni tom Nachlassu Nietzschego obejmuje zapiski z okresu od jesieni 1885 roku do wiosny 1886. Zamieszczone w nim szkice odnoszą się zarówno do...

Wiedza radosna
Friedrich Nietzsche0
Okładka ksiązki - Wiedza radosna

Sformułowane najczęściej w postaci aforyzmów poglądy Nietzschego pozostają od ponad stu lat ważnym punktem odniesienia dla wielu artystów i filozofów....

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy