OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7574-186-5
Dodał/a książkę:Panna_Indyviduum
Recenzja - Magia kąsa
Znakomite, niepokorne dark fantasy z należytą dawką humoru. Patricia Briggs - autorka powieści o Mercedes Thompson Technologia przeciw magii. Słowa kontra czary. Atlanta przyszłości. Arena walk magii i technologii. Wampirze hordy na usługach Panów Umarłych grasują po mieście. Kate Daniels - pyskata dziewczyna, w której żyłach płynie krew i magia - dowiaduje się o śmierci swojego opiekuna. Musi dokonać wyboru - komu zaufać, z kim współpracować. Spojrzeć w oczy Władcy Bestii i dołączyć do Gromady? Wejść w układ z kotołakami i szczurołakami? Ofiara woła o pomszczenie, krwawa zagadka o rozwikłanie. Następny tom: Magia parzy
Recenzja
Tala_1986 Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,

Magia rządzi światem

Ilona Andrews to jedynie pseudonim artystyczny, pod którym kryje się małżeństwo pisarzy – Ilona i Gordon. Poznali się oni jeszcze w szkole, na zajęciach z podstaw pisania. Jako duet pisarski stworzyli powieści, które można podzielić na dwie różne serie z gatunku urban fantasy: "Kate Daniels" oraz "The Edge".

„Magia kąsa” jest pierwszym tomem cyklu o przygodach tropicielki magii oraz najemniczki na usługach Gildii – Kate Daniels

anaemia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
,,Magia kąsa" to powieść urban fantasy autorstwa Ilony Andrews - pisarskiego duetu męża i żony. Akcja dzieje się w Atlancie przyszłości, w której magia i technologia koegzystują ze sobą, a światem trzęsą przypływy i odpływy mocy.

Główną bohaterką i narratorką jest Kate Daniels - pyskata namiestniczka, której najmocniejszą stroną są silne ciosy i ironia. Barwnymi przemyśleniami i plastycznymi opisami powoli wprowadza nas w świat, w którym na ulicach między zwyczajnymi śmiertelnikami krążą magowie, jasnowidze, telepaci, nekromanci, wampiry, wilkołaki i szereg innych, mniej wyeksploatowanych na łamach innych książek stworzeń.

Kiedy główna bohaterka dowiaduje się, że najbliższa jej osoba, opiekun i wieloletni przyjaciel ojca - Greg - został znaleziony martwy, pogrążą się w smutku. Jedyna osoba łącząca ją ze zmarłą rodziną została zabita. I nie było to bynajmniej zwyczajne zabójstwo.

Kate składa przysięgę. Obiecuje znaleźć zabójcę i pomścić śmierć przyjaciela. Wpada przez to w sam środek nieustającego sporu między Rodem i Gromadą - nekromantami (oraz ich wampirami) i wilkołakami. Dotychczas stroniący od współpracy wrogowie muszą połączyć siły, żeby odkryć sprawcę krwawych zbrodni, które dotknęły oba klany.

Śledztwo toczy się ślimaczym tempem. Akcja na dobrą sprawę rozpędza się dopiero kilkadziesiąt stron przed końcem.

Tożsamość zabójcy nie była trudna do rozgryzienia i wątpię, żeby ktokolwiek był nią zaszokowany. Paradoksalnie, jedynym elementem zaskoczenia był sam fakt, że autorzy zdecydowali się na obsadzenie w tej roli tak oczywistej i od początku podsuwanej pod nos postaci.

Po przeczytaniu książki nie mogłam uwierzyć, że autorom udało się tak mało treści rozepchać do wielkości ponad czterystu stron.

Głównym winowajcą jest pierwszoosobowa narracja, przez którą dowiadujemy się o każdym szczególe życia Kate. Każdym. Dostajemy szczegółowe opisy prawie wszystkiego, łącznie z rutynowymi czynnościami i preferencjami bohaterki co do gotowania warzyw. Naprawdę.

Bardzo chciałam polubić jej postać. Kobieta jako główna bohaterka nie zdarza się w urban fantasy często. Ciągłe przekonywanie - w narracji i dialogach - o sile charakteru i niezależności Kate męczyły mnie, bo mając pełny dostęp do jej myśli, ukształtowałam sobie w głowie jej nieco inny obraz.

I jeszcze jedna sprawa. Czy wszyscy mężczyźni w książce - może z wyjątkiem Mahonia i Dereka - muszą być takimi egoistycznymi dupkami? Postaci mają różne imiona, ale tak naprawdę pod każdym stoi tak samo denerwujący, przekonany o własnej wspaniałości (anty)bohater. Różnią się jedynie wyglądem i stopniem, w jaki autorzy każą nam ich lubić.

Mimo że autorzy silą się na wprowadzenie dwuznacznych moralnie postaci takich jak chociażby główna bohaterka i flagowy przedstawiciel rzeczonych dupków, Curran, to w rezultacie zamiast ludzi z krwi i kości dostajemy co najwyżej woskowe figury, które i tak wypadają dość realnie na tle reszty bohaterów z kartonu.

Od książki bije czernią i bielą, jakimi jawią się opisywane przez Kate postacie. Ludzie nie są tak naprawdę dzieleni na dobrych i złych, tylko na tych, których główna bohaterka lubi i na tych, których nie darzy sympatią. To jej punkt widzenia, jej głowa i to oczywiste, że nie ma szans, żeby została obiektywnym narratorem, ale skala na jakiej odbywa się takie zakrzywianie książkowej rzeczywistości odbiera mi część przyjemności z czytania.

Zostawiając krytykę za sobą i przechodząc do plusów - prosty język i liczne dialogi sprawiły, że ponadczterystastronicowy tom czytało mi się bardzo łatwo i szybko. Opisy akcji były żywe i plastyczne, a narracja - wypełniona luźnymi (bardziej lub mniej udanymi) żartami. Pomimo tych paru denerwujących aspektów, które wypisałam powyżej, udało mi się wynieść przyjemność z czytania lektury. Sam pomysł na świat przedstawiony uważam za ciekawy i dość oryginalny. Liczę na rozwinięcie go w następnych tomach.

Podsumowując - ,,Magia kąsa" to typowe czytadło wypełnione humorem i scenami krwawych walk. Książce niestety nie udało się wykorzystać swojego potencjału. Mam wrażenie, że za mało skupiała się na akcji, a za dużo na... no, właściwie niczym, przez powiększającą objętość książki i rozmywającą fabułę narrację. Z czystym sumieniem poleciłabym ją jednak osobom, które lubią lekkie fantasy i gatunek paranormal romance.
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,fantastyka, SF,przygoda,
Kate Daniels ma bardzo cięty język, co nieraz sprowadza jej kłopoty na głowę. Jako najemnik Gildii wykonuje różnego rodzaju zadania. Tym razem pomaga w rozwikłaniu zagadki zabójstwa Grega. Jak się okazuje jest to głębsza sprawa, gdzie nie tylko chodzi o jego śmierć, ale także kilku wampirów i zmiennokształtnych. Świetna książka, która wciąga w trakcie czytania.
PinkMiracle plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Żałuję, że tak długo czekałam z przeczytaniem tej książki. Miała wszystko co potrzeba dobrej fantastyce.
Po pierwsze, główna bohaterka. Zazwyczaj są to księżniczki, które trzeba wybawiać z opresji, ale od czasu do czasu, żeby nie były przesłodzone, powiedzą coś 'zabawnego'. Tutaj na szczęście tego nie było. Kate Daniels jest wykreowana na wspaniałego zabójcę, ale znów żeby nie było posiada w sobie człowieczeństwo co czyni ją wspaniałą postacią, którą od razu można pokochać.
Oczywiście nie mogło zabraknąć aroganckiego dupka, w dodatku nie jednego. Mężczyźni w tej historii są nadzwyczajnie niesamowici i każda czytelniczka znajdzie jakiegoś dla siebie.
Oprócz interesujących bohaterów, którzy na każdym kroku są dowcipni i śmiercionośni w tym samym czasie, jest jeszcze magia, tajemnica i śledztwo, które poprowadzi Kate wprost do niebezpieczeństwa przez które może stracić życie.
Tak się wciągnęłam w tę serię, że w ciągu tygodnia przeczytałam wszystkie 6 części oraz opowiadania i niecierpliwie się już w oczekiwaniu na lipiec, kiedy w Stanach pojawi się 7 część.
Tula plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Początek nieco się ciągnie, ale dalej jest już super akcja. Kolejne części coraz lepsze. Teraz czekam na premierę czwartej już książki z serii o Kate Daniels.
antila Linia koment
Przeczytane:2017-05-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
NocnyMotyl Linia koment
Przeczytane:2016-12-19, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
gattino_nero Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,