Opis ksiązki
Okładka - Kobiety
Kup Teraz

Kobiety

Ocena ( 12 osób )
4.6
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7392-314-0
Liczba stron: 430
Dodał/a książkę:Madaleno
Kobiety to już nawet nie osobny rozdział w życiu Charlesa Bukowskiego - to cała książka, której pierwsze zdania brzmią: "Miałem pięćdziesiątkę na karku i od czterech lat nie byłem w łóżku z kobietą. Nie miałem żadnych przyjaciółek. Kobiety widywałem jedynie na ulicy lub w innych miejscach publicznych, lecz patrzyłem na nie bez pożądania, z poczuciem, że nic z tego nie będzie. Onanizowałem się regularnie, ale myśl o jakimkolwiek związku z kobietą - nawet nie opartym na seksie - była mi obca." Po czym następuje blisko trzysta stron poświęconych głównie opisom zbliżeń z imponującą liczbą partnerek. Kobiety pociągały autora z siłą, która pozbawia mężczyzn nie tylko rozsądku, ale i instynktu samozachowawczego. Czasem uważał je za modliszki, przystawał jednak na każde ryzyko, byle tylko dokonać kolejnego podboju. Nawet czytelnicy, których mogłaby razić nadmierna dosadność opisów, nie rozstaną się z tą książką w połowie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
domifagi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - literatura amerykańska 2014,
Była to moja pierwsza książka Bukowskiego, ale na pewno nie ostatnia. Napisana jest prostym, łatwym do przyswojenia stylem, dzięki czemu czyta się ją jednym tchem. Tak też było w moim przypadku. Po przeczytaniu opinii na temat tej pozycji nie zaskoczyło mnie to co było w środku. Powieść ta nie nadaje się dla wrażliwych czytelników ze względu na często używane wulgaryzmy, opisy stosunków seksualnych i motywatora w postaci alkoholu dla wspomnianych wyżej zachowań.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
,,Kobiety" to swoista spowiedź człowieka uzaleznionego od alkoholu, hazardu i seksu. Swoje historie, które przeżył, kobiety, które spotkał, niekończące się sceny łóżkowe, wszystko opisuje wulgarnym językiem, całkowicie pozbawionym liryzmu. Jakie są bohaterki jego erotycznych przygód? Idiotki, które myślą, że dla faceta, który bez przerwy pije i zalicza panienki, staną się nagle te ,,number one". Tak, tak, niby wiedzą, że miał tę i tę i tamtą, ale JA będę ta Naj, dla mnie porzuci inne; ha, ha, ha.
Czy nigdy nie zrozumieją, że ,,starego psa nie można nauczyć nowych sztuczek"?
,,-Nie chciałbym cię zrobić na szaro, Dee Dee (...) Nie kochaj mnie (...)"
Oczywiście zrobił na szaro, tę i wiele innych, bo inaczej po prostu już nie potrafił, nawet gdyby chciał. Przyzwyczajenie to nasza prawdziwa natura!
Język: plugawy. Kobiety: kretynki, które idą do łóżka, bo facet jest pisarzem. Co zatem decyduje o wartości tej opowieści?! Autor ma kapitalnie lekkie pióro, poczucie humoru, wiele autoironii, jest szczery do bólu, autentyczny, pozbawiony jakiejkolwiek autocenzury. Przede wszystkim jednak przez cały ten brud i bylejakość przebija tęsknota za czymś lepszym, dobrym, poukładanym: ,,Ludzie są sobie winni odrobinę lojalności, nawet jeśli nie łączy ich węzeł małżeński. (...) Sara jest dobrą kobietą. Muszę sporządnieć. (...) Można utracić tożsamość, pieprząc się na prawo i lewo. Sara zasługuje na dużo więcej. Wszystko jest teraz w moich rękach."
Krimsky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kiedy kończyłem czytać tę książkę, czułem jakbym żegnał się już na zawsze z najlepszym przyjacielem...
kjts plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Kolejny wieczór autorski, kolejna zaliczona fanka, kolejny list od fanki, kolejne czekanie na lotnisku, kolejna przelotna przygoda, kolejne rozstanie. "Kobiety", pomimo różnorodności prezentowanych charakterów przedstawicielek płci pięknej mogą się wydawać książką niesłychanie monotonną. W połowie lektury byłem już niesłychanie znudzony, ale zdecydowałem się czytać dalej i było to słuszne rozwiązanie. Każde dzieło należy zawsze oceniać jako całość, a nie na podstawie jego fragmentów. Czym są więc "Kobiety" jako całość? Jest to spowiedź seksoholika. Obserwujemy jak bohater popada w nałóg, jak w nim trwa, jak uświadamia sobie swój problem i szuka jego podłoża, aż wreszcie jak z niego wychodzi (czy na długo? tego się nie dowiadujemy). Wspomniana monotonia nie powinna więc uchodzić za wadę tej powieści, ale jej zaletę, pozwalającą bardziej wczuć się w chorobę bohatera. Powtarzalność jest bowiem słowem nierozłącznie związanym ze słowem "nałóg". Oczywiście należy pamiętać, że to wciąż książka Bukowskiego, także nie znajdziemy tu dziesiątek stron wnikliwej autoanalizy. Nie. Tylko suche fakty, prosty styl i tu i ówdzie powtykane refleksje na temat swojego życia i postępowania. Wrażenie robią tez opisy spotykanych kobiet- na początku każda z nich jest "piękna", a ich defekty fizyczne ujawniane są czytelnikowi później, niejako mimochodem co również każe zastanowić się nad tym jak seksoholik patrzy na świat.
elizak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Szczęście dla każdego znaczy coś innego
Z prozą Charlesa Bukowskiego zapoznałam się pierwszy raz po rekomendacji mojego męża. Od tego momentu stałam się fanką jego twórczości, szorstkiego języka i nihilistycznej postawy.
Głównym bohaterem Kobiet jest Henry Chinaski. Występuje on również w kilku innych powieściach, opowiadaniach i wierszach, w których uważany jest za alter ego autora. Chinaski jest pisarzem żyjącym z własnej twórczości. Zarabia głównie w trakcie wieczorków autorskich, których nienawidzi. W wolnym czasie oddaje się hazardowi obstawiając zakłady na wyścigach konnych i upija się. Ale przede wszystkim Chinaski kocha kobiety. Wszystkie kobiety. O czym dowiadujemy się śledząc kolejne podboje miłosne bohatera opowiedziane ze wszystkimi detalami. Powieść bowiem wypełniona jest erotycznymi, a właściwie pornograficznymi opisami. Chinaskiego interesuje wyłącznie miłość fizyczna, a mimo to otoczony jest bezustannie wianuszkiem kobiet. Te, jakby nie dostrzegają, że obiekt westchnień jest zawsze pijany, ciągle zdradza i nie ma grosza przy duszy. Wieloletnie uzależnienia odbijają się też na jego zdrowiu. Tryb życia jaki prowadzi ułatwia poznawanie coraz to nowych, łatwych kobiet, które zdają się być dla niego jedynie nowymi ciałami, imionami, profesjami. Żadnej ze swych wad bohater nie ukrywa, wręcz się z nimi afiszuje. Jedni będą zatem czytać powieść z wypiekami na twarzy, inni odwracać ze wstydem wzrok.

Bukowski ze swym doskonałym warsztatem literackim pisze lekko i barwnie. Opisy są soczyste i wulgarne. Liczne dialogi nadają zaś powieści dynamizmu. Długo zastanawiałam się po co Bukowski stworzył Kobiety? Powieść napisana jest bez wyraźnego początku i w zasadzie bez zakończenia. Rozdziały składają się niemal wyłącznie z opisów seksualnych doznań, które mają przyciągać czytelników do powieści i ich oburzać. Jednak gdyby przedrzeć się przez nie i przeczytać między wierszami odnajdziemy powieść o degradacji współczesnych wartości, ale również historię o mężczyźnie poszukującym swojego szczęścia i cieszącym się światem takim, jakim go zastał. Chinaski jest świadomy swoich niedoskonałości. Jest egoistą, kobieciarzem, szowinistą i gburem, którego opuszczają wszystkie partnerki. Jest jednak przede wszystkim ze sobą szczery. Ponownie zapytam więc po co Bukowski napisał Kobiety? Być może chciał zdemaskować prawdziwe, acz ukryte pragnienia mężczyzn... Zresztą przeczytajcie i spróbujcie odpowiedzieć sobie sami.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytane w przeszłości,
Pochłonięta jednym tchem.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
tymbarkowax3 Linia koment
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ania_kato Linia koment
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
dasia Linia koment
Na półkach: Czytam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Cachemira Linia koment
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
hania22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kobiety Słoń
Sławomir Mrożek
Okładka - Kobiety Listonosz
Charles Bukowski
Okładka - Kobiety Śmierć detektywa
Rhys Bowen
Okładka - Kobiety Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce
Franceska Michalska
Okładka - Kobiety Oszust
Javier Cercas
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów