Okładka książki - Mężczyzna, który przestał płakać

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: jusia

Kontynuacja Dziewczyny ze śniegiem we włosach- debiutu roku w Szwecji. Powieść wydana w kilkunastu krajach i uznana za przykład najlepszej tradycji skandynawskiej powieści kryminalnej. Po jej sukcesie w 2010 roku młoda szwedzka dziennikarka Ninni Schulman została okrzyknięta wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału i zyskała międzynarodową sławę. W cichym, spokojnym Hagfors niewiele się dzieje. Wszyscy znają się od dziecka. Wiedzą o sobie wszystko. I nagle czworo ludzi traci życie. I każdy zaczyna się bać... Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu. Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta... Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego? Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:, Ocena: 5,

Nie słyszysz, gdy przestaję płakać

Magdalena Hansson, Klell-Ove Magnusson, Bengt Berglund, Christer Berglund, Mirjam Fransson, Sven Munther, Petra Wilander, Folke Natt och Dag to bohaterowie najnowszej powieści kryminalnej Ninni Schulman, okrzykniętej wschodzącą gwiazdą szwedzkiego kryminału

W małym szwedzkim miasteczku o wdzięcznej nazwie Hagfors płonie willa. W pożarze ginie Mirjam Fransson, jak się niebawem okazuje - lokalna seksbomba, w której kocha się co drugi mężczyzna, włącznie z policjantem prowadzącym śledztwo w jej sprawie. Kilka dni później płonie kolejny dom - tym razem ofiary to małżeństwo, prowadzące cukiernię. Potem w pożarze ginie była nauczycielka, przewodnicząca rady miejskiej. Policja nie ma wątpliwości - mamy do czynienia z podpaleniami. Ktoś nocą wrzuca do mieszkań koktajle Mołotowa. Pozostaje znalezienie związku między tymi zajściami. Okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe, bowiem - paradoksalnie - wszyscy w Hagfors się znają i wiedzą o sobie niemal wszystko. A jednak ktoś się wyłamał i czyha na życie sąsiadów. Trudno jest podejrzewać o cokolwiek sąsiadów i znajomych.

Sprawą podpaleń z zawodowej ciekawości interesuje się poznana już w poprzedniej powieści Ninni Schulman (Dziewczyna ze śniegiem we włosach) Magdalena Hansson, dziennikarka lokalnego dziennika "Värmlandsbladet". Wraz z kolejnymi artykułami zbliża się ona coraz bardziej do odnalezienia sprawcy podpaleń. Jako pierwsza odkrywa, że każda z ofiar przed śmiercią otrzymała tajemniczą wiadomość: Nie słyszysz gdy przestaję płakać. Niepokojące zdanie, będące zarazem wyrokiem.

Zaletą powieści są z pewnością portrety psychologiczne postaci, z których każda ma własne, ukryte problemy i lęki, które budzą podejrzenia czytelnika. Autorka sprawnie przenosi nasze podejrzenia z jednej osoby na drugą. Tym bardziej, że w miasteczku nie ma ludzi typowo złych, wszyscy są zwyczajni, a zarazem mają swoje problemy, które w jakiś sposób mogą ich popchnąć do dokonania zbrodni.

Mimo wszystko, nie ma w powieści spodziewanego napięcia i poczucia zagrożenia. Śledztwo toczy się leniwie, przerywane prywatnymi zdarzeniami z życia bohaterów. Są problemy z dziećmi, zakupy, rozmowy przy stole, odwiedziny u rodziny. Życie toczy się swoim torem, pomimo śmiertelnego zagrożenia. Mieszkańcy raczej przesadnie nie panikują.

Powieść pisana jest przez kobietę, pewnie dlatego sporo miejsca zajmuje w niej problem macierzyństwa i jego ciemnych stron - od pragnienia bycia matką za wszelką cenę, przez problemy wychowawcze, dotyczące dorastających dzieci, po utratę dziecka w wyniku poronienia i samobójstwa. Dramaty matek mają tu szczególne znaczenie. Także dla rozwiązania całej zagadki.

Tytuł zdaje się sugerować, że za morderstwami stoi mężczyzna, który przestał płakać. I coś w tym jest. Jak zwraca uwagę jedna z bohaterek: …jakie to smutne, jacy samotni jesteśmy wszyscy ze swoim życiem, ze swoją udręką. Jak mało człowiek wie i jak mało może i ma odwagę zrobić.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki (2016),
Lubię szwedzkie kryminały, ale tym razem bez efektu WOW. Trochę właściwie czuje się rozczarowana...
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 6, Przeczytałem, z_52 książki 2014 (100),
Świetna książka, Ninni Schulman utrzymuje wysoki poziom, jaki zaprezentowała nam w swojej debiutanckiej powieści. Mamy kontrast między mroźną zimą w "Dziewczynie ze śniegiem we włosach", a upalnym latem w "Mężczyźnie, który przestał płakać". Doskonałe kreacje bohaterów - Magdalena, Petra oraz Christer. Magdalena dociekliwa dziennikarka, zmaga się z problemami w życiu osobistym, niepokój o adoptowanego synka, ciąża z dawnym ukochanym oraz ponownie niebezpieczeństwo jej zagrażające, związane z pożarami w miasteczku. Petra - silna kobieta, a jednocześnie krucha i wrażliwa, niestrudzona i wciąż kochająca męża, ciekawa jestem, czy zostanie szefem. Christer - w końcu związany z jakąś kobietą, mam nadzieję, że to relacja na dłuższy dystans, nieco rozczarowany, ale czuję w nim ducha walki. Mieszkańcy zmagają się z falą upałów i podpalaczem, który w krótkim czasie zabija 4 osoby. Tropy są nikłe, dowody praktycznie poszły z dymem, a śledczy próbują powiązać ze sobą ofiary. Dochodzenia trwa, a zabójcą okazuje się osoba, w której wyczuwałam nutkę fałszu. Już z niecierpliwością oczekuję kolejnej książki tej autorki, która ukaże się za nieco ponad miesiąc.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
W małym spokojnym miasteczku płoną domy, w których giną pozornie zwyczajni mieszkańcy. Postaci poznane w poprzednim tomie pracują nad sprawą, mają normalne, codzienne problemy i są ludźmi, z którymi się identyfikujemy. Bardzo dobre tempo, ciekawa intryga, do końca nie wiadomo kto jest sprawcą. Jeśli ktoś chce spędzić mile czas podczas niezobowiązującej lektury to bardzo polecam.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2013-09-15, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Ach, ta Magda Hansson, niepokorna dziennikarka, która tym razem będzie szukać podpalacza, przez którego zginęła kobieta. Ale jak to bywa na szwedzkiej prowincji - sporo się dzieje. I ponownie niemal każdy ma jakieś tajemnice, które niekoniecznie powinny ujrzeć światło dzienne.
Mężczyzna, który przestał płakać
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Mężczyzna, który przestał płakać

Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz
Ninni Schulman0
Okładka ksiązki - Odpowiedz, jeśli mnie słyszysz

Bohaterka Dziewczyny ze śniegiem we włosach angażuje się emocjonalnie w śledztwo, które ujawnia brudne sekrety i rodzinne tajemnice. „Taką...

Top 5 książek
Złodziejka książek