Opis ksiązki
Kup Teraz

Gdzie jest korona cara?

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2015-08-21
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7856-354-9
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:ksiazkomania
Przygoda na obozie wspinaczkowym zamienia się w poszukiwanie skarbów. Igor chodzi do klasy z Moniką, ale zaczyna z nią rozmawiać dopiero na obozie w Zamku Czocha. Kiedy dołączy do nich kuzynka Ala i dopiero poznany Miras okaże się, że stworzą znakomity zespół. Na szczęście kilku szalonych pomysłów nie zrealizują. Opiekuje się nimi pan Marcin Krygier - zafascynowany historią nauczyciel. To on wprowadzi młodzież w świat historycznych zagadek związanych z zaginionymi tuż po Drugiej Wojnie Światowej klejnotami. Wszyscy oni nie przypuszczają, że stare, opowiedziane wielokrotnie historie o skradzionych skarbach mają w sobie ziarno prawdy. Nauczyciel zauważy, że świeże, młode spojrzenie może okazać się pomocne i otworzyć nowe ścieżki w poszukiwaniach. Nasi bohaterowie będą się wspinać w skałkach, zjada na tyrolce i złapią bakcyla wspinaczki górskiej. Wyruszą na poszukiwania tajnych, zamkowych tuneli. Wezmą udział w pościgu za złodziejem i rozwiążą kilka łamigłówek zanim odnajdą… Odnajdą Koronę Cara?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ksiazkomania plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Recenzenckie,x52 książki 2015,

Poszukiwanie skarbów.


Dobrze wiemy jak ważne jest czytanie wśród młodzieży, i tej młodszej, i tej starszej. Czytanie kształtuje młodego człowieka, sprawia, że staje się on bardziej kreatywny. Dobrze jest też nakierować młodzież na odpowiedni tor, książki, które powinny przeczytać. ,,Gdzie jest korona cara?" to książka, którą zdecydowanie trzeba polecać młodym czytelnikom. Nie oznacza to, że ktoś dorosły nie może jej przeczytać, wręcz przeciwnie - każdemu dorosłemu należy się czasem powrót do czasów szkolnych, do letnich obozów, do wakacji pełnych przygód.


,,To, co dla jednych jest igraszką, łatwizną, banałem, jak mówicie, dla innych może być czymś nieosiągalnym. Każdy z nas ma swój własny szczyt."


Igor, Monika, Ala, Miras i reszta autobusu pełnego dzieciaków wyjeżdżają na letni obóz wspinaczkowy. Pod opieką Bossa - pana od historii - wyruszają do Zamku Czocha. To mają być niezapomniane dwa tygodnie. I faktycznie są. Wspinaczki, zjazdy tyrolką, łapanie złodzieja i poszukiwanie skarbów - to wszystko składa się na najbardziej niezapomniane, pełne przygód i fantastycznych zdarzeń wakacje.


Chyba każdy przyzna mi rację, że najtrudniej jest napisać książkę dla młodzieży - młodszej młodzieży. Trzeba uważać na słownictwo, na styl i wyrażenia, ale przede wszystkim trzeba mieć oryginalny pomysł na fabułę, taki, który przyciągnie czytelnika już od pierwszych stron. Wiemy jak wymagające są dzieci i wiemy jak trudno jest znaleźć im zajęcie. Tak więc czytanie powinno im sprawiać radość, a do tego potrzebna jest dobra książka przygodowa. Taką właśnie jest debiut Artura Pacuły ,,Gdzie jest korona cara?". Pełno w niej przygody, humoru, ale to co ją wyróżnia to zawarta w niej historia. Dzięki takiemu połączeniu czytelnik nie tylko przenosi się dziedziniec Zamku Czocha i poznaje jego tajemne przejścia, ale również uczy się historii w bardzo przyjemny sposób. Duża część młodzieży jest na bakier z historią i nie mam im tego za złe, sama nigdy nie lubiłam tego przedmiotu, lecz dzięki książce polskiego autora przygoda z historią staje się o wiele ciekawsza.


Inaczej czytają dzieci, inaczej dorośli, dlatego jeśli napiszę, że książkę czyta się stosunkowo szybko, a nawet bardzo szybko, to nie oznacza, że czytelnik, do którego głównie jest kierowana powieść przeczyta ją w jeden wieczór. Jednak książka jest warta zarwania nocki. To gdzie nas przenosi autor, to jak ubarwia każdą akcję, to jak wzbudza naszą ciekawość zasługuje na wielkiego plusa. Napisanie dobrej książki jest trudne, ale napisanie ciekawej książki dla najbardziej wymagających czytelników - to zadanie dla niektórych niewykonalne, lecz autorowi udało się dojść do zamierzonego celu i stworzyć książkę, która powinna znaleźć się na półce każdego młodego czytelnika. Wcześniej wspomniałam, że również nieco starsi książkomaniacy powinni przeczytać ,,Gdzie jest korona cara?" i tego stwierdzenia będę się trzymać. Każdemu z nas należy się czasem oderwanie od rzeczywistości i przeniesienie do czasów młodości, wakacji pełnych przygód i dziecięcej spontaniczności.


W książce prócz dobrej fabuły, niezapomnianych akcji i dobrze wykreowanych bohaterów znajdziemy rysunki, które umilą czytanie niejednemu czytelnikowi. Świetnie pasujące do rozdziałów obrazki sprawiają, że czytanie staje się jeszcze bardziej realistyczne i ciekawsze.


Książkę będę polecać każdemu, bo jest tego warta. Mimo, że już dawno mam czasy szkolne za sobą to przygoda jaką przeżyłam w trakcie poszukiwania korony cara pozostanie ze mną na długo.

awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Każdy ma nadzieję, że znajdzie koronę cara".


Któż z nas nie chciał w dzieciństwie przeżyć wspaniałej przygody w postaci odnalezienia prawdziwego skarbu? Pragnienie to towarzyszy chyba każdemu pokoleniu, zarówno "analogowemu" jak i "cyfrowemu", bowiem każdy człowiek pielęgnuje gdzieś w sobie gen poszukiwacza skarbów. Będąc już całkowicie dorosłym, warto czasami przypomnieć sobie, jak smakuje wspólne odkrywanie tajemnicy sprzed wieków. Ukryty skarb bowiem czeka na swojego odkrywcę, więc nie ma co dłużej zwlekać.

Artur Pacuła to człowiek, który uwielbia zagadki i zadawanie pytań. Autor od dawna pisał wyłącznie dla siebie krótsze formy, a książka "Gdzie jest korona cara?" jest jego debiutem literackim. Inspiracją dla powstania powieści przygodowej był Zamek Czocha, o którym autor przeczytał chyba wszystkie książki.

Monika, Igor, Ala i Miras to uczniowie szkoły podstawowej, którzy w wyniku splotu różnych okoliczności, znajdują się na tym samym obozie wspinaczkowym, którego miejscem bazowym jest Zamek Czocha, pełen legend o skrywanych w jego murach, skarbach. Dzieciaki pod wodzą historyka i znakomitego wychowawcy - Bossa, poznają barwną historię zamku oraz... szukają legendarnego skarbu - korony cara. Czekają ich dni pełne niezapomnianych przygód.

Artur Pacuła poprzez kreację wymyślonej przez siebie historii przypomniał mi, ile radości i emocji może przynieść praca zespołowa pod postacią poszukiwania skarbu. "Gdzie jest korona cara?" to bowiem pełnokrwista powieść przygodowa dla młodzieży, która zawiera wszystkie elementy pozwalające mi uznać ją za wciągającą i wpisującą się w nurt literatury młodzieżowej. Warto także podkreślić, iż to książka nie tylko dla nastolatków, ale także będąca idealną odskocznią dla dorosłych czytelników, bowiem losy bohaterów zgłębiałam z wypiekami na twarzy.

Perypetie zgranej paczki dzieciaków pomiędzy którymi zaczyna rozwijać się prawdziwa przyjaźń posiadają walor typowo rozrywkowy, ale nie tylko, bowiem książka posiada także bardzo widoczną płaszczyznę edukacyjną. Warstwa ta wyraża się pod postacią przemycenia do fabuły powieści, wielu ciekawostek i faktów historycznych dotyczących zamku Czocha, regionu i naszej polskiej historii. Ważne jest to, że autor uniknął pułapki nadmiernego zasypywania czytelnika informacjami historycznymi, umiejętnie wplatając je w wartką akcję, tym samym nie nudząc młodego czytelnika. Myślę, że z książki tej można wyciągnąć o wiele więcej wiedzy, niż z najlepszej lekcji historii w polskiej szkole, bowiem Artur Pacuła w sposób nieco gawędziarski stara się przybliżyć wyjątkowość naszych dziejów. Poza tym, po lekturze jego debiutu, mam zwyczajnie ochotę pojechać do tego zamku, by zobaczyć na żywo wszystko to, o czym pisał autor.

Elementem wartym zaakcentowania jest wplatanie w fabułę poszukiwania skarbów przez czwórkę przyjaciół, wpływu nowoczesnych technologii na nasze obecne życie. Dzisiaj bowiem do szukania skarbu nie trzeba posiadać papierowej dużej mapy, wystarczy bowiem tablet z dostępem do internetu, a facebook umożliwi znalezienie dosłownie wszystkiego. Motyw ten dodał realizmu całej fabule, bowiem przecież dzisiejsza młodzież wysysa już z mlekiem matki zamiłowanie do elektronicznych gadżetów i dziwne byłoby, gdyby z nabytych umiejętności młodzi bohaterowie nie korzystali. Historia czwórki uczniów pokazuje także, że czymś o wiele wartościowszym jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i rozwiązywanie tajemnicy, niż ciągłe siedzenie w samotności ze słuchawkami na uszach, będąc zupełnie odciętym od świata zewnętrznego.

Czarno-białe ilustracje, jakie można znaleźć pomiędzy stronami książki, dodają jej uroku pomimo faktu, iż nie są to rysunki budzące jakiś wielki zachwyt. Biorąc pod uwagę walor edukacyjny i rozrywkowy powieści, pomiędzy którymi autor zachował odpowiednią proporcję, uważam debiut Artura Pacuły za udany. Zniechęcić może jedynie sam początek, ale po kilku stronach wartka akcja niezaprzeczalnie wciąga, nie pozwalając oderwać się od lektury ani na chwilę. Jestem ciekawa, jakie przygody będą przeżywać bohaterowie w drugiej części tej serii, która podobnież ma się zwać "Gdzie jest skrzynia z karabinami?".
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2015-12-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
break
Okładka - Gdzie jest korona cara? Lacrima
Anna Maria Pomianowska
Okładka - Gdzie jest korona cara? Pomarańcza Życia
Camilyan Margaret
Okładka - Gdzie jest korona cara? Chińskie ABC
Redakcja: Weid Lin
Okładka - Gdzie jest korona cara? Wspomnienia pędzlem ozdobione
Gianolio Teresa
Okładka - Gdzie jest korona cara? Gdzie muzyka gra
Barbara Wrzesińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów