OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2011-03-11
ISBN: 978-83-240-1506-1
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Nagi sad

Najlepsza książka na lato 2011 - wybór internautów!

Debiut literacki wielkiego pisarza

Nagi sad to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.

Na motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. Przez dziewięć mostów, który otrzymał m.in. „Złotą Pragę” (Grand Prix na festiwalu telewizyjnym w Pradze) w 1972 roku. Scenariusz filmu napisał sam Wiesław Myśliwski.

„Tom prozy Wiesława Myśliwskiego przykuł mnie od pierwszych zdań do swego tekstu, gęstego od znaczeń; oderwać się od niego nie można. Nie znaczy to, że Nagi sad jest powieścią sensacyjną czy „przygodową”, wręcz przeciwnie: to rzecz nie dla tych, którzy szukają tylko interesującej anegdoty. (...) Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent”.

Julian Przyboś, Niezwyczajny debiut, „Życie Warszawy” 1968

Recenzja
Nemeni Linia koment
Przeczytane:2011-03-28, Na półkach: Przeczytałem,

Wiesław Myśliwski już bardzo dawno temu zdobył grono wiernych czytelników. Swoim niepowtarzalnym stylem zjednał sobie serca wszystkich tych, którzy w książkach poszukują czegoś więcej niż tylko paruset stron zadrukowanych banałami. W tym roku wydawnictwo "Znak" wznowiło, w przepięknej oprawie, debiutancką powieść tego autora zatytułowaną "Nagi sad".

Powieść ta jest hołdem syna złożonym ojcu. I to hołdem najpiękniejszym, bo ze słów utkanym

danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,polskie czytanie,Z własnej biblioteczki,
Jest to książka o miłości między ojcem a synem. Nie da się tej książki pochłonąć. Trzeba się nią powoli delektować. każdą stroną, każdym słowem. Bardzo wzruszyła mnie scena ojca przychodzącego pod szkołę syna, aby tylko być blisko niego, aby go zobaczyć choć przez chwilę. Bycie blisko, milczenie, wspólne czytanie książek to przejawy miłości. Miłości prostej,szczerej bezgranicznej. piękna książka!
sabja plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2013,Ulubione,
Klasyka. Literatura piękna. Arcydzieło, które porusza każdą strunę ludzkiej duszy. Niezwykle poruszająca lektura każe nam się zastanowić nad ... No właśnie, nad czym? Nad tym czym jest ojciec? czym jest syn? czym jest człowiek? Książka jest opowieścią o relacjach syna i ojca. Relacjach trudnych, wydawać by się było że chłodnych, a jednak pełnych ciepła i miłości. Kiedy uczucie wypełnia każdą komórkę naszego ciała, nie trzeba go wyrażać słowami. Każdy nasz gest jest wtedy pieśnią miłości i oddania. Ci, których kochamy, nie umierają nigdy - zostają we wspomnieniach i w naszych wyobrażeniach. Bardzo dobra książka pisana językiem, który się czyta bez pośpiechu, delektując się każdym słowem, rozmyślając nad każdym akapitem.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Typowy (i jakże ostatnio rzadki) przykład literatury PIĘKNEJ. To nie jest książka do szybkiego czytania. Ale każde słowo ma tam swoje miejsce. Każde zdanie to złota myśl. Piękna książka. Dla tych, którzy lubią wykwintne potrawy, którymi człowiek delektuje się długo i powoli. Jeśli ktoś preferuje fast foody, książka może mu nie smakować. Jej smak nie jest oczywisty, wyraźny, nie syci, ani nie przesyca, jak hamburger czy kanapka drwala. Smaku trzeba się dopiero doszukać. Miejscami bywa gorzka, słona, niektórych smaków trzeba się dopiero uczyć. Ale... czasem warto zwolnić tempo i wyjść ze swojego literackiego McDonalda ;)
Dla mnie chyba najpiękniejsza z książek Myśliwskiego.
Olena Linia koment
Okładka - Nagi sad Papież, który zapalił świat
Gian Franco Svidercoschi
Okładka - Nagi sad Niksy
Nathan Hill
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja