Opis ksiązki
Kup Teraz

I odpuść nam nasze

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: 2015-10-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-65157-19-5
Liczba stron: 220
Dodał/a książkę:edytka222
W październiku 1991 r. Polskę obiegła tragiczna wiadomość: Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU. Jego towarzyszka umiera chwilę potem w karetce pogotowia. Zabójstwo wybitego muzyka jazzowego i jego przyjaciółki stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zdradzie. Miłości, która może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego, to opowieść o tym, jak silne mogą być emocje i do czego może posunąć się zraniony człowiek.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-22, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Opinia może zawierać elementy fabuły.
To moja pierwsza przeczytana książka tego autora.
Bardzo lubię literaturę faktu i literaturę piękną. Pan Wiśniewski odważył się napisać książkę "na zamówienie", bo taki był pomysł Wydawnictwa na serię "Na F/akrach". Połączenie prozy "Grocholi w spodniach" - jak zwykło się mawiać o Wiśniewskim z tematem winy za popełnione morderstwa to dziwaczny zlepek. Po przeczytaniu Grocholi "Przeznaczeni" stwierdzam, że daleko jej do literatury pięknej, a Wiśniewski tą książką się również nie popisał.
Zarys fabuły oparty jest na prawdziwych zdarzeniach, ale fikcja literacka stworzona przez Wiśniewskiego nie może stanowić źródła wiedzy o faktach. Zatem rozczarowuję się podwójnie.
Narrator to pan Wiśniewski w krystalicznej postaci, który traktuje z wyższością resztę popuacji ludzkiej. Próbuje ironizować, ale w moim odczuciu to satysfakcjonujący, podszyty zemstą niemożliwą na głupszych - cynizmem. Głupszych jest wielu, dla tego w prozie mnóstwo powtórzeń albo w obawie, że czytelnik "jełop" nie zrozumie o co autorowi chodzi, albo, aby wyrobić wydawniczą "normę" w ilości stron zakontraktowanych, albo w niemożności wyboru tego co zbędne i należałoby "wedelejtować". A tego "zbytku" jest nawet po kilka stron pod rząd. Może lubię myśli wyrażone w pigułce i dla tego irytuje mnie rozwlekanie zbędnych jak dla mnie niuansów fabuły pobocznej. Owe dygresje mają przybliżyć spójną - jak tylko się domyślam - myśl autora, ale przedstawia to w nudnym, nieumiejętnym stylu. Temat samobójstw, zemsty, zdrady i świata PRL-owskiej rzeczywistości to porządek rzeczy ustalony tylko i wyłącznie przez autora. Z tych dygresji miało powstać dzieło, ale styl mnie razi, a powinien oczarować abym masę tego co już wiem o świecie przyjęła chociaż w interesującej formie.
Vin/ Wincenty - osądzony osadzony - dla wygody pisarza jest małomówny, nabiera szlachetnych cech charakteru, a za niego, w jego obronie mówi autor! Nie cierpię narracji wyobrażającej sobie coś-tam, niby wszystko wiedzącej, ale opierającej swój osąd ( bo ten już w połowie książki stał się obroną strony!) na wyobrażeniach (!), które stają się niepodważalną prawdą ogółu. Takiej nie ma i w tej tematyce NARRATOR PO-WI-NIEN być bezstronny i nie wyzywać od idiotów ludzi tylko ze względu na swój wygląd czy uprawiany zawód. Profesjonalny pisarz powinien łamać stereotypy, które świadczą o lenistwie umysłu i kreować postaci nietuzinkowe, nieszablonowe, które w SWOIM ODMIENNYM STYLU ( a tu trudno było autorowi zachować w tej mierze czystość) dają głos w sprawie. Niech to postaci po przez dialogi chociażby walczą, osądzają ale nie narrator! Kiedy ten już opowiedział się po stronie wiadomo, że temat właściwie jest zamknięty. Jeśli autor chciał, aby stworzyć kontrę dla czytelnika to może go tylko zrazić do dalszej lektury. Nie obrażamy w narracji inteligencji czytelnika - przede wszystkim. Ok?
Wspomniałam powyżej o irytującym mnie braku konsekwencji w stylu nie tylko narracji, ale i prowadzeniu dialogów. Powinny być nakreślone wyraźne różnice. Niech "cieciowa" nie posługuje się gwarą więzienną, zostawmy ją osadzonym, a narrator też wyzbędzie się tego stylu. Gdyby tak było autor dałby to czego czytelnik podskórnie oczekuje - sąd. Przecież taki był zamysł napisania tej książki? Bo wyszła jedna wypowiedź, jedna myśl bez wewnętrznego gdybania, zastanowienia.
Literatura faktu - na tą półkę odkładają tą książkę sklepy. Ta książka to nie reporterska relacja z tego co się wydarzyło, ani psychologiczne studium zbrodni - nad czym ubolewam, ale wydanie własnego osądu autora na ten temat, który w moim odczuciu jest stronniczy. Są to przede wszystkim wyobrażenia Autora połączone z faktami i przez styl pisarza czuje się ten rozdźwięk. Czytając trzeba ulec próbie uwiedzenia Czytelnika przez pisarza. Fakty odłożyć na bok - i tak są, nic się w tej materii nie zmieni - a spróbować zrozumieć przekaz twórcy tej książki.
W dodatku "bard". Vin morderca pogardliwie nazywa swoją ofiarę Andrzeja Zauchę "Bardem". Narrator przejmuje to pogardliwe przezwisko i na dodatek w drugiej części książki pozbawia go dużej litery umniejszając, deprecjonując.
Wnioskuję z tej całej masy słów i ich konotacji, że autor oskarża system, społeczeństwo, naturę męską o to, że Vin zabił. Zabił z premedytacją i "przez przypadek" drugą osobę. Planował zbrodnię, ale tego autor nie moralizuje. Poddaje za to pod osąd ludzi stanowiących tło dla dramatu. Oczywiście wyrok w jego umyśle już zapadł, a szkoda dla książki - wielka szkoda.
Fabuła żadna właściwie. Bezustanne retrospekcje i dywagacje przeplatają się z romantyzmem współczesnym w wersji męskiej szczególnie w opisie w którym pojawiają się kobiety. Podczas lektury należy spodziewać się "filozoficznych" historyjek więziennych, Vina w nim czasem też i Vina przygotowującego się do zbrodni ( tego słowa nie uświadczysz w książce), spełniającego swój plan, Vina, któy spędza romantyczne słodko-gorzkie chwile z Pat ( zamordowana żoną przez Wincenta) i Agnieszką/Agnes matką jego dziecka ( Juniora) spłodzonego jeszcze w czasach wychodzenia przez Vina na przepustki z więzienia. Wigilia - nie jedna. Po za tym "spotkania" Vina z ludźmi zaangażowanymi w "sierpniową rewolucję" i mnóstwo dygresyjek, o których już pisałam.
Komu spodoba się książka?
Miłośnikom autora, bardzo młodym osobom, które niewiele literatury i życia mają za sobą. Nie znają niczego co traktuje tematykę więzienia, PRL-u i tym, którzy "kupują" te romantyczne scenki. Którym nie przeszkodzi to co mnie irytowało.
Książkę niemiłosiernie korektowałam ołówkiem. Zostanie u mnie na pamiątkę.
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Książka o potrzebie miłości, fatalizmie uczuć, wyrzutach sumienia, niemal obsesyjnej potrzebie wyrównania krzywd,. Wiśniewski nie sili się na moralizatorstwo, jedynie spogląda na historię "mordercy z Krakowa", człowieka, który czuje się odpowiedzialny za popełnione zło.
jukka82 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Na faktach, a czyta się , jak zapierający dech kryminał. Nie pozwala się od siebie oderwać. Brutalna. Prawdziwa, a z drugiej strony pelna emocji.
AnnaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-10, Na półkach: Przeczytałem,

Pod koniec października ukazała się trzecia pozycja wydana przez Od deski do deski w serii Na F/Aktach. Dwie poprzednie mnie zachwyciły, a moje oczekiwania rosły z każdą przeczytaną książką. Jak było tym razem?Książka inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z października 1991 roku, kiedy w Krakowie zazdrosny mąż postanowił pozbawić życia Andrzeja Zauchę. Niestety, przypadkiem zabił również swą niewierną żonę. Już na wolności (pierwowzór wyszedł z więzienia w 2005 roku), główny bohater wspomina przeszłość, próbując w pewien sposób odpokutować zbrodnię, której dokonał.  Wewnętrzny monolog Vina - skądinąd ciekawe zagranie, by imię głównego bohatera uczynić pewnego rodzaju kontynuacją tytułu książki - jest niezwykle chaotyczny, trudno doszukać się tu jakiejś chronologii wspomnień. Jedynie czas głównej akcji płynie w jednym kierunku; same wigilijne rozmyślania protagonisty już niekoniecznie. Mężczyzna przywołuje wydarzenia z młodości, przypomina sobie czasy studenckie oraz dzień, w którym poznał żonę, a pomiędzy tym pojawiają sie urywki historii więziennych i początki związku z Agnieszką.Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością Janusza Leona Wiśniewskiego, jednak słyszałam na jego temat bardzo różne opinie i sama musiałam się przekonać, czy warto. "I odpuść nam nasze..." uświadomiła mi, że być może nie jest to autor dla mnie. Fakt, przyjął bardzo ciekawą formę narracji, ale coś w jego stylu nie do końca mi pasuje. Może te ciągnące się stronami dygresje, w zasadzie zupełnie niezwiązane z wątkiem głównym? Pod koniec czytania wydawały mi się bardzo nużące. 


Jeżeli uznać tę książkę za studium psychologiczne, "I odpuść nam nasze..." to całkiem ciekawy tytuł. Główny bohater jako ofiara bezgranicznej, niezwykle silnej miłości, jest człowiekiem, którego jednocześnie trudno zrozumieć, ale i współczuje mu się. Sprzeczne uczucia towarzyszyły mi niemal do samego końca.


Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magducha Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Atena74 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - I odpuść nam nasze Smutek cinkciarza
Sylwia Chutnik
Okładka - I odpuść nam nasze Nadia więzień Putina
Nadija Sawczenko
Okładka - I odpuść nam nasze Bestia. Studium zła
Magda Omilianowicz
Okładka - I odpuść nam nasze Preparator
Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Okładka - I odpuść nam nasze I odpuść nam nasze
Janusz Leon Wiśniewski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów