Okładka książki - Medaliony

Wydawnictwo: Sara
Data wydania: 2007
ISBN: 83-7297-499-3
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Medaliony oparte są na autentycznych historiach kilku osób dających świadectwo cierpieniu milionów dzielących ich los. Czytelnik ma szanse poznać prawdziwy obraz czasów II wojny światowej.

Kup książkę

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-04-10, Przeczytałem, 52 książki 2017,
W ostatnim czasie przeczytałam kilka książek opowiadających o II Wojnie Światowej, Holocauście lub podobnym temacie, jednak właśnie "Medaliony" wywarły na mnie największe wrażenie. Szczególnie pierwsza część. Uważam, że tej książki nie da się opisać słowami i po prostu każdy niezależnie od pochodzenia, płci czy wyznania powinien ją chociaż raz w życiu przeczytać. Od dawna zdawałam sobie sprawę z okrucieństwa mającego miejsce w tamtych czasach, ale dopiero przeczytanie tej książki tak naprawdę otworzyło mi oczy.
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,,
Klasyczna pozycja, po którą mało kto chyba sięga w wieku licealnym, do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć i sięgnąć bez przymusu wtedy się doceni. tak było, Nałkowska opisała świadectwa prawdziwych ludzi - przejmujące i tak powinno być
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015, Moja biblioteczka,
Okrucieństwo wojny przedstawione na niecałych 50 stronach. Ilekroć czytam tę książkę, zawsze mnie porusza.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zbiór wstrząsających opowiadań, ukazujący horror II wojny światowej. Okrucieństwo, strach, terror - trzy mocne słowa, które w pełni potrafią określić to, co przeżywały ofiary Holocaustu. I aż trudno pomyśleć, że ""to ludzie ludziom zgotowali ten los".
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Święto zmarłych nastroiło mnie do sięgnięcia po "Medaliony", które jakoś w czasach licealnych ominęłam (niestety) szerokim łukiem. Relacje zbrodni hitlerowskich w opowiadaniach ludzi, którzy je przeżyli są tak koszmarne, że wyprzedzają większość współczesnych horrorów.
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014 ,
,,Ludzie ludziom zgotowali ten los". Właściwie tyle by dzisiaj wystarczyło. Zupełnie nie wiedziałam co to za książka. Pani kazała przeczytać kolejną lekturę. Nie pomyślałam co to za epoka. Zaczęłam czytać i z obrzydzenia rzuciłam ją w kąt. Poczytałam i stwierdziłam, że to jedna z najbardziej wartościowych lektur w liceum. Jest to zbiór 8 opowiadań opowiadających o II wojnie światowej, zagładzie Żydów. Miałam trochę wiedzy na temat tego co tam się działo, orientowałam się, ale i tak ciężko mi było uwierzyć w to co czytam. Chyba najstraszniejsze opowiadanie to ,,Doktor Spanner". Opowiada o utracie przez ludzi ich człowieczeństwa. Wszędzie są tam trupy, poćwiartowane, w całości, a z nich wytwarza się mydło. Kolejne opowiadania też takie są. Niezwykle ciężkie psychicznie, trudne, wstrząsające. Krótkie, ale taka forma jest w tym wypadku chyba najwłaściwszym wyjściem. Chyba nie przecierpiałabym dłuższej książki czytając takie makabryczne rzeczy. Jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi? Zawsze zadaję sobie to pytanie czytając takie książki. Zupełnie tego nie rozumiem, nie znajduję żadnej odpowiedzi. Naprawdę, jest to godna polecenia lektura.
Avatar użytkownika - 5Karolina97
5Karolina97
Przeczytane:2014-10-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ksiązka warta przeczytania.Jest to mądra książka opowiadająca o tragedii ludzi podczas Wojny,o okropnościach jakie ich spotkały.Warto ją przeczytać,chociażby dlatego,żeby mieć jakiekolwiek informacje co się działo podczas Wojny,bo" Naród nieznający historii swego kraju,skazany jest na jej powtórne przeżycie"
Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2014-06-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014,
"Medaliony" to króciutka, a jednocześnie do bólu prawdziwa książka. Zamieszczone w niej zostały opowiadania oparte na dochodzeniach Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskiej, do której należała Zofia Nałkowska. Autorka w "Medalionach" zamieściła relacje osób, które przetrwały II wojnę światową. Ich wspomnienia są przerażające. Niektórzy opowiadali o fabrykach produkujących mydło z ludzkiego tłuszczu. Inni mówili o sposobie selekcji ludzi zdolnych do pracy w obozach zagłady. Nałkowska przytacza również między innymi historię kobiety, której udało się uciec z transportu prowadzącego na szybszą bądź późniejszą śmierć. Autorka w tej książce poświęca miejsce jednostkom, zwykłym ludziom, którzy przeżyli niezwykłe - najgorsze z najgorszych - chwile. Te wszystkie opowieści