Okładka - Friszta. Opowieść kabulska

Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-75-36042-4
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Friszta. Opowieść kabulska
"Czekamy na Ciebie Petra... wracaj do nas - wciąż pamiętam dziecięce głosy na kasecie przemyconej z Groznego. Ale Petra nie mogła wrócić. Rosjanie wyrzucili ją z Czeczenii bez prawa powrotu & Zostawiła swój sierociniec pod opieką męża - Ingusza. Jakiś czas potem dotarła wieść o jego porwaniu i śmierci. W pożyczonym niewielkim mieszkaniu w Pradze mogliśmy więc tylko oglądać kasetę. Patrzeć na tych którym w czeczeńskim piekle Petra dała miłość i nauczyła śpiewać czeskie piosenki...Są takie kobiety których nie sposób zapomnieć bo mają coś w sobie z aniołów. Taka jest Petra. Zawsze zostawia po sobie dobro & Piszę z Kabulu. Nie wiem czy Petra jest jeszcze w Afganistanie. Nie mam do niej telefonu, ani maila. Czytam Frisztę. Za oknem wiatr, pył... Burza piaskowa. Kilka godzin temu w centrum miasta zginęło czterech Talibów i kobieta w ciąży. I myślę że właśnie portret tej ostatniej ofiary znajduję we `Friszcie` "Marcin Mamoń "Od Petry Prochazkovej dowiadujemy się rzeczy, których nie powiedzieliby nam Afgańczycy. Albo uznaliby je za zbyt intymne (Afgańczycy biją żony a w noc poślubną palą z nimi haszysz) albo za nieistotne (mężczyźni sikają w kucki a dzieci nie noszą majtek). Zwyczaje bohaterów `Friszty` bywają egzotyczne. Męża napawa dumą, że żona z kolacji z zagranicznymi gośćmi wróciła w bagażniku a nie, jak reszta pasażerów, na siedzeniach. A upokarza go, że odezwał się do niej obcy mężczyzna. Jednak duma jest zawsze słodka, a upokorzenie wszędzie boli tak samo. To mądra, wzruszająca i dowcipna książka o Innym, który nie jest wcale taki inny." Ludwika Włodek-Biernat
Recenzja
Damian_Gajda Linia koment
Na półkach:

Czy Słowianka może w frapujący i oryginalny sposób pisać o ogarniętym wojną Afganistanie? Takie pytanie postawiłem sobie przed lekturą drugiej jak dotąd przetłumaczonej na język polski powieści czeskiej pisarki - Petry Prochazkovej. Odpowiedź jest bardzo niejednoznaczna, ponieważ wieloaspektowość tej obszernej powieści rodzi w odbiorcy zarówno chwile ekstatycznej radości, jak i żalu, refleksji i bolesnego smutku.

„Friszta” jest owocem zainteresowań pisarki kulturą Wschodu. Z oburzeniem pisze o niezrozumieniu tej mieniącej się wszystkimi barwami obyczajowości

azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,