Opis ksiązki
Kup Teraz

Lord Jim

Ocena ( 7 osób )
4.6
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2016-04-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7779-342-8
Liczba stron: 261
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Lord Jim to najwyżej dziś ceniona powieść Conrada, choć wcześniej dostrzegli ją czytelnicy niż krytycy. Najbardziej uderza w tej historii wielość narratorów i związana z tym zmienność punktów widzenia oraz rozmaitość perspektyw czasowych. Wyjątkowość Lorda Jima wynika również z faktu, że wywodzi się z różnych rodzajów literatury. 

 

Poznajemy losy młodego Anglika, najpierw jako oficera marynarki handlowej, potem pracującego w portach południowo-wschodniej Azji, by wreszcie zdobyć rolę przywódcy na Borneo. A jednak przede wszystkim jest to opowieść o utraconym i odzyskanym honorze, głęboko zakorzeniona w literaturze romantycznej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-01, Na półkach: Przeczytałem,

Książka pt. ,,Lord Jim" Josepha Conrada wydana po raz pierwszy w 1900 roku wciąż jest wznawiana, dwukrotnie była ekranizowana i należy do kanonu najważniejszych książek XX wieku. Uważana jest też za najwybitniejsze dzieło autora.
Jim był jednym z pięciu synów z probostwa. Po początkowych studiach nad literaturą objawiło się jego powołanie do kariery marynarza. Wysłano go na okręt, gdzie kształcono przyszłych oficerów floty. Był zręczny, dobrze pływał i wiosłował, był lubiany przez wszystkich, miał mocną głowę i doskonałe zdrowie. Wierzył w spełnienie swoich marzeń. 
,,Były one najlepszą cząstką jego życia, jego tajemną prawdą, ukrytą rzeczywistością. Cechowała je dumna męskość, urok nieokreśloności, poprzedzały go krokiem bohaterskim, unosiły z sobą jego duszę i poiły ją boską ambrozją bezgranicznej ufności w siebie samego. Nie było rzeczy, której by nie mógł stawić czoła."
Jako pierwszy oficer zaciągnął się na parowiec ,,Patna", który przewoził ośmiuset pielgrzymów. Podczas rejsu parowiec uderzył w ,,coś" i w jego dziobie wyrwało ogromną dziurę. Kapitan, pomocnik i dwóch maszynistów uciekło na szalupie ratunkowej zostawiając nieświadomych pasażerów na pewną śmierć. Jednak w porcie okazało się, że statek nie zatonął i został przyholowany. Po tych wieściach kapitan uciekł, maszyniści symulowali chorobę i na proces wstawił się tylko Jim. Jego kariera została złamana, nie miał pieniędzy i po tym co stało się na ,,Patnie" nie chciał wracać do ojca, bo było mu wstyd. Podczas procesu Jim poznaje Marlowa, wilka morskiego i zaprzyjaźnia się z nim po tym, jak pragnie on poznać motywy, które kierowały Jimem feralnego dnia na ,,Patnie".
Jim obmyślał niebezpieczeństwa i obronę, myślał o morskich przygodach i chwale. W trudnym momencie dopadła go jednak rezygnacja, która nie pozwalała mu się ruszyć i działać. W ostatnim momencie zeskoczył ze statku do szalupy zostawiając za sobą bezbronnych pielgrzymów na pokładzie. W powieści przechodzi przemianę i choć na parowcu zachował się nieetycznie i okrył się hańbą, to podczas procesu zachowywał się honorowo. Został zdegradowany i dzięki pomocy Marlowa wyjechał do miejscowości poza cywilizacją-Patusanu.
Joseph Conrad w mistrzowski sposób przedstawił stan emocjonalny bohaterów, a szczególnie Jima, który szarpał się sam ze sobą, bo nie mógł wybaczyć sobie, że sytuacja na ,,Patnie" go zaskoczyła, że nie postąpił wtedy honorowo. Uciekał przed hańbą, ale ona jakby go goniła. Miał nadzieję, że na Patusanie odnajdzie spokój ducha pośród ludu Bugisów, ale czy to było możliwe?
,,Lord Jim" to emocjonująca, napisana pięknym, plastycznym językiem powieść o honorze, o trudnych życiowych wyborach, które mają wpływ na całe życie. To klasyka w najlepszym wykonaniu, często niedoceniana współcześnie, bo wymaga skupienia i wysiłku intelektualnego, ale jakże warto ją poznać. Mnie zachwyciła:)http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ZA HONOR

Oto jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści naszego rodaka z urodzenia, wybitnego i znanego na całym świecie pisarza, Josepha Conrada. Powieść, która była ostatnią lekturą Józefa Piłsudskiego tuż przed śmiercią. Od jej premiery minęło już sto siedemnaście lat a jednak wciąż znajduje kolejne rzesze czytelników pragnących literatury z wyższej półki.

Jim wydaje się ułożonym młodym mężczyzną, z perspektywami na dobry rozwój kariery na morzu i marzeniami o pokazaniu swojej bohaterskie części natury. Jednak prawda o nim jest inna, prawdą, którą najchętniej ukryłby gdzieś głęboko przed wzrokiem innych. Prawda o strachu, który niesie ujmę jego honorowi. Kiedy pewnego dnia dochodzi do tragedii, Jim dostaje szansę wykazania się. Jego okręt ulega kolizji, że zatonie jest już pewne. Pasażerowie śpią. Szalup jest za mało, nie ma szans by wszyscy się uratowali. Szansa na pokazanie najlepszych cech przegrywa w obliczu zderzenia z pierwotnymi instynktami - Jim, zdjęty strachem, ucieka zostawiając wszystkich na pewną śmierć. Sytuacja okazuje się jednak zupełnie inna, niż mógł się spodziewać. Dosięga go proces przeciw załodze, pojawia się kolejna szansa, ale i przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Czy Jim w końcu osiągnie to, czego pragnie i stanie się taki, jak zawsze marzył, czy może życie zaoferuje mu coś jeszcze gorszego?

,,Lord Jim" nie jest książką łatwą w odbiorze, a więc i nie czyta się jej szybko, ale jednak niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji. To w końcu pisarstwo z wyższej półki, nie lekka popularna papka, którą pochłania się szybko, by równie szybko zapomnieć, odkładając na półkę bez chwili zadumy. W przypadku tego największego chyba dzieła Josepha Conrada kwestii motywujących do myślenia jest wiele. Autor nie tworzy w końcu fabuły dla fabuły, nie treść jest tu celem, a środkiem. Bohater skonstruowany z pełnią wad i słabości, ale z ideałami, bohater, którego chce się lubić i żałować, a zarazem chciałoby się znienawidzić i odrzucić, wplątany zostaje w sytuacje, w których postawić powinien się każdy z nas. Na rozdrożu wyborów, w obliczu skrajnych warunków, objawia się prawda tak o nim, jak i o nas samych. Bo choć treść odległa jest od nas o ponad sto lat, choć tyczy się życia Conrada, który znaczną część życia spędził na statkach, to poruszane w jej ramach tematy odnoszące się do natury ludzkiej nie tracą na aktualności. Cywilizacja poszła na przód, zmieniła się kultura, ale nie zmieniły się postawy i zachowania. I nie zmienią prędko. Analiza ich, roztrząsanie różnych możliwych wyjść, jest więc potrzebne i warte poznania, a ,,Lord Jim" znakomicie rozkłada na czynniki pierwsze ludzki strach, pierwotne lęki i honor.

Dlatego polecam sięgnąć po niego, jeśli jeszcze ktoś nie miał okazji poznać Jima i zadać sobie w trakcie lektury kilka pytań. Naprawdę warto.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/04/27/lord-jim-joseph-conrad/
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016r.,Mam,
"Lord Jim" przedstawia przede wszystkim historię Jima, który od dzieciństwa marzył by zostać marynarzem. Tak się stało kilka lat później, chociaż przez jeden wypadek musiał trafić przed oblicze sądu. Na rozprawie bardzo zaintrygował do pewien człowiek, który cały czas go obserwował. Po rozprawie mężczyźni umawiają się na spotkanie. Jak dla Jima zakończy się proces? Jakie ten wypadek będzie miał dla niego skutki? I czy Jim będzie mógł jeszcze kiedyś być marynarzem bez skazy?

Z góry mogę powiedzieć, że ta książka nie jest wcale lekką powieścią. Jak dla mnie po tylu młodzieżowych i lekkich książkach, takie szybkie przestawienie na prawdziwą klasykę wcale nie było łatwe. Do tego specyficzna narracja może zamieszać w głowie. Jednak nie powiem, ze książka jest zła.

Jim jako tytułowy bohater przeżywa wielki koszmar. Nie zaprzecza, że popełnił błąd i wie, że nie ominie go kara. Jednak jego słaba psychika podpowiada zawsze, że cokolwiek by nie zostało przy nim powiedziane zawsze to będzie aluzja do katastrofy z "Patny". Dlatego cały czas ucieka i próbuje odpokutować swoje winy. Każde jego decyzje opierane na dawnych błędach sprowadzają na niego coraz większe kłopoty. Jak dla mnie Jim był smutną postacią. Robiło mi się go żal i współczułam mu tak słabej psychiki, której się poddał. Przykro mi się czytało, jak przez jeden błąd zmarnował sobie resztę życia. Jednak z drugiej strony gdy ojciec wpajał mu od małego, że powinien być mężny, honorowy i waleczny. Szukał zawsze okazji aby się wykazać, a gdy taka już się nadarzyła to myślał tylko o sobie. W tym momencie nie ma co mu współczuć. Marlow czyli narrator i świadek losu Jima jakoś przypominał mi postać Śmierci ze Złodziejki książek, który patrzył na to wszystko z boku i komentował. Co bardzo mi się o dziwo spodobało. Dlatego nie mam do nieego zastrzeżeń. Reszta bohaterów jakoś szczególnie się nie wyróżniała, więc nawet nie będę o nich wspominać ^^

Książka porusza wiele ważnych wątków, jak motyw zbrodni i kary, że powinniśmy przestrzegać prawa i zachowywać się dobrze i z szacunkiem wobec innych, że nie należy myśleć tylko o sobie w sytuacjach kryzysowych. Pokazuje się psychika człowieka może się zmienić po popełnieniu jednego błędu, który ciągnie się za Tobą przez całe życie. "Lord Jim" to była dla mnie lektura bardzo ciekawa i pouczająca. Na pewno nie będę popadać w paranoje jak coś mi nie wyjdzie lub popełnię jakiś błąd (gdybym tak robiła, już dawno zabraliby mnie w kaftanie XD) i nie będę chciała za wszelką cenę odpokutować win. Na pewno książka uświadamia, że każda decyzja ma swoje konsekwencje i trzeba się z nimi liczyć. Dlatego każdą należy podejmować bardzo ostrożnie.

Podsumowując, jeżeli lubicie czytać książki o dawnej Anglii, o podróżach morskich, statkach to książka idealna dla Was. Nie powiem, ze czyta się ją lekko, bo tak nie jest. Trzeba jej poświęcić trochę czasu. Jednak to co z niej wyniesiecie, pozostanie z Wami na długo. Tym bardziej, ze zakończenie jest zaskakujące. No i oczywiście cudowna nowa okładka tej powieści jego genialna! <3 Tak idealnie oddaje charakter historii, że tylko się zachwycać <3
muszkasia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Muszę przyznać, że nie była to dla mnie łatwa lektura. Strasznie nudziło mi się w czasie czytania tej książki a czasem zdarzało mi się nawet całkowicie zgubić wątek. Być może faktycznie jest to dzieło o niebanalnej tematyce, ale zdecydowanie nie w moim guście.
Justine943 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 52 ksiązki w 2015r.,
Kupiłam tę książkę dawno temu, jednak jakoś się zdarzyło, że zaginęła pod stosem innych lektur, na które wciąż nie dość czasu. Teraz żałuję, że nie poznałam jej wcześniej...
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2004-04-24, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Iddoo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kalola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Igneriss Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
agni79 Linia koment
Przeczytane:1996-10-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów