Opis ksiązki
Kup Teraz

I boję się snów

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
Data wydania: 2009-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7424-611-8
Liczba stron: 206
Dodał/a książkę:majkanew
Przejmujące wspomnienia Wandy Półtawskiej z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie autorka była więziona w latach 1941-1945. Opis poniżenia i cierpienia oraz nieludzkich eksperymentów medycznych, jakim wśród wielu kobiet była poddawana autorka, ma na pewno wartość dokumentalną, jako prawda o ciemnej stronie człowieczeństwa. Niezwykle istotną cechą tych wspomnień jest jednak pokazanie wielkiej godności kobiety, która w świecie nieludzkiego upodlenia potrafi poświęcić się za innych, zachować zasady oraz szukać drogi przebaczenia.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - niezwykłe postaci 2014,
Są różni bohaterowie. Bohaterowie, których nazywamy tak ze względu na ich czyny i dokonania i herosi, którzy są znani ze względu na to co przeżyli. Panią Wandę Półtawską zdecydowanie można nazwać taką bohaterką, bo doświadczyła wielu rzeczy. Po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego, dręczona wspomnieniami, postanowiła napisać książkę, ukazującą obozową codzienność. Chwilami miałam wrażenie, że autobiografia pani Wandy jest napisana w sposób troszkę chaotyczny, mam na myśli to, że nie zawsze są wyjaśnione wszystkie rzeczy. Wydaję mi się jednak, że wynika to z tego, że dziennik miał być pisany najpierw tylko do przysłowiowej "szuflady" i przeznaczony tylko dla oczu najbliższych, a dopiero później autorka zdecydowała się go opublikować. Książka pokazuję, że nawet w obliczu największych tragedii, okropnego traktowania i poniżania można zachować swoją godność, swoje uczucia. i emocje. Nawet takie proste czynności jak śmiech mogą sprawić, że będziemy czuć się o wiele lepszymi od naszego wroga czy prześladowcy.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,biografie, dzienniki,
Wanda Półtawska jest dla mnie niesamowitą postacią, sposób w jaki opisuje rzeczywistość obozową, to że najbardziej bala się ,,jednakowości'', żeby nie zginąć w masie kobiet ubranych tak samo, tak samo zmęczonych, tak samo zrezygnowanych, tak samo głodnych. Dzięki niej oddział na którym mieszkały Polki był czysty, a ona organizowała lekcje!!! w obozie!! ale wiedział, że trzeba czymś zająć myśli choć współwięźniarką mówiła coś innego. I wreszcie że to ona miała odwagę protestować przeciw eksperymentom na nich wykonywanym. Obyśmy dziś więcej miały w społeczeństwie takich kobiet niezłomnych.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
badkarolina Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Na półkach: Przeczytałem,
MissDecrime Linia koment
Przeczytane:2012-06-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów