Mrok

5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-03-04
Dodał/a książkę:elibri

Miasto, które nigdy nie śpi, stało się miastem, któremu nie pozwala zasnąć lęk przed koszmarem. Seryjny morderca zwany Nocnym Łowcą wciąż pozostaje nieuchwytny. Pojawia się niespodziewanie. Wkracza w życie nieprzeczuwających niebezpieczeństwa ofiar i cierpliwie czeka na odpowiedni moment.

Pojedynek z seryjnym mordercą nie jest dla detektywa Franka Quinna tylko kolejną sprawą do rozwiązania. Schwytanie Nocnego Łowcy to dla niego ostatnia szansa, by odbudować życie, które legło w gruzach wskutek misternie skonstruowanej intrygi. Tym razem Quinn będzie walczył przede wszystkim o samego siebie.

Odkrycie tajemnicy drzemiącej w mrocznej przeszłości szaleńca to jedyny sposób, by położyć kres krwawej krucjacie. Quinn musi się spieszyć. Liczba ofiar rośnie. Każda z twarzy, które widzi na ulicach miasta, może być twarzą mordercy... albo kolejnej ofiary.

Lutz wie, jak wzbudzić w czytelniku dreszcz.

Harlan Coben

Opowieść Lutza przyspiesza puls jak przejażdżka na diabelskim młynie.

Jeffery Deaver

John Lutz - autor prawie pięćdziesięciu powieści kryminalnych, wielokrotny laureat nagród Edgar i Shamus, w tym Shamus Lifetime Achievement Award, przyznawanej za całokształt osiągnięć, były prezes Mystery Writers of America i Private Eye Writers of America. W Polsce ukazały się dotychczas dwie powieści autora: ,,Seryjny" i ,,Puls".

blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Wstyd przyznać się, ile czasu zabrała mi ta książka. Jest naprawdę ciekawa, język jest w miarę przystępny, akcja wciąga i z zainteresowaniem śledziłam rozwój wydarzeń, ale czytałam ją strasznie na raty, "z doskoku" i z kilkoma podejściami.

Jest to pierwsza z serii książek o Franku Quinnie, napisana przez Johna Lutza. Seria, na którą ciągle nie miałam czasu i poniekąd bałam się zaryzykować (bo co by było gdyby nie przypadła mi do gustu?), jak to zawsze w przypadku "nowych", dotąd nieznanych autorów.
Quinn jest bohaterem dość... kontrowersyjnym. Poznajemy go w momencie, gdy jest staczającym się na margines społeczny policjantem w zasadzie odsuniętym od służby. Wcześniej spreparowano przeciwko niemu dowody, świadczące o tym, że zgwałcił nastolatkę Annę Caruso. Niczego nie udowodniono, nie został skazany, ale jak wiadomo - niesmak pozostał. Dostaje ostatnia szansę - ma wraz z młodą policjantką Pearl i zdecydowanie starszym (i stereotypowo niechlujnym!) śledczym Feddermanem rozwikłać sprawę tajemniczego Nocnego Łowcy, który nocami morduje małżeństwa. Sprawa jest o tyle trudna, że mężczyzna nie zostawia po sobie żadnych konkretnych śladów. Owszem są żółte kwiaty, są nadprogramowe produkty w lodówce, które zazwyczaj lubi pani domu, są prezenciki, które (jak podejrzewają kobiety) zostawiali mężowie. No i są dwa ciała w kuchniach - mężczyzny, który zazwyczaj ginie od jednego ciosa nożem w serce i kobiety, która jest okaleczana kilkunastoma pchnięciami ostrzem noża (w głównej mierze w intymne miejsca, bo można podejrzewać, że to zbrodnie poniekąd na tle seksualnym i morderca większość czasu poświęca właśnie kobietom).
Quinn jednocześnie toczy cichą walkę z Nocnym Łowcą, który kilka razy do niego strzelał i z oskarżeniami i pomówieniami odnośnie domniemanych stosunków zarówno z Caruso, jak i z kilkunastoma innymi dziewczynkami (które to oskarżenia, jak można się domyślić, podesłał sam Łowca).

Dodatkowo poznajemy też historię kilkunastoletniego Luthera, który trafił do rodziny zastępczej państwa Sandów. Milford i Cara zapewnili mu dach nad głową, a mężczyzna znalazł mu pracę u znajomego, który miał zakład zajmujący się farbami, malowaniem (budynków itp) i tam młody chłopak poznał tajniki mieszania farb i uzyskiwania najlepszych kolorów. W międzyczasie wdał się w gorący i burzliwy romans ze swoją przybraną matką Carą, który po kilku długich miesiącach okazał się tragiczny w skutkach.

Zgrabnie napisany... thriller. Wciąga, łatwo się go czyta. Bohaterowie całkiem sympatycznie wykreowani. Lutz ma zdecydowanie lekkie pióro. Chociaż zastanawiam się, czy wypowiedź Cobena z okładki "John Lutz wie, jak wywołać dreszcze" jest adekwatna do tego, co przeczytałam. Szczerze mówiąc, czytałam o wiele bardziej trzymające w napięciu książki. Nie mówię, że ta była nudna, czy zła, ale nie wywoływała aż takich emocji, jakich się spodziewałam. Chociaż chylę czoła, bo rozwiązanie "zagadki" i wyjawienie tożsamości prawdziwego mordercy było zaskakujące! I w sumie się go nie spodziewałam, bo było dokładnie odwrotnie do tego, czym karmił nas autor przez praktycznie połowę książki! Brawo!
Niemniej polecam i z pewnością sięgnę po kolejne części.
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Bardzo dobry, trzymający w napięciu thriller. Mamy tu kilkoro policjantów z problemami, którzy mają za zadanie złapać seryjnego mordercę. Poznajemy też sytuację ze strony mordercy, mamy okazję zrozumieć motywy jego działania, poznać jego przeszłość.
Dobry, solidny, mocny thriller, który na pewno spodoba się miłośnikom gatunku. Polecam!
Eli1605 Linia koment
IzaaK Linia koment