Okładka książki - Inny Świat

Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-08-04024-9
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii lewicowo - totalitarnej.

Kup książkę

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-01-12, Przeczytałem, 52 książki 2017,
Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę, jednak z całą pewnością jest ona warta przeczytania. Miałam wrażenie jakby autor, oprócz tego, że starał się jak najdokładniej przedstawić rzeczywistość obozową, próbował również przekonać czytelnika do tego, że nawet w takich warunkach można było zachować w sobie człowieczeństwo. Grudziński w pewien sposób polemizuje z Borowskim, który przedstawia zupełnie inną tezę. Jak dla mnie minusem jest objętość książki. Normalnie nic nie mam przeciwko długim powieściom, jednak w tym przypadku, mniej więcej w połowie, zauważyłam, że zaczynam za bardzo przyzwyczajać się do warunków w obozie. Nie spodobało mi się to. Chyba głownie przez to powieść nie jest aż tak bardzo szokująca, to znaczy, jest, ale tylko przez kilkadziesiąt początkowych stron, później już nie tak bardzo.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Książka ta jest świadectwem, ale nie tylko. To także drastyczna i dramatyczna opowieść o tym jak brutalna była obozowa rzeczywistość i do czego zdolni byli ludzie by przeżyć. Przenosząc się oczami wyobraźni w owy "inny świat" możemy dostrzec wyraźnie nędzne baraki, liche ubrania więźniów, kobiety sprowadzone do roli banku nasienia i choroby pod wpływem których ludzie wyglądali jak żywe trupy. Warto przeczytać i zapłakać nad losem bezimiennych, pozbawionych wszystkiego - a zwłaszcza godności - ludzi.
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-04-07, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki - 2014,
Ciężko mi się czytało tę książkę, oj, ciężko. Wydaje mi się, że nie tylko ze względu na trudny temat jakim jest nieludzkie traktowanie człowieka w sowieckich łagrach, ale także sposób opisania wydarzeń, których świadkiem był autor. W moim przypadku trudność wynikała prawdopodobnie z tego, że nie potrafiłam wyobrazić sobie łagru, miejsc, w których rozgrywały się opisywane historie. Nie nazwałabym tej książki wybitną ani ulubioną, ale z pewnością jest potrzebna - chociażby we fragmentach, aby uświadomić sobie, ze naprawdę nie żyjemy w złych czasach.
Avatar użytkownika - varginnes
varginnes
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek - 2014,
Książka niezwykle dokładnie opisuje życie w łagrze. Miejscami bardzo drastyczna, uświadamia jak okropne rzeczy się tam działy. Jest w nie wiele ludzkich historii, pokazuje jak różnie można przeżywać tę traumę, są przykłady pozytywne i są ludzie którzy utracili swoje człowieczeństwo. Książkę tę powinien znać każdy. ukazuje część naszej historii.
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Dobra książka. Trzeba przyznać, że autor z ogromną precyzyjnością opisuje reali sowieckich łagrów. Podziwiam Herlinga za jego wytrwałość (prac ponad siły, głodówka). Plusem jest to, że wszystko jest opisane tak jak to zapamiętał pan Herling, bez apoteozy więźniów- pokazaniu ich jacy byli na prawdę (słabi, tchórzliwi i sprzedający współwięźniów). Atutem tej książki są też cytaty z "Martwego domu"
Avatar użytkownika - lulux
lulux
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 5, Przeczytałem,
Idealnie opisane warunki i życie w łagrach sowieckich. Niestety, istnieli (choć i dalej istnieją, aczkolwiek już nie na tak wielką skalę) ludzie, którzy obojętni są na śmierć, a nawet i cieszą się z bólu oraz cierpienia innych. Wstrząsające opowieści...
Jest to książka, którą poleciła mi mój tata. Lektura ta naprawdę mną wstrząsnęła. Jest to utwór będący zapisem doświadczeń narratora( on jest bohaterem wydarzeń opisanych w książce) będącego więźniem w łagrach sowieckich. Opisując swoją historię, przybliża na warunki oraz zasady życia w łagrach. Według mnie najbardziej wstrząsające jest dla mnie fakt okropnego bestialstwa ludzi oraz stwarzanie pozorów, np dla rodziny. Istna szopka. Pokazuje do czego są zdolni ludzie, aby przetrwać. Bardzo smutnym obrazem dla mnie było to jak Kostylew opala sobie rękę w ogniu, aby nie pracować. Wstrząsające było również sposoby w jaki szczególnie mężczyźni zaspokajają swoje potrzeby seksualne. Książka zmusza człowieka do refleksji i wprowadza w zadumienie, jak i również w przerażenie. Wzbudza również szacunek dla ludzi, którzy przez to przeszli. Dlatego uważam, że każdy powinien to przeczytać.
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ta lektura zawsze powinna być obowiązkowa.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2013 roku:), Mam,
"Inny świat" to opowieść Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o losie jego i innych więźniów w łagrze w Jercewie. Autor opisuje skandaliczne warunki, w jakich są przetrzymywani, nieludzko wykorzystywani do ciężkiej pracy. Żyją w nadziei na uwolnienie i na spotkanie z najbliższymi, ale obóz to powolna umieralnia w głodzie i fizycznym i psychicznym wycieńczeniu. Wielu, by przetrwać donosi na swoich współtowarzyszy. Książka jest świadectwem, które każdy powinien znać. To nasza historia.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2012-12-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ciekawa książka, polecam.
Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2016-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2016, Lektury szkolne,
Avatar użytkownika - HumbertRoskalnik
HumbertRoskalnik