Opis ksiązki
Kup Teraz

Józefina

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-02-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-62478-22-4
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:konwallia

Pierwsza z trzech powieści opartych na historii niezwykłego życia niezwykłej kobiety – Józefiny Bonaparte – ma formę intymnego dziennika, który oddaje głos ledwie czternastoletniej bohaterce. Zapiski Józefiny i jej korespondencja, od pierwszych stron dziennika z roku 1777 po ostatnie, datowane na rok 1796, dają wgląd w przeżycia i myśli ujmującej, dzielnej, wyrastającej ponad swoją epokę osoby. Józefina dojrzewa, zmienia się: z naiwnej i pełnej temperamentu dziewczyny ze zubożałego kreolskiego rodu w pewną siebie kobietę, która zostanie żoną Napoleona oraz jedną z najbardziej wyrafinowanych i wpływowych kobiet w historii. Dzieciństwo na Martynice, dorastanie, wyjazd do Francji, zaaranżowane pierwsze małżeństwo, macierzyństwo, horror rewolucji w Paryżu, uwięzienie, wdowieństwo, skrajną biedę, w końcu znajomość i ślub z Napoleonem – to wszystko opisuje Sandra Gulland w trylogii o Józefinie, będącej mistrzowskim połączeniem powieści historycznej z romansem obyczajowym, bogatym w detale charakteryzujące życie we Francji u schyłku XVIII w.: ówczesną modę, kuchnię, moralność oraz wszechobecną i wszechwładną politykę. I część trylogii o żonie Napoleona

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Wyjdziesz nieszczęśliwie za mąż. Zostaniesz wdową. (...) Zostaniesz królową".

Co się dzieje w przypadku, kiedy młodziutka Kreolka słyszy prorocze słowa szamanki? Zachowuje je w sercu. I z biegiem dni, miesięcy, lat zdaje sobie sprawę, że stają się prawdą. Tak właśnie zaczyna się historia Róży. Od niewinnej wróżby. Wróżby, która staje się jej wyrocznią.

"Józefina" jest pierwszą częścią trylogii opowiadającej o życiu jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata. Porywająca historia młodości Róży głęboko osadzona jest w targanej rewolucją i wojną Francji. Burzliwe karty historii mają znaczący wpływ na życie przyszłej cesarzowej. Nie przyćmiewają jednak zwykłej opowieści , opowieści o zmagającej się z przeciwnościami losu żony, matki, przyjaciółki, kobiety dobrej, szlachetnej i wrażliwej. Kobiety umiejącej jednak zadbać o własny interes. Nieszczęśliwe małżeństwo z Aleksandrem, więzienie, walka o dobrobyt dwójki dzieci, małżeństwo z rozsądku z Bonapartem - to fakty z życia Józefiny, które zgrabnie wplecione zostały w jej dziennik. Forma ta dodaje historii nie tylko lekkości ale również wiarygodności.

Książka ta ma swoisty urok. Zgrabnie łączy w sobie zawiłość francuskiej polityki u schyłku XVIII wieku, bezwzględność wojny, kulturę Oświecenia oraz zwyczaje upadającej arystokracji. Jest dobrą lekturą, nie wymagającą językowo, jednak na swój sposób porywającą.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kalola Linia koment
Przeczytane:2014-10-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów