Okładka książki - Mężczyzna, który przestał płakać

Mężczyzna, który przestał płakać

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2013-01-08
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-241-4525-6
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: jusia

Ocena: 4.63 (8 głosów)

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej. Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę. W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się dzieje. Wszyscy znają się od dziecka. Wiedzą o sobie wszystko. I nagle czworo ludzi traci życie. I każdy zaczyna się bać... Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu. Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta... Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego? Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:, Ocena: 5,

Nie słyszysz, gdy przestaję płakać

 

Magdalena Hansson, Klell-Ove Magnusson, Bengt Berglund, Christer Berglund, Mirjam Fransson, Sven Munther, Petra Wilander, Folke Natt och Dag to bohaterowie najnowszej powieści kryminalnej Ninni Schulman, okrzykniętej wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału

 

W małym szwedzkim miasteczku o wdzięcznej nazwie Hagfors płonie willa. W pożarze ginie Mirjam Fransson, jak się niebawem okazuje - lokalna seksbomba, w której kocha się co drugi mężczyzna, włącznie z policjantem prowadzącym śledztwo w jej sprawie. Kilka dni później płonie kolejny dom - tym razem ofiary to małżeństwo, prowadzące cukiernię. Potem w pożarze ginie była nauczycielka, przewodnicząca rady miejskiej. Policja nie ma wątpliwości - mamy do czynienia z podpaleniami. Ktoś nocą wrzuca do mieszkań koktajle Mołotowa. Pozostaje znalezienie związku między tymi zajściami. Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe, bowiem - paradoksalnie - wszyscy w Hagfors się znają i wiedzą o sobie niemal wszystko. A jednak ktoś się wyłamał i czyha na życie sąsiadów. Trudno jest podejrzewać o cokolwiek sąsiadów i znajomych.

 

Sprawą podpaleń z zawodowej ciekawości interesuje się poznana już w poprzedniej powieści Ninni Schulman (Dziewczyna ze śniegiem we włosach) Magdalena Hansson, dziennikarka lokalnego dziennika "Värmlandsbladet". Wraz z kolejnymi artykułami zbliża się ona coraz bardziej do odnalezienia sprawcy podpaleń. Jako pierwsza odkrywa, że każda z ofiar przed śmiercią otrzymała tajemniczą wiadomość: Nie słyszysz gdy przestaję płakać. Niepokojące zdanie, będące zarazem wyrokiem.

 

Zaletą powieści są z pewnością portrety psychologiczne postaci, z których każda ma własne, ukryte problemy i lęki, które budzą podejrzenia czytelnika. Autorka sprawnie przenosi nasze podejrzenia z jednej osoby na drugą. Tym bardziej, że w miasteczku nie ma ludzi typowo złych, wszyscy są zwyczajni, a zarazem mają swoje problemy, które w jakiś sposób mogą ich popchnąć do dokonania zbrodni.

 

Mimo wszystko, nie ma w powieści spodziewanego napięcia i poczucia zagrożenia. Śledztwo toczy się leniwie, przerywane prywatnymi zdarzeniami z życia bohaterów. Są problemy z dziećmi, zakupy, rozmowy przy stole, odwiedziny u rodziny. Życie toczy się swoim torem, pomimo śmiertelnego zagrożenia. Mieszkańcy raczej przesadnie nie panikują.

 

Powieść pisana jest przez kobietę, pewnie dlatego sporo miejsca zajmuje w niej problem macierzyństwa i jego ciemnych stron - od pragnienia bycia matką za wszelką cenę, przez problemy wychowawcze, dotyczące dorastających dzieci, po utratę dziecka w wyniku poronienia i samobójstwa. Dramaty matek mają tu szczególne znaczenie. Także dla rozwiązania całej zagadki.

 

Tytuł zdaje się sugerować, że za morderstwami stoi mężczyzna, który przestał płakać. I coś w tym jest. Jak zwraca uwagę jedna z bohaterek: …jakie to smutne, jacy samotni jesteśmy wszyscy ze swoim życiem, ze swoją udręką. Jak mało człowiek wie i jak mało może i ma odwagę zrobić.

 

Link do recenzji
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki (2016),
Lubię szwedzkie kryminały, ale tym razem bez efektu WOW. Trochę właściwie czuje się rozczarowana...
Link do opinii
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 6, Przeczytałem, z_52 książki 2014 (100),
Świetna książka, Ninni Schulman utrzymuje wysoki poziom, jaki zaprezentowała nam w swojej debiutanckiej powieści. Mamy kontrast między mroźną zimą w "Dziewczynie ze śniegiem we włosach", a upalnym latem w "Mężczyźnie, który przestał płakać". Doskonałe kreacje bohaterów - Magdalena, Petra oraz Christer. Magdalena dociekliwa dziennikarka, zmaga się z problemami w życiu osobistym, niepokój o adoptowanego synka, ciąża z dawnym ukochanym oraz ponownie niebezpieczeństwo jej zagrażające, związane z pożarami w miasteczku. Petra - silna kobieta, a jednocześnie krucha i wrażliwa, niestrudzona i wciąż kochająca męża, ciekawa jestem, czy zostanie szefem. Christer - w końcu związany z jakąś kobietą, mam nadzieję, że to relacja na dłuższy dystans, nieco rozczarowany, ale czuję w nim ducha walki. Mieszkańcy zmagają się z falą upałów i podpalaczem, który w krótkim czasie zabija 4 osoby. Tropy są nikłe, dowody praktycznie poszły z dymem, a śledczy próbują powiązać ze sobą ofiary. Dochodzenia trwa, a zabójcą okazuje się osoba, w której wyczuwałam nutkę fałszu. Już z niecierpliwością oczekuję kolejnej książki tej autorki, która ukaże się za nieco ponad miesiąc.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
W małym spokojnym miasteczku płoną domy, w których giną pozornie zwyczajni mieszkańcy. Postaci poznane w poprzednim tomie pracują nad sprawą, mają normalne, codzienne problemy i są ludźmi, z którymi się identyfikujemy. Bardzo dobre tempo, ciekawa intryga, do końca nie wiadomo kto jest sprawcą. Jeśli ktoś chce spędzić mile czas podczas niezobowiązującej lektury to bardzo polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Ach, ta Magda Hansson, niepokorna dziennikarka, która tym razem będzie szukać podpalacza, przez którego zginęła kobieta. Ale jak to bywa na szwedzkiej prowincji - sporo się dzieje. I ponownie niemal każdy ma jakieś tajemnice, które niekoniecznie powinny ujrzeć światło dzienne.
Link do opinii
Inne książki autora
Mężczyzna, który przestał płakać
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Mężczyzna, który przestał płakać

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej...

Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz

Bohaterka Dziewczyny ze śniegiem we włosach angażuje się emocjonalnie w śledztwo, które ujawnia brudne sekrety i rodzinne tajemnice. „Taką...

Top 5 książek
Złodziejka książek
Markus Zusak
Okładka książki - Złodziejka książek
Ostatnia królowa
Gortner C.W.
Okładka książki - Ostatnia królowa
Dziewczyny z Syberii
Anna Herbich
Okładka książki - Dziewczyny z Syberii
Reklamy