Opis ksiązki
Kup Teraz

Linia krwi

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-03-04
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378855651
Liczba stron: 512
Dodał/a książkę:elibri

LINIA KRWII TO DOSKONAŁA LITERATURA PRZYGODOWA, KTÓRA ŁĄCZY SZALONE TEMPO INDIANY JONESA Z KLIMATEM ZNANYM Z ,,KODU LEONARDA DA VINCI"...

Czy można żyć wiecznie? Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Istnieje grupa ludzi, która postanowiła przekuć je w rzeczywistość. Potrzebny jest im jednak święty skarb, Bachal Isu, kostur należący do Jezusa, przedmiot obdarzony przerażającą mocą. Komandor Gray Pierce musi stawić czoła wydarzeniom, które dzieli 1000 lat, a które stanowią kolejne ogniwa spisku mającego na celu zmianę losów ludzkości.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
OkiemMK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Jamesa Rollinsa odkryłam w zeszłym roku. Ze względu na takie powieści jak: Ekspedycja, Podziemny labirynt czy Ewangelia krwi stał się jednym z moich ulubionych autorów. Jego utwory to przede wszystkim: fikcja okraszana faktami połączona z wartką akcją oraz bohaterami, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach. Linia krwi posiada wszystkie te cechy. To książka przygodowo-sensacyjna, która zaskakuje światem przedstawionym oraz prawdą ukrytą za fikcyjnymi wydarzeniami. Czy dorównuje swoim poprzedniczkom?
Historia ta ma początek w Galilei roku 1134, gdzie rycerz zakonu templariuszy odkrywa laskę Jezusa o tajemniczej mocy. Tysiąc lat później somalijscy piraci porywają młodą amerykankę. Odbić ją ma wraz z zespołem komandos Gray Pierce dowodzący grupą agentów Sigmy. Dramatyzmu całej sytuacji dodaje fakt, iż porwana kobieta jest ciężarną córką prezydenta USA. Grupa Graya ściga porywaczy przez dżunglę, Dubaj czy Somalię zdając sobie sprawę, iż działania porywaczy nie są szablonowe, a za całą sprawą kryje się coś więcej. Tymczasem cały czas pozostaje pytanie: Jak obecne wydarzenia łączą się z tymi z przeszłości?
Linia krwi to "jazda bez trzymanki". To mieszanina sensacji, thrillera i fantastyki niepozbawiona faktów, które autor "stawiając kropkę nad i" przedstawia w posłowiu. Nie szczędzi odwołań do książek, linków czy innych odnośników. Skupia się na: Afryce, Somalii, Dubaju, robotyce, czerwonym rynku, nauce o nieśmiertelności czy tajnych stowarzyszeniach oraz mitach i prawdach dotyczących templariuszy. Mimo mnogości wątków nie zniechęca, a całość układa się w sensowną opowieść.