są inne, ale razem tworzą przerażającą księgę i opisują losy nie poszczególnych istnień, ale dają świadectwo cierpień wszystkich, którzy żyli w tamtych czasach. Wielką zaletą "Medalionów" jest fakt, że przedstawiają prawdę. Z drugiej strony właśnie ta spisana prawda jest najbardziej bolesna, oburzająca, ponieważ możemy sobie po raz kolejny uświadomić, przypomnieć, że to właśnie, powtarzając za Nałkowską: ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los". I tu właśnie pojawia się pytanie dotyczące człowieczeństwa. Gdzie jest jego granica? Czy w ogóle ona istnieje? Do czego są zdolni ludzie? I nie myślę tu jedynie o tych, którzy tworzyli obozy zagłady, którzy bez wątpienia odarci są ze wszystkich cech ludzkich i warci są jedynie potęp ...
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 2013 i wcześniej,
Dużym plusem "Medalionów" jest brak inferencji pisarki. Rzetelnie i wstrząsające opowiadania
Avatar użytkownika - lulux
lulux
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 2, Przeczytałem,
Książka zdecydowanie utrzyma w klimatach nie tyle, co mrocznych, a obrzydliwych i degustujących, jednym słowem- koszmar. Dokument w formie... Hmm, po kolei rozwiązywanego śledztwa? Przebiegu jak w CSI? Nie dla mnie. Dużo opisów, np. robienie mydła, osobno głowy i ciała, zwłok.. Przeczytałam tylko ze względu na to, iż lektury z II wojny światowej są dosyć ciekawe i myślałam, iż ta będzie podobna- ogólnie II WŚ, lecz ja bym co nieco pominęła...
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-07-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek - 2013 ,
"Ludzie ludziom zgotowali ten los"- takim krótkim stwierdzeniem rozpoczyna się lektura dla klas 3 liceum. Krótkie stwierdzenie zawierające bolesną prawdę o losach ludzi drugiej wojny światowej. Ta książka zawiera krótkie opowiadania dotyczące przeżyć niewinnych ludzi: Profesor Spanner Dno Kobieta cmentarna Przy torze kolejowym Dwojra Zielona Wiza Człowiek jest mocny Dorośli i dzieci w Oświęcimiu. Trudno ocenić tę książkę, bowiem jest to nie na miejscu stwierdzać "fajna" albo "niefajna". Na pewno robi wrażenie i uważam, że powinna to być lektura każdego Polaka. Cieszę się, że ją przeczytałam, ponieważ dało mi to wiele do myślenia.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Moim zdaniem książka którą powinien przeczytać każdy. Chciałabym napisać że jest to książka rewelacyjna ale czy o książce opisującej takie tragiczne wydarzenia można powiedzieć "rewelacyjna". Medaliony są książką do której chętnie powracam(czytałam ją już chyba z 10 razy), treść książki jest bardzo krótka gdyż ma zaledwie kilka stron i składa się z kilku opowiadań. Każda historia jest inna lecz tak samo szokująca i dotycząca tak strasznych wydarzeń. Mną jednak chyba najbardziej wstrząsnoł opis produkcji mydła i za każdym razem gdy widze szare mydło przypomina mi sie ta historia.
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Bardzo mocna książka. I choć zawiera jedynie relacje naocznych świadków i uczestników, jest jednym z najlepszych dzieł autorki. Prawda, historia i ludzie. To główni bohaterowie. Jak sama autorka pisze: "to ludzie ludziom zgotowali ten los". Pytanie: Jak można być aż tak okrutnym? Niestety wojna nie zna pardonu. Jest tak wiele dotąd nieopowiedzianych strasznych historii z ludzkiego życia, za czasów wojny, że aż strach pomyśleć, co byłoby gdyby w czasach obecnych wybuchła wojna. Takie książki jak ta powinny być nauką dla ludzi u władzy, przestrogą dla każdego i jednocześnie odrobiną nadziei, że jednak czasem zdarzają się ludzie, którzy, wbrew wszystkiemu, pomagają sobie, choć obcy.
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem, z_do kupienia,
Medaliony to zbiór wstrząsających opowiadań. Są one oparte na faktach. W niektórych momentach aż mnie mdliło. Nie mogę uwierzyć, że takie rzeczy robiono z ludźmi. Szczególnie wstrząsające jest opowiadanie pt.: "Profesor Spanner", jest ono też początkiem tej książki. Każdy Polak powinien ją przeczytać.Wstrząsająca książka. Pełna okrucieństwa. A najgorsze, że pełna prawdy... Warto przeczytać tę cieniutką książkę, żeby choć w minimalnym stopniu uświadomić siebie w okrucieństwie II wojny światowej.
Avatar użytkownika - zuzannaxd
zuzannaxd
Przeczytane:2013-02-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2013,
Medaliony to wstrząsająca literatura faktu. Uważam, że każdy człowiek powinien przeczytać te opowiadania, gdyż dzięki nim poznajemy okrucieństwa II wojny światowej. Najbardziej wstrząsnęło mną opowiadanie drugie pt."Dno" w którym poruszony jest problem kanibalizmu. Odradzam czytania tej książki wieczorem.
Avatar użytkownika - ARTa
ARTa