Opis ksiązki
Kup Teraz

Interior

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379435999
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:elibri

Intrygujący portret chińskiego społeczeństwa, w którym nic nie jest takie, jak się początkowo wydaje. Pasjonująca opowieść o chciwości, korupcji, desperacji i... miłości wystawionej na ciężką próbę.

David Stark otwiera kancelarię prawniczą w Pekinie, a jego ukochaną, Liu Hulan, dawna przyjaciółka prosi o pomoc w zbadaniu przyczyn tajemniczej śmierci swojej córki. Dziewczyna pracowała w fabryce zabawek, która wkrótce ma zostać sprzedana nowemu klientowi Starka, firmie Tartan Incorporated.

Mimo protestów Davida Hulan wybiera się do położonej w głębi Chin wioski Da Shui. W czasie śledztwa mnożą się wątpliwości i podejrzenia o przestępstwa popełnione przez Tartan Incorporated. Stark i Hulan stają po przeciwnej stronie barykady: jedno z nich usiłuje znaleźć winnego i schwytać mordercę, podczas gdy drugie czuje się zobowiązane, by chronić interesy klienta. Oboje poznają uniwersalne prawdy na temat dobra i zła i nauczą się balansować na cienkiej granicy, która je od siebie oddziela.

Lisa See uczyniła dla Pekinu to, co sir Arthur Conan Doyle zrobił dla Londynu przełomu wieków, a Dashiell Hammett dla San Francisco lat dwudziestych minionego wieku: pokazała czytelnikom jego najbardziej mroczną i fascynującą stronę.

,,Washington Post"

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
"Chiny są niewidzialne [...] Produkują niewidzialną pracę i niewidzialne produkty. Od rana, gdy się budzimy, do nocy, kiedy idziemy spać, praktycznie bez przerwy mamy kontakt z Chinami. Nasze budziki, T-shirty, ciuchy znanych projektantów, opony samochodowe [ etc. ] wszystko produkuje się w Chinach. [...] ...niektóre amerykańskie fabryki w Chinach płacą swoim pracownikom dwadzieścia cztery dolary miesięcznie. To całe sześć mniej niż w ubiegłym roku płacono miesięcznie chińskim robotnikom zatrudnionym przy budowie kolei transsyberyjskiej!" ( str. 243 ). W dodatku w prywatnych fabrykach można zatrudniać dzieci, stosować niedozwolone, szkodzące zdrowiu i życiu człowieka substancje chemiczne, przekraczać normy humanitarnej pracy. Można łamać prawa człowieka i o tym w głównej mierze jest ta książka. Prywatne śledztwa w celu wykrycia sprawców pięciu morderstw ( prawnika prywatnej kancelarii w USA, trzech rzekomo samobójców oraz pary nie-kochanków) , stają się okazjami do poznania nielegalnych, korupcjogennych czy też zagrażających życiu niewinnych ludzi praktyk.

Tego świadoma drążę temat "niewidzialnego" kraju. Ja go dostrzegam i pragnę zgłębić jego tajemnicę dzięki książkom takim jak ta. Posiadam kolekcję książek mojej ulubienicy Lisy See i zawsze interesuje mnie w jej książkach los kobiety. Cieszę się, że w odróżnieniu od pierwszej z serii kryminałów z Liu Hulan ( 3 tomowy jak na razie cykl Czerwona Księżniczka) w tej pisarka powraca do tego co również porusza mnie - los kobiety i społeczność chińskiej. W każdej z książek stara się ująć dramaturgię historii tego kraju, wyłuszczyć bulwersujące, poruszające momenty z dramatycznej historii Chin. W tej powieści poruszyła problemy wadliwego systemu gospodarczego, a przez to sukces globalny gospodarki Kraju Środka. Bohaterka wraca też do kołchozu sprzed 25 lat i z tej porównawczej perspektywy opisuje dzisiejszą rzeczywistość tej krainy - interioru. Przeciekawe! Mimo, iż powieść dotyczy czasów współczesnych to historia narodu chińskiego jest jakby zapętlona w jej dramatycznych punktach i żywo oddziałuje na obecnie żyjących obywateli Państwa Środka. W "Sieci rozkwitającego kwiatu" autorka porównywała system do sieci rybackiej, która zabiera ze sobą wszystko co na potka i nie mogę odeprzeć tego porównania do systemu ukazanego i w tej książce. Bohaterzy nie potrafią i nie mogą wyzwolić się z fatalizmu jaki ich ogarnął i każdy radzi sobie z tą niemocą inaczej. Dzięki takim książkom odsłaniam kolejne tajemnice tego zamkniętego komunistycznego kraju, który stał się światowym imperium dzięki zasilaniu połowy globalnej gospodarki swoimi produktami. I to mnie też interesuje i to mnie również dotyczy. Jedyne co mi przeszkadza w powieści to na prawdę "ciężko kapujący" prokurator David Stark, z którym ciężarna Hulan spodziewa się dziecka, która w końcu również w imieniu narratorki solidaryzuje się z czytelnikiem wybuchem: "Jesteś prawnikiem, na miłość boską! Można by po tobie spodziewać się umiejętności logicznej oceny faktów! Gdzie twój mózg, Davidzie?" ( str. 216). W końcu! Albo słowa wypowiedziane przez Henrego Knighta, kiedy na prawdę mądrze osądza tegoż prawniczynę: "Jesteś ślepy i głupi!". David jednak jest postacią, chyba jak przystało na kryminał tym "detektywem", służącym w fabule głośnym rozważaniom prawdziwie myślącego śledczego - Hulan. Kobiety.
Narracja stara się sprowadzać czytelnika na myślowe manowce- jak dla mnie nieskutecznie. Oczywiście to zmyłki myślenia Davida, które przy bystrzejszej Liu są żenujące. Ale zaraz muszę napisać coś ważnego. Kryminał nie należy do moich ulubionych konwencji. Nużą mnie te niby inteligentne szarady, bo wolę nie jak autor skupiać się na motywie, rozwiązaniu zagadki, a na człowieku, jego emocjach. W tej książce nuży mnie wszystko co hollywoodzkie, biurowe. Autorka świetnie pisze o tym w jaki sposób zachowują się ludzie zdradzając swoje myśli i uczucia. Bardzo zgrabnie i trafnie, ale mnie to nuży. Może jestem za bystra na takie "szarady"? Oczywiście nie robi na mnie też efektu fabuła gdzie trup ściele się gęsto. Dla tego ocenię WARSZTAT autorki w kanonie kryminału pomijając własne znużenie jego konwencją. Szukałam w tej książce Chin i kobiecych losów- odnalazłam je z przyjemnością.

Chłopka Suchee odkrywa w szopie martwe ciało swojej córki. Ginie na pozór śmiercią samobójczą, zabierając ze sobą dziecko schowane w jej łonie. Kobieta podejrzewa, że została zamordowana i prosi o pomoc w odkryciu sprawcy swoją dawną przyjaciółkę z czasów rewolucji kulturalnej obecnie panią inspektor Liu Hulan. Hulan pragnie zająć się czymś na tyle intensywnym, aby zapomnieć, że spodziewa się dziecka z przebywającym w swojej ojczyźnie Amerykaninem - prokuratorem Davidem Starkiem, których połączyła wspólna sprawa w walce przeciw triadzie Wzlatującego Feniksa. Chce uciec myślami również od wspomnień tragicznej śmierci ojca, której była świadkiem i bólu jaki wywołuje w niej niemoc wobec wieloletniej choroby swojej matki. Kiedy David zaczyna interesować się rozpoczynaną przez Liu sprawą, ginie kolejny człowiek. Hulan grozi wielkie niebezpieczeństwo, a dalszy związek kochanków staje pod wielkim znakiem zapytania, bo żadne z nich nie chce ustąpić w kwestii opuszczenia swoich ojczystych korzeni. Kto jest sprawcą zabójstwa ciężarnej córki chłopki z niegdyś Czerwonej Gleby dziś prowincji Shanxi, w interiorze? Czy kolejne morderstwo jest wymierzone jako zemsta Fenkisa na Davidzie czy przestroga od Knighton, czegoś co David zaledwie musnął?
See świetnie buduje napięcie. Stworzyła wyraziste postaci, które polubiłam, którym kibicuję i o które się martwię. To sprawia, że książka wywołuje oczekiwane przez autorkę emocje. Świetnie opanowała tekst jednak pisarz powinien unikać nużących czytelnika opisów rzeczywistości. Wszak w literaturze szukamy czegoś z goła odmiennego. Fabuła towarzysząca postaci Davida wyjątkowo mnie nudziła. Owszem autorka starała się oddać łączącą go namiętność z Hulan, to on jest w miejscu odnalezienia zwłok, ale jego postać najczęściej uczestniczy w pertraktacjach handlowo- prawniczych. Takie tam "bla, bla, bla" dla mnie przewidywalne w rezultatach.

Podsumowując zawartość książki jest zgodna z jej polskim, okładkowym opisem. To opis społeczeństwa chińskiego sprzed nastu lat z wątkiem romansu i kryminalnym. Wielbiciele kryminałów mogą poczuć zwolnienie fabuły kiedy pojawiają się przydługie wyłuszczenia wielu niuansów, którymi będą zainteresowani tym krajem oraz przydługawymi dyplomatycznymi dysputami prawników czy polityków.

Na tle poprzedniej z serii ( "Sieć rozkwitającego kwiatu"- raczej zoo- kryminału ) prezentuje się lepiej i dane było mi poczytać kilka fajnych wątków. Fabryka zabawek, historia Henrego i Sun Guna oraz poprowadzenie śledztwa Tsai Binga to coś co chciałabym poczytać w większej ilości. Opowieści 3, gdyby były powieściami odrębnymi, wyczerpującymi na pewno by mnie zachwyciły.

Na pochwałę zasługuje miłe oku opracowanie wydawnictwa Świat Książki. Okładka jest intrygująca, a umieszczenie sporego portretu na wewnętrznej okładce książki jest miłym gestem, hołdem oddanym pisarce tak docenianej i zbierającej rzesze w ciąż nowych fanów Lisy See.

Polecam lubiącym lekki kryminał, szukającym portretu współczesnych Chin, ale przedewszystkim tęskniącym za prozą See.
barwinka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,


Bluzki, sukienki, torebki, buty, telefony, lodówki, opakowania, wiatraki, wieszaki, lampki, zabawki i wszelkie rzeczy użytku codziennego - jak wiele z nich posiada metkę "Made in China". W naszym codziennym życiu czasami nie zdajemy sobie sprawy, że zlewa nas chiński rynek. To tam produkcja wychodzi tańsza, można pominąć wiele norm bezpieczeństwa, ludzie zgodzą się na pracę za marne grosze, a wielkie firmy są wielokrotnie bezkarne. "Interior" zabierze nas do wnętrza takiej firmy, pozwoli poznać jej grzechy i grzeszki, a także zobaczyć codzienne życie pracowników, które jest trudne i niebezpieczne. 


Związek Liu Hulan z Davidem Starkem nie przetrwał próby czasu, każde żyje w swojej ojczyźnie starając się robić to, co najlepiej potrafi. Na małej wsi, daleko w głębi Chin ginie młoda dziewczyna. Służby bezpieczeństwa przyjmują, że popełniła samobójstwo, ale jej matka nie może się z tym pogodzić. Zwraca się do swojej dawnej przyjaciółki, pani inspektor Hulan z prośbą o pomoc. David jest świadkiem zabójstwa przyjaciela, ma wyrzuty sumienia, które wynikają z poczucia winy. Propozycja podjęcia pracy w prywatnej kancelarii, która wysyła go do swojej filii w Pekinie jest dla niego wybawieniem. Dwójka bohaterów tym razem stanie po dwóch stronach barykady, aby wyjaśnić tajemnice i rozwiązać sprawę wielkich matactw ma linii chińsko-amerykańskiej. Lisa See popełniła "Interior" zaledwie dwa lata później niż pierwszą część serii "Sieć rozkwitającego kwiatu", czyli pod koniec lat 90-tych. W Polsce doczekaliśmy się tej książki dopiero teraz, dzięki wydawnictwu Świat Książki. Szkoda, że tak ciekawy tytuł nie został zauważony wcześniej, a jednocześnie strasznie się cieszę, że wydawnictwo postanowiło wydać całą trylogię w pięknej szacie graficznej. 


Akcja powieści rozgrywa się również po upływie pewnego czasu względem pierwszej części, zakładam że jest to koniec lat 90-tych. Liu Hulan mieszka w swojej rodzinnej posiadłości wraz z matką i jej opiekunką. Kobieta nadal pełni wysokie stanowisko w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego. Widać powolne zmiany w państwie, pewnie rozprężenie wśród ludzi, powrót do dawno zapomnianych zwyczajów. A jednak są to tylko pozory, bo nadal wzajemnie sąsiedzi obserwują się i donoszą do odpowiednich organów. Małżeństwa muszą być zaaprobowane przez wspólnotę a dzieci, ze względu na nakaz jednego, pilnowane. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się na wsiach. Czym dalej od Pekinu i innych wielkich ośrodków kultury tym widać większą biedę ludzką, walkę o przetrwanie i prawa, które pozwalają przetrwać. Do państwa chińskiego wraz z jego powolnym otwarciem się na zewnątrz, napływają zagraniczni przedsiębiorcy otwierając wielkie firmy, zakłady produkcyjne, które stają się miejscem pracy dla wielu biednych mieszkańców wsi. To tam zjeżdżają Chińczycy nawet z odległych miejscowości w innych częściach kraju. Fabryki wydają się rajem, ale wielokrotnie bogaci biznesmeni wykorzystują prostych ludzi, a państwo Chińskie nie potrafi albo nie chce chronić swoich obywateli. Liu Hulan przyjeżdża do dawno zapomnianej wioski, w której spędziła swoją młodość, w gospodarstwie kołchozowym Czerwona Gleba. Przez tyle lat okolica niewiele się zmieniła, ludzie nadal żyją biednie, starając się wydrzeć ziemi swoje uprawy. Tutaj powstała fabryka zabawek amerykańskiej firmy, która lada dzień ma sprzedać swoje udziały innemu potentatowi gospodarczemu. David Stark jako prawnik, ma pomóc w bezproblemowym zakończeniu transakcji. W ten sposób Hulan i David staną naprzeciw siebie po dwóch stronach barykady. Kobieta podstępem odkryje prawdziwe warunki życia pracownic hali produkcyjnej, David powoli zacznie odkrywać niezgodności, które mogą rzucić negatywne światło na jego klientów. Pisarka kontynuując historię dwójki bohaterów z pierwszego tomu postawiła ich w innym momencie życia, stali się starsi, mądrzejsi, ale ich priorytety się nie zmieniły, tak samo jak charaktery. Hulan jest nadal twardą kobietą, którą chce za wszelką cenę odkryć prawdę, jest diabelnie zdolna, uważa, że prawda jest ważna ponad wszystko. Tutaj również pojawiają się wspomnienia jej przeszłości - przede wszystkim lata pobytu w kołchozie Czerwona Ziemia. Młoda Liu, wierząca w komunistyczne ideały, potrafiła zniszczyć życie niejednemu człowiekowi, teraz w pewien sposób stara się odpokutować za swoje grzechy. Z kolei David wierzy, że jego miłość do Hulan zdoła odtworzyć ich związek. Przyjeżdża do Pekinu w nadziei, że ich drogi łatwiej się tu zejdą. Odkrywa, jak ciężkie życie czeka obcokrajowca w tym kraju, zmaga się z codziennością, a jego ideały, wiara w dobro i niezachwiane poczucie sprawiedliwości postawi przed nim niejeden dylemat. 

 
Lisa See stworzyła książkę, którą czysta się błyskawicznie i z przyjemnością. Pisarka już we wczesnej fazie swojej twórczości (Interior jest jej trzecią książką) miała bardzo dobrze wykształcony język, co sprawia, że książka jest wciągająca od pierwszych stron. Intryga kryminalno-sensacyjna miesza się z wieloma opisami życia  w ówczesnych Chinach jak również wspomnień z przeszłości Hulan. Na scenie pojawia się wielu bohaterów, zarówno biednych i prostych chłopów, jak i wykształconych wysoko postawionych ludzi z Chin i Ameryki. Ich zachowanie, zdobyte informacje, połączenie faktów sprawiają, że przez większość czasu ciężko stwierdzić, kto stoi na czele spisku i czego on tak naprawdę dotyczy. 

łady interesujących zagadnień. Pisarka potrafiła spleść je ze sobą, a jednak nie sprawia to, że książka staje się "przyciężka", wręcz przeciwnie, nagromadzenie wątków pozwala na chwilę zastanowienia. Pojawiają się wywózki młodzieży miejskiej do pracy w kołchozach, czasy II wojny światowej i walki wojsk amerykańskich na chińskich ziemiach, prawdziwe warunki pracy w amerykańskich fabrykach na terenie Chin i wiele innych sprawi, które wspaniale komponują się z fabułą. Autorka gna z akcją, plecie różne wątki, stwarza pozory, nie raz prowadzi w ślepą uliczkę. Tym razem akcja właściwie w całości toczy się w Chinach - zarówno w Pekinie jak i małej, biednej i zapuszczonej wiosce, jakich wiele. Sceny kulminacyjne nie pozwalają się oderwać ani na chwilę - jest niepewność, strach, walka i niebezpieczeństwo. Intrygi okazują się bardzo ciekawe, a jednocześnie pokazują problemy, które nękały i nadal nękają Chiny. 

To wspaniała lektura, mogłabym pisać o niej jeszcze długo, ale przecież nie o to chodzi. Historia zawarta na kartach powieści tworzy samodzielną opowieść, co pozwala na czytanie jej niezależnie od pierwszego tomu. Jedynie główni bohaterowie łączą obie książki, jednak nieznajomość ich wcześniejszych losów nie zaburza odbioru tej książki. 


Osobom, które miały okazję czytać inne książki pisarki i których jej twórczość zainteresowała, z pewnością nie muszę polecać tej książki. Choć może nie mieliście okazji poznać sensacyjno-kryminalnej odsłony twórczości Lisy See - w takim razie ta książka jest dla Was. Polecam ten tytuł również wszystkim osobom, które lubią dobrze napisaną książkę kryminalną, sensacyjną, osobom zainteresowanym Chinami, jak również wszystkim, którzy chcą spędzić dobre chwile z świetnie napisanym tytułem. 

Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2015,
salemeczka Linia koment
Przeczytane:2015-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Interior Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Interior Prawda
Neil Strauss
Okładka - Interior Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Interior Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Interior Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów