OPIS KSIĄŻKI:

Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-09-09
Kategoria: Dla młodzieży
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?

Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!

Jędrek pilnie potrzebuje forsy! Nie dość, że szkolne cwaniaczki żądają haraczu, to jeszcze w telewizji pojawiła się reklama superwypasionej konsoli. A on, jako facet, który lubi być na czasie, koniecznie musi ją mieć. Niestety, rodzice niczego nie kumają i nie chcą nawet rozmawiać o pieniądzach. Chłopak musi więc sam postarać się o gotówkę, w czym mają pomóc pies rasy chihuahua oraz siostra zwana Wyjcem.

Na przeszkodzie staje podejrzany właściciel sieci warsztatów samochodowych...

Drugi tom znakomitej serii, która zachwyci fanów ,,Dziennika cwaniaczka"!

Ej, poznajcie Jędrka! Ma fajnych ziomali, wyszczekanego psa, siorkę o ksywce Wyjec i pecha z hajsem. Przez to wpada w megatarapaty, a jego staruszkowie... Nie, nie umiem tak pisać. Ale Autorzy tej książki umieją znakomicie. Napisali (i narysowali) pełnokrwistą, żywą, śmieszną, mocno osadzoną we współczesnych realiach opowieść, która z pewnością spodoba się wszystkim dzieciakom. Czyli ziomalom.

Michał Rusinek

Rafał Skarżycki - zawodowo pisarz i scenarzysta, prywatnie mąż, tata dwóch córek i właściciel psa. Publikuje od blisko dwudziestu lat i tylko dzięki temu, że debiutował jako siedemnastolatek, nie jest jeszcze w wieku emerytalnym. Los zetknął go z Tomkiem Leśniakiem w liceum - znajomość zaowocowała przyjaźnią i profesjonalną współpracą, początkowo komiksową. W głowie Rafała narodziły się takie postaci komiksowe jak: Jeż Jerzy, Tymek czy Mistrz. Oprócz scenariuszy komiksów pisze także scenariusze filmowe, opowiadania oraz powieści.

Seria ,,Hej, Jędrek!" pozwala mu łączyć to, co jako twórca kocha najbardziej: literaturę i komiks.

Tomasz Lew Leśniak - zawodowo rysownik i reżyser animacji, prywatnie mąż, tata dwóch córek i właściciel kota. Debiutował wspólnie z Rafałem Skarżyckim, którego rozpraszał podczas lekcji, namawiając do pisania kolejnych scenariuszy. Nadał wygląd postaciom komiksowym takim jak: Jeż Jerzy, Tymek czy Mistrz. Obecnie, oprócz rysowania komiksów, zajmuje się animacją i reżyserią filmów animowanych (niektórzy z was mogą się już domyślać, kto pisze scenariusze...).

Seria ,,Hej, Jędrek!" to dla niego okazja, by udowodnić, że jest nie tylko świetnym komiksiarzem, lecz także wybornym ilustratorem.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-11-04, Na półkach: Przeczytałem,

Jędrek kontra problemy finansowe  Jędrek ma dziesięć lat. Przynajmniej tak twierdzi. Ma mamę-policjantkę i tatę - szefa prywatnego warsztatu samochodowego. Ma również starszą o cztery lata siostrę, z którą lubi się ciągle sprzeczać oraz małego pieska, Paputa, który nie jest aż takim małym codziennym problemem (spacery!). Paput to niezwykle bojowy chihuahua. Rodzina Jędrka ma własne problemy, jedne mniejsze, drugie większe. Ich źródłem jest rzeczywistość i, oczywiśc

figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-05, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Jakiś czas temu moja córka poszła ze mną do księgarni. Oglądała, przeglądała, wertowała, kręciła nosem. Aż tu nagle mówi "Mamo mam. Tę chcę".

Wybraną książką była lektura autorstwa Rafała Skarżyckiego oraz Tomasza Lwa Leśniaka. I nie jest to ta książka, o której chciałabym wam dziś opowiedzieć, a jej poprzedniczka pt.:"Hej, Jędrek czy tu borują?".

Zatem, dlaczego wspominam o tamtej książce? Ano dlatego, że "Hej, Jędrek. Czy tu borują?" został okrzyknięty (i tu cytat) przez córkę "Najlepszą książką ever". Długo mnie pociecha męczyła. Ona chcę drugą część (czyli tę, której okładkę widzicie) już teraz, natychmiast.

Wielokrotnie tłumaczyłam, a nawet dowiadywałam się u źródła , czyli Wydawnictwa Nasza Księgarnia, kiedy można się spodziewać kontynuacji przygód Jędrka, jego siostry Wyjca (ksywka, bo siostra bohatera myśli , że cudnie śpiewa, a wyje), przyjaciół Grubego, Witka oraz Karoli.

"Hej Jędrek. Gdzie moja forsa?" miała swoją premierę we wrześniu tego roku. Od razu, gdy kurier przyniósł ją do mnie, do domku, to nie miałam okazji od razu przekonać się na czym polega fenomen tej książki. Moja córka ją pochwyciła i kazała sobie nie przeszkadzać. Pytałam:"I jak? Podoba się?

A ona na to ;"Och mamo. Sama zobacz" I przyznam wam , że już wiem, cóż jest w tej pozycji takiego, i dlaczego jako matka jestem już męczona zapytaniami"Kiedy trzecia część "Hej, Jędrek. Kto tu rządzi???." Ta książka choć dla dzieci jest świetna

Jędrek to chłopiec, który ma siostrę, z którą się stale kłóci. Mama jest policjantką, tata ma warsztat. Chłopiec ma psa i to na bohaterze spoczywa obowiązek wyprowadzania go, co w oczach dziecka nie jest wcale przyjemnością. Bohater ma też przyjaciół:Grubego (wiadomo, czemu taka ksywka) oraz Witka w okularach. Jest także dziewczyna (nie mogłoby zabraknąć) Karola.

W tej części cyklu Jędrek upatrzył sobie nową konsolę do gry. I koniecznie chcę ją kupić zanim obecnie bardzo modny model zostanie zastąpiony przez kolejny. Ale skąd wziąć na nią kasę? Może pożyczyć od przyjaciół? Może wynegocjować podwyżkę kieszonkowego? A może zażądać zapłaty np. za wyprowadzanie psa? A, co Jędrek powie, gdy nowy budowany super warsztat obok firmy jego taty może zmusić ich do przeprowadzki? Choć temat pieniędzy jest poważny, to Jędrek ma do nich bardzo humorystyczne podejście. Ale w końcu jest to pozycja dla dzieci. A nic tak młodych odbiorców nie zaciekawia jak spora dawka humoru. Miło jest podglądać własne dziecko, gdy podczas lektury uśmiecha się pod nosem, mruczy sobie, a wyraz twarzy odzwierciedla przyjemność czytania. I o to chodzi. Na plus "Hej, Jędrek. Gdzie moja forsa?" wpływa konstrukcja całej książki. Tekst jednolity plus rysunki rodem z komiksu, to jest właśnie to. Pierwszy raz z takim połączeniem się spotkałam i myślę, że jest to patent, który wyróżnia właśnie ten cykl z całej gamy podobnych pozycji.

Drugim plusem jest pozytywna zdanie Michała Rusinka, którego opinię bardzo cenię i zawsze wsłucham się w jego zdanie. Pamiętajcie warto czytać i wychodzić z ram literatury adekwatnej do naszego wieku. Nasze dzieci mogą nam często wskazać, coś co i nas zachwyci. Tak więc polecam i czekamy na trzecią część:"Hej , Jędrek. Kto tu rządzi???"

ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,dla dzieci,
Tym razem Jędrek próbuje zebrać pieniądze na nową grę i kilka innych rzeczy. I tym razem jest tu sporo humoru i ukryta niespodzianka.
oldzix Linia koment
maggiej Linia koment