Okładka książki - Gdzie mieszka pułkownik Buendia? Mówi Gabriel Garcia Marquez

Gdzie mieszka pułkownik Buendia? Mówi Gabriel Garcia Marquez

Wydawnictwo: KOS
Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: b.d
Liczba stron: 124
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: mrowka

Ocena: 0 (0 głosów)

Autor odwiedza prawzór Macondo ze „Stu lat samotności” - kolumbijską miejscowość Aracataca z dorzecza Magdaleny i lokalizuje tam miejsca znane z tej książki, a Gabriel Garcia Marquez w kilkugodzinnej rozmowie odsłania tajniki swego pisarskiego warsztatu i zdradza swe kulisy przyjaźni z kubańskim dyktatorem - Fidelem Castro. Dwa w jednym - reportaż i wywiad. Do tego świetnie dobrane zdjęcia z różnych okresów życia kolumbijskiego noblisty. Książka, na którą miłośnicy Gabriela Garcii Marqueza od dawna czekali.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Tor
Tor
Przeczytane:, Ocena: 4,

Ta króciutka, bo ledwie troszkę ponad stustronicowa, wypełniona na dodatek zdjęciami książka jest wywiadem ze znanym kolumbijskim pisarzem. Jej autorem jest polski dziennikarz, znawca Ameryki Południowej, i jego komentarze to także znaczna część książki.

Najpierw dowiadujemy się, jak jego sąsiedzi z wioski w której się urodził, reagują na wieść, że Marquez został laureatem literackiej nagrody Nobla w 1982 roku. Jest to mała, biedna, zapomniana wieś, którą pisarz opisał w jednej ze swych książek („Sto lat samotności”). Literat opowiada podczas rozmowy w jego domu w Kolumbii o problemach, jakie miał podczas pisania książki o narkobiznesie w jego kraju („Raport z pewnego porwania”), kiedy grożono jego rodzinie i jemu samemu. Miał mu wtedy pomóc sam... Fidel Castro. Obu mężczyzn łączy, jak zapewnia pisarz, wielka przyjaźń. Dyktator jest ponoć znawcą literatury, erudytą. Łączy ich swego rodzaju idealizm, myśl o rewolucji. Marquez ma pewne przywileje w Hawanie – willę, mercedesa. Ale – niektóre z jego powieści wciąż nie zostały tam wydane!

Książkę wypełniają jeszcze rozmowy o stylu pisania, metodach, strachu, jaki odczuwa każdy twórca, gdy zasiada za każdym razem przed maszyną do pisania.

Zdjęcia, bardzo liczne, i swobodne komentarze autora książki są interesujące i barwne, ale czytelnik może odnieść wrażenie, że wypełniają one luki w wywiadzie, który jest jak gdyby niepełny; czegoś mu brakuje. Ja sam zapytałbym pisarza o wiele jeszcze innych rzeczy. Wypytałbym go szerzej o ów „realizm magiczny”, bo rozmowa o nim jest, moim zdaniem, zbyt krótka.

Książka może zachęcić do przeczytania powieści Marqueza, jeżeli ktoś jeszcze tego nie uczynił, lecz mogła by być zdecydowanie pełniejsza.

Gabriel Garcia Marquez zakończył pracę twórczą, tak przynajmniej zapowiedział. Ostatnią jego książką była „Rzecz o mych smutnych dziwkach”.

Link do recenzji
Inne książki autora
Kuba 1958-1959
Roman Warszewski0
Okładka ksiązki - Kuba 1958-1959

Bitwy można wygrywać na wsi, ale wojnę na swoją korzyść rozstrzyga się w mieście. Nic lepiej nie streszcza przebiegu wojny domowej na Kubie z lat 1956-1959...

Skrzydła diabła, rogi anioła - mówi Mario Vargas Llosa
Roman Warszewski0
Okładka ksiązki - Skrzydła diabła, rogi anioła - mówi Mario Vargas Llosa

Roman Warszewski – dziennikarz i pisarz, autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów. Laureat prestiżowych nagród, niestrudzony globtroter, tropiciel...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy