OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 1986-01-01
ISBN: 830701560X
Dodał/a książkę:danutka
"Jabłko granatu" to wstrząsająca historia człowieka, który przeszedł gehennę wywożenia i zniemczania dzieci w ramach hitlerowskiej tzw. akcji Lebensborn. Po powrocie do kraju nie jest zdolny - jako dojrzały mężczyzna - do normalnego życia.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Toni, jako sześcioletni chłopiec, zostaje porwany przez Niemców i wywieziony w głąb Rzeszy w celu zniemczenia. Uważany za starszego niż jest w istocie, nie radzi sobie dostatecznie dobrze, by zaspokoić żądania Niemców; razem z przyjacielem Jarkiem trafia do obozu, gdzie toczy codzienną walkę o przetrwanie. Po wojnie wraca do kraju i szuka swojej rodziny i znajomych miejsc, by znów wrosnąć w ziemię, z której pochodzi.
Próba powrotu do korzeni po nieudanej germanizacji to główny temat powieści. Rozchwianie psychiczne i nadwyrężone zdrowie są tylko częścią spuścizny, jaka została bohaterowi po tułaczce po obcej ziemi, usilne starania o odszukanie matki i siostry budzą sprzeciw najbliższych, w tym żony, mającej podobne doświadczenia, ale pragnącej o nich zapomnieć. Dobra powieść, budząca emocje i sprzeciw przeciw krzywdzie wyrządzanej najbardziej bezbronnym ludziom - dzieciom.
(Ocena: 3,5/6)
Cień jabłoni