Akcja powieści jak już nadmieniłam jest wartka. Wszystko odbywa się bardzo szybko, jednak nie przeszkadza to w cieszeniu się lekturą. Siedziałam jak na szpilkach śledząc losy bohaterów. Poza tym Linia krwi jest przemyślaną historią. Wszystko układa się w logiczną całość. Wiele jej elementów jest bardzo realnych, ale niektóre sprawiają wrażenie zbyt fantastycznych w stylu wypraw Indiany Jonesa. Ja traktuję je, jako specyficzny i wypracowany styl tegoż autora, który uwielbiam. Podane motywy, jak np.: mityczna laska, robotyka, templariusz, tajne organizacje, nieśmiertelność można spotkać w wielu książkach (Mapa przeznaczenia, Zaginiona wyspa) i filmach (serie o Indiana Jones czy Bibliotekarzu), ni mniej w takiej kompilacji nigdy wcześniej ich nie spotkałam. Linia krwi to także proste i niewymuszone dialogi, dość szczegółowe opisy otoczenia oraz świata przedstawionego oraz wszystkowiedzący i anonimowy narrator. Wszystkie te cechy nadają powieści sensacyjno-mrocznego klimatu. Książka nie nuży, a trzyma w napięciu. Nie jest to kolejny podobny czy typowy utwór tego autora. Wyróżnia się szybkością akcji, wątkami typowo sensacyjnymi, rozmachem w lekko hollywoodzkim stylu.
Ciekawy elementem jest także fakt, iż nie ma jednego protagonisty. W dziele występuje wiele postaci: od typowych ofiar przez szalonych naukowców, patriotycznych i oddanych żołnierzy, bezwzględnych zabójców, templariuszy z misją czy polityków bez skrupułów. Postacie są różnorodne, choć pewne ich zachowania i decyzje wypadają dość szablonowo. Bardzo łatwo jest przewidzieć ich ruch czy motywy. Pieniądze, władza, sława, wiara.
Podsumowując po raz kolejny Rollins dostarczył mi niezapomnianych wrażeń. Powieść czytało mi się błyskawicznie. Jednocześnie podziwiałam wyobraźnię autora. Nadal jestem pod jej ogromnym wrażeniem, chociaż od lektury minęły 2 tygodnie. Linia krwi zaostrzyła mi apetyt. Już zakupiłam sobie starsze utwory autora i na pewno jeszcze nie raz do nich zasiądę. Ciężko mi się do czegoś przyczepić. Jedynym zarzut to - to, iż chcę więcej. Choćby szerszego opisu templariuszy i ich losu - tego, co działo się przez te tysiąc lat. Jeśli poszukujecie wciągającej, pełnej akcji powieści przygodowo-sensacyjnej, w której prawda miesza się z fikcją, a każde zdanie prowadzi do rozwiązania świetnie skonstruowanej historii to Linia krwi jest dla Was. Polecam zainteresowanym tematyką. Według mnie to świetna książka na lato. Szybko się ją czyta, język nie jest skomplikowany, a przygoda idealna na leniwe, ciepłe dni.

http://okiemmk.com/linia-krwi-james-rollins/
joanna1908 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
James Rollins jest miłością mojej koleżanki, która namiętnie i z radością kupuje wszystkie jego książki, gdy tylko pojawiają się na rynku wydawniczym. A ja, również z radością, pożyczam i pochłaniam. "Linia krwi" to jeden z jej nowych nabytków, więc wzięłam i przeczytałam. I no cóż.... Fajna, ciekawa, trochę się tam w niej dzieje, ale... Niestety nie ma w niej zwrotów, które by mnie powaliły na kolana. Przeczytałam, zamknęłam i biorę się za coś kolejnego.
Alex9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Na półkach: Przeczytałem,

Mawia się, że historia kołem się toczy. Czasem jednak jej droga jest ściśle wyznaczona, chociaż dla większości wydaje się, iż to wypadkowa różnorodnych wydarzeń. Jedynie nieliczni są świadomi kulisów dziejów i wiedzą kto za nimi stoi, ale i oni nie do końca zdają sobie sprawy z potęgi, ludzi pozostającymi od wieków w cieniu i będących ich rzeczywistym autorami ...

Uciec jak najdalej, pozostać anonimowym, ukryć się przed zagrożeniem. Amanda nigdy dotąd nie była tak zdeterminowana by nikt nie dowiedział się kim jest i przede wszystkim gdzie przebywa. Każdy dzień gdy przebywa z daleka od domu daje kobiecie nadzieję, iż uda się jej uciec przed niebezpieczeństwem. Jednak pewnego ranka koszmar, który wydawał się już daleki, nagle okazuje się bliższy niż kiedykolwiek wcześniej. Pozostaje wiara, że ktoś pomoże jej, a sytuacja jest więcej niż dramatyczna. Z daleka od bliskich jest na łasce kogoś kto chyba pragnie nie tylko ją. Dlaczego własna ona stała się celem? Na razie odpowiedź na to pytanie jest niewiadomą, a mogłaby pomóc w odnalezieniu porwanej, dodatkowym ryzykiem jest to, że kobieta jest córką prezydenta i spodziewa się dziecka. Gray Pierce nieraz brał udział w niebezpiecznych akcjach, ale obecna kładzie na jego barki ogromną odpowiedzialność, jest w niej także wątek osobisty. Przeciwnik jest nie tylko niebezpieczny, lecz przede wszystkim bardzo skutecznie zaciera po sobie ślady, a każdy kto stanie mu na drodze jest bezwzględnie usuwany. Pierce nie zamierza się łatwo poddać, szczególnie gdy wie kim jest wróg. Gildia w końcu musi popełnić błąd i być może właśnie teraz naszedł ten moment. Zespół Graya jest zbyt doświadczony by nie doceniać przeciwnika, lecz również zdaje sobie sprawę, że jedynie oni są ostatnią szansą dla Amandy i jej dziecka. Motywy jakimi kierowała się Gildia wciąż pozostają tajemnicą, lecz dowódca Pierce`a zamierza ją odkryć. Jego ludzie działają na kilku frontach jednocześnie i tak samo uderzają w tych, którzy jak do tej pory umieli pozostawać w cieniu i zza kulis sterować innymi.

Podobno historię piszą zwycięzcy, czasem jednak są oni jedynie marionetkami, za nimi bowiem skrywają się ich mocodawcy, jacy wolą nie ujawniać swej tożsamości. Gildia przez wieki stosowała tę zasadę, inni w jej imieniu toczyli wojny i stali na widoku, natomiast organizacja wytyczała ścieżki i wskazywała ludzi mających nimi podążać by wypełniać kolejne misje niezbędne do osiągnięcia ostatecznego celu. Człowiek w tym wszystkim liczy się najmniej ... Gray Pierce już wszedł w drogę Gildii, zapłacił wysoką cenę za to i teraz ma szansę by odpłacić tym, którzy zranili jego bliskich.
Amanda jest kluczem do wyjaśnienia dawnych i obecnych sekretów, a każdy z nich jest w stanie zachwiać światem i to dosłownie. Waszyngton, Dubaj Charleston, co łączy te miejsca? Odpowiedź sięga swymi korzeniami aż do starożytności, wielu chciało ją poznać, nieliczni podporządkowali jej wszystko i teraz są o krok by spełnić odwieczne pragnienie człowieka ...

Schemat książek Jamesa Rollinsa wydaje się znany - sensacja, tło historyczne, political fiction oraz fakty. Nie inaczej jest i tym razem, przepis jaki sprawdził się wiele razy i w "Linii krwi" potwierdził swoją skuteczność. Fabuła opiera się na dużej szybkości oraz sekrecie, który łączy w sobie odkrycia naukowe, historię i fikcję. Na takiej osnowie James Rollins tworzy wątki, w jakich łączy się rzeczywistość z autorską fantazją, w efekcie czego czytelnik dostaje historię o wartkim przebiegu i zaskakujących zwrotach akcji. Jednak by to wszystko "zagrało" bez fałszywych nut potrzebni są jeszcze bohaterowie, autor zadbał by mieli swoje sekrety, czasem byli niejednoznaczni, a ich charaktery oscylują pomiędzy czernią, bielą i szarością.

Powielanie schematu bywa ryzykowne, ale "Linia krwi" wychodzi z tej sytuacji zwycięsko. James Rollins po raz kolejny daje czytelnikom do rąk książkę, w której na nudę trudno narzekać, z sensacyjnym motywem, w jakim fikcja i prawda stapiają się w pasjonującą opowieść o odwiecznym ludzkim pragnieniu ...

KKS Linia koment
Przeczytane:2016-08-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Linia krwi Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Linia krwi Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Linia krwi Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Linia krwi Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Linia krwi Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów