Opis ksiązki
Okładka - Gulasz z turula
Kup Teraz

Gulasz z turula

Ocena ( 6 osób )
3.8
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2008
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-75-36040-0
Liczba stron: 186
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Gulasz z turula
"Krzysztof jest Polakiem, Varga jest Węgrem. Razem wprowadzają nas w mity i realia madziarskich dziejów, oprowadzają po zaułkach oraz promenadach Budapesztu, zagłębiają się w zrozumienie sumienia i pomników Węgrów, a także ich nostalgii. Bolesny dla Madziarów, fascynujący dla Polaków, esej Krzysztofa Vargi o traumach i bohaterstwach tak bliskiego, a przecież ciągle mało znanego nam narodu jest jednak drogą do zrozumienia Węgrów, których kochamy - nie znając! Gorąco polecam, choć w niejednej sprawie podyskutowałbym nie tyle z Krzysztofem, co raczej z Vargą. Najchętniej wszakże powłóczyłbym się z Autorem tych uroczych opowieści po Budzie i Peszcie, zaglądając do tak smacznie przez nich opisywanych knajpek i winiarni." Tadeusz Olszański "Polacy deklarują, że kochają Węgrów, lecz gdy spytać, skąd ten afekt, sensowna odpowiedź pada równie rzadko, jak deszcz w Sudanie. Historia Madziarów nie jest w dzisiejszej Polsce lepiej znana, niż dzieje Basków, choć Rzeczpospolita przez stulecia graniczyła z Koroną Świętego Stefana, o czym zdajemy się zapominać. Krzysztof Varga przywraca nam pamięć o Węgrach, co samo w sobie jest godne pochwały, lecz jeszcze zacniejszy jest sposób, w jaki to czyni. `Gulasz z turula` nie jest bowiem zwykłym historycznym esejem, lecz wadzeniem się z madziarskością, którą autor z racji pochodzenia nosi w sobie. A że i polskość w sobie nosi, więc widzi więcej, sięga głębiej, odczuwa boleśniej, bo przecież inną ma perspektywę spojrzenia, niźli Madziar z obojga Madziarów zrodzony. Doprawdy świetna książka." Robert Makłowicz „Chłopaki dorastają. Prozaik z Mokotowa odkrywa Węgry, kraj swoich przodków ze strony ojca. Osobisty przewodnik po meandrach kultury, historii i szaleństw Madziarów w XX wieku.” Aleksander Kaczorowski, „Rzecz o książkach” „Bardzo osobisty zbiór esejów o dawnych i współczesnych węgierskich sprawach, a przy okazji próba odsłonięcia madziarskich korzeni autora. Proza bezpretensjonalna, lekka i inteligentna.” Dariusz Nowacki, „Rzecz o książkach”
Recenzja
Damian_Gajda Linia koment
Na półkach:

Krzysztof Varga to człowiek rozdarty emocjonalnie między dwiema ojczyznami. Imieniem składa hołd miejscu, gdzie mieszka na co dzień, czyli Polsce, natomiast nazwisko wywiedzione jest z węgierskich korzeni pisarza.

Popękana tożsamość znajduje odzwierciedlenie w jego najnowszej książce - „Gulasz z turula”. Tym razem powieściopisarz pokusił się o napisanie przejmującego eseju, który traktuje o historii, a także pozycji Węgier we współczesnej Europie.

Varga wypatrzył skrywane od wie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,
Już dawno tak nie rozczarowała mnie pozycja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne, bo te ma w swojej ofercie głównie literaturą wartościową i rzadko zalicza wpadki. Wyczytałam już wiele czarnych egzemplarzy i choć seria Sulina nie należy do moich ulubionych, sądziłam że nominacja do Nike o czymś świadczy... Niestety, książka była dosyć bełkotliwa i mało błyskotliwa: żadnych godnych zapamiętania konkluzji, żadnych ciekawych anegdot. W żaden sposób do mnie nie przemówiła ani nie zainteresowała. Wydawała się wymęczona i naciągana. Zdecydowanie bardziej wolę recenzenckie oblicze Pana Vargi i jego opinie o książkach ukazujące się na łamach czasopism. Natomiast w roli Autora nie podchodzi mi on w ogóle. Próbowałam "Trocin", próbowałam "Gulaszu", za resztę dań podziękuję, bo po co się zmuszać, skoro nie podchodzi i przełyka się z trudem. Najwyraźniej nie moje smaki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: 52 książki 2014,
Nie mogę o tej książce powiedzieć nic złego. Niestety, jednak, nie mogę powiedzieć też nic dobrego. Zachęcona opowieścią o Czechach z tej samej serii, sięgnęłam po Węgry. I niestety nic z tej lektury nie wyniosłam. Żadnych ciekawych anegdot, żadnych historii, na które nagle mogę spojrzeć głębiej i inaczej. Wychodzi na to, że na Węgrzech jest ciężko. Tyle wniosków.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-06-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
martuska_ja Linia koment
Przeczytane:2011-02-01, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
LukaRhei Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów