Opis ksiązki
Kup Teraz

Kamień na kamieniu

Ocena ( 8 osób )
5.4
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2008-02-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324009183
Liczba stron: 524
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Wznowienie jednej z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawanej za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi ? jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji. Jak zawsze u Myśliwskiego najistotniejszy jest jednak wymiar symboliczny, w który zostajemy wprowadzeni od pierwszych zdań: ?Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, nie wie, co taki grób kosztuje. Choć grób, mówią, też dom, tylko że na tamto życie. Bo wieczność nie wieczność, ale swój kąt powinien człowiek mieć?. ?Myśliwski, wypełniając wielowiekowe puste miejsce w polskiej literaturze, bierze na siebie cały ciężar odwiecznych epickich zobowiązań artystycznych, (...) spełnia epicką powinność wobec chyba jednego z ostatnich układów świata o cechach niepowtarzalności i samowystarczalnej pełni?. Henryk Bereza

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Stenka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Niby książka o budowaniu grobowca, a z jakim rozmachem i smakiem to zrobione. Doskonale uchwycony klimat poprzednich lat i wiejskie życie.
Alkestis plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
"Wybudować grób. To się tylko tak mówi. A kto nie budował, ten nie wie, co taki grób kosztuje." *

Tak zaczyna się opowieść Szymona Pietruszki. A jest co opowiadać, bo z tym grobem to faktycznie nie taka prosta sprawa, jakby się wydawało. A jak już się o tym grobie raz wspomniało, to od razu wypadałoby to i owo z dawnego życia przypomnieć. Tak stopniowo powstaje opowieść o świecie, którego dziś już nie ma. Nasz bohater jeszcze go pamięta, chociaż i dla niego jasnym jest że kończy się pewna epoka, a z nim świat, który znał i rozumiał. Dlatego opowiada o sobie, swoich najbliższych, ziemi, wojnie - raz jeszcze powraca do dawnego życia - tym razem we wspomnieniach.

Po wielu zasłyszanych opiniach spodziewałam się, że odnajdę w tej książce podobieństwa do "Błogosławieństwa ziemi" Hamsuna - a tak właściwie te dwa utwory niewiele łączy (poza tym, że oba mogę spokojnie uznać za wybitne). W powieści Myśliwskiego nie ma tego spokoju, jest za to czysta radość z życia, jest i melancholia, i smutek. Szymon Pietruszka to pierwszorzędny gawędziarz, błyskotliwy, czarodziej słowa to i nie powinno dziwić nikogo, że przepadłam po pierwszych kilkunastu stronach i to bezpowrotnie. Urzekł mnie barwny, ujmujący styl Autora i całe mnóstwo dygresji, które razem tworzą niepowtarzalny klimat tej powieści. Magia, po postu magia.

Trzeba podkreślić, iż naszego Gawędziarza nie da się nie lubić. No bo jakże to? Za co? Może i najgrzeczniejszym dzieckiem nie był - zdarza się, nie można od razu przekreślać człowieka. I potem, już za kawalerskich czasów, i do bicia był pierwszy, i na zabawę chętnie poszedł, a za kołnierz przecież nie wyleje. Ale pracowity był. I kiedy wojna przyszła też nie siedział po próżnicy, partyzantem został. A potem i bratem się opiekował. A brat Szymona to zagadka, i jeżeli już o coś do Pana Myśliwskiego miałabym mieć żal, to o to, że tyle tylko miejsca mu na kartach swojej powieści poświęcił. Ale reszty nie napiszę. "Kamień na kamieniu" trzeba przeczytać samemu.

Tak tylko na końcu, już po odłożeniu książki człowiek popada w zadumę. Ktoś kiedyś powiedział, że takich książek już się nie pisze. I rację miał.

* Kamień na kamieniu, W. Myśliwski, s. 5
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Bez wątpienia książka wybitna. Bohaterem jest Szymon Pietruszka, dzięki któremu jesteśmy świadkami przemian jakie zaszły na polskiej wsi po wojnie. Autor zgrabnie przeskakuje z tematu na temat, dzięki czemu raz mamy przed oczami opowieść starszego mężczyzny, który buduje grób dla swojej rodziny, a za chwilę cofamy się do czasów, gdy jako młody chłopak szedł na wojnę. Poznajemy też mieszkańców wsi i rodzinę Szymka - przywiązanych do ziemi rodziców i braci, którzy wyjechali do miasta i odcięli się od rodziny. Autor potrafi rozśmieszyć i wzruszyć, a książka jest źródłem wielu wartościowych cytatów.
Writer plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka, która przejdzie do kanonu najwybitniejszych powieści XX wieku! Rewelacyjny język, wciągająca narracja, niepowtarzalny klimat. Młodzi pisarze powinni się uczyć od Mistrza literackiego rzemiosła.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2005-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
katibe Linia koment
Przeczytane:2009-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nunachopin Linia koment
Przeczytane:2013-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:1999-06-28, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów