Opis ksiązki
Kup Teraz

Nakręcana dziewczyna

Ocena ( 5 osób )
5.2
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2013-03-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-264-2
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Nakręcana dziewczyna
Bacigalupi prezentuje starcie kultur w obliczu katastrofy. Kalorie wypierają tradycyjne środki płatnicze, stając się podstawą wymiany handlowej, zaś źródła energii, bliskie wyczerpania, zastępuje w znacznej mierze siła mięśni. Międzynarodowe korporacje stojące w tle aktów bioterroryzmu, bezlitośnie wykorzystują sytuację, narzucając zdesperowanym rządom krajów dotkniętych pogłębiającym się głodem, warunki sprzedaży zmodyfikowanych genetycznie roślin, czerpiąc z procederu kolosalne zyski. Nie wszystko jednak ułożyło się po myśli korporacji. Poszukują teraz nieskażonych zasobów genetycznych. Jednym z dobrze rokujących obszarów jest Tajlandia, w ramach desperackiej, a jednocześnie skutecznej obrony przed skażeniem, izolująca się od reszty świata. Właśnie tu, w Bangkoku, zagrożonym zatopieniem w efekcie drastycznego podniesienia poziomu wód w oceanach, pojawia się Anderson Lake, działający pod przykrywką menadżera zarządzającego fabryką, przedstawiciel AgriGen.
Recenzja
gocha Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Krytycy już jakiś czas temu orzekli, że jeżeli istnieje coś takiego, jak „fantastyka ekologiczna”, to Bacigalupi jest jej najwybitniejszym przedstawicielem. Nie jestem zwolenniczką mnożenia bytów ponad miarę, nie bardzo zatem odpowiada mi aż tak drobiazgowe wyodrębnianie gatunków, trzeba jednak przyznać, że proza pisarza jest bardzo charakterystyczna i znakomicie pasuje do niej etykieta twórczości naznaczonej ekologicznym duchem.

 

Nakręcana dziewczyna rozgrywa się w precyzyjnie opisanej rzeczywistości rodem z koszmaru futurologów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Fantastyka,Mam,
Do czytania książki zasiadłam pozytywnie nastawiona jej opisem. Jest to historia dziejąca się w świecie przyszłości, niezbyt odległej. Kończą się zasoby żywności, która głownie pozyskiwana jest przez modyfikacje genetyczne, ponieważ wszystko co powstaje w sposób naturalny zostaje skażone. Zostaje także stworzona nowa rasa ludzi, odporniejszych na choroby, robiących praktycznie za niewolników. Można ich rozpoznać po nienaturalnych, szarpiących ruchach. Takim Nowym Człowiekiem jest główna bohaterka Emiko, na co dzień wykorzystywana seksualnie w nocnym klubie. Marzy jej się stąd wydostać i udać się na wyspę, gdzie podobno żyją jej wolni pobratymcy.
Niestety książka nie posiada szczęśliwego zakończenia, co podziałało na mnie trochę przytłaczająco. Ale ogólnie mogę pochwalić ją za ciekawy pomysł i przesłania, które sobą niesie.
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - fantastyka,
Nie spotkałam się wcześniej z twórczością Paolo Bacigalupi, ale do przeczytania książki zachęciły mnie liczne pozytywne opinie. Książka była ciekawa i zapadła mi w pamięć. Powieść opowiada o mrocznej, dystopijnej przyszłości, w której wyczerpały się ziemskie zasoby a warunki dyktuje ten, kto ma władzę i pieniądze oraz dojścia i odpowiednie powiązania. Bardzo łatwo było mi się zżyć z bohaterami i przeżywać najróżniejsze sytuacje z ich udziałem. Nie brakuje tu także emocji, przygód, refleksji i zagadek. Książka naprawde warta przeczytania :)
Almiria Linia koment
Przeczytane:2016-01-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie infinitum - fantastyka,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
LikierCzekoladow Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gocha Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